/
198 Views0
Ne vše, co se týká zero waste, se týká jen jídla. I naše celkové chování a styl našeho života s tím souvisí. S tím souvisí i to, jak se dopravujeme a cestujeme.
S rostoucí uspěchaností moderní doby roste i využívání aut. Ještě za doby našich rodičů bylo běžné, že auto neměl skoro nikdo, dnes jich je často i několik v jedné rodině. Přestože ne každý třeba ze zdravotních důvodů může jezdit na kole či pěšky, spousta z nás pravděpodobně dost zpohodlněla a zvykla si jezdit autem skoro všude. Zkusíme to změnit?

 

Pravděpodobně si říkáte „je pořád docela zima, jak mám jezdit na kole“? Věřte mi, nejen v létě a za slunečného počasí se to dá. Přes zimu jsem sídlila ve Finsku, kde už od listopadu asi do března byl tak půl metru sněhu. Škola se nacházela pět kilometrů daleko a městská doprava tam moc nejezdila. Jak jinak překonat vzdálenost než na kole? 🙂

Tímto vás nenabádám, abyste za každou cenu vyrazili v jakémkoliv počasí na kole, pokud se na to opravdu necítíte. Je to spíše o tom zapřemýšlet si, jestli se nemůžete dopravovat i jinak. Má vaše město dobré cyklistické stezky, které jsou dostatečně bezpečné? Zkuste je využít. Nezapomeňte si vzít helmu a vhodně se na cestu obléct. Zkuste prozkoumat, jak jinak bez použití auta se dá ve vašem okolí přepravovat. Třeba zjistíte, že právě za rohem se nachází skvělá stezka, kudy se dá výborně jezdit.

Pokud vaše město žádné cyklistické stezky ještě nemá, zkuste to svým chováním změnit. Nabídka sleduje poptávku. Pokud více lidí začne jezdit na kolech, města se tomu přizpůsobí a začne pro ně stavět cyklostezky. Krásně je to vidět obvykle v severských zemích, kde i ve velkých městech jsou vybudované rozsáhlé cyklostezky pro cyklisty, kteří tak pravidelně jezdí například do práce.

V případě, že kolo nevlastníte, ale rádi byste se čas od času někam dopravili, můžete využít systému sdílení kol. Pravděpodobně nejznámější službou v Česku zaměřenou na „bike-sharing“ jsou Rekola, která se nacházejí již v šesti městech: v Praze, Brně, Pardubicích, Teplicích, Olomouci a Českých Budějovicích. Zaplatíte si zde roční členství a poté si libovolně můžete v daných městech kola vypůjčit.

 

Výzva?

Zkuste jednu ze svých obvyklých cest autem vyměnit za cestu na kole nebo pěšky. Jezdíte pravidelně autem na nákup, který je jen pár kilometrů od vašeho domu? Pokud zrovna nenakupujete pro desetičlennou rodinu, zkuste to příště vzít pěšky nebo na kole. Nebo jezdíte navštívit vaše rodiče, kteří bydlí skoro za rohem? Zajděte za nimi příště pěšky. 🙂 Nemusíte se auta vzdávat na dlouhé trasy, kde by ježdění na kole nebo chůze pěšky byla spíše utrpení. Zkuste to ze začátku jen na malých trasách, kde to bez problémů zvládnete. Nejen že uděláte něco pro své životní prostředí, ale zároveň si užijete chvíli na čerstvém vzduchu a trochu pohybu.

 

Jezdíte pravidelně na kole? A jak jezdíte například na nákupy? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.