Čištění zubů je pravděpodobně denní rutinou pro každého z nás. Víte ale, jak moc tento zvyk dopadá na životní prostředí? Zubní kartáček se sice může zdát jako malý detail ve všem tom odpadu, co společnost vyprodukuje, protože je to ale něco, co používá téměř každý, odpad z něho má obrovský dosah. Jak si čistit zuby ekologičtěji a přitom stejně kvalitně? A zároveň i mnohem zdravěji? Bez past plných chemických příměsí? To si povíme v dnešním článku.
Zubní kartáček
Každý rok je přes 4,7 miliardy plastových kartáčků vyhozeno na skládky či rovnou do oceánu. Protože jsou vyrobeny z plastu, jsou nerozložitelné a jejich recyklace je velmi obtížná. Zajímavé video o „životě kartáčku“ můžete vidět níže. Krásně znázorňuje, jak takový malý doplněk jako je zubní kartáček může mít vliv na životní prostředí.
Čím ale klasické plastové kartáčky nahradit?
Nejvhodnější alternativou jsou zubní kartáčky vyrobené z bambusu. Nejen že jsou stejně pohodlné jako běžné kartáčky, ale zároveň jsou celé kompostovatelné. Lze je vyhodit do bioodpadu či do kompostu a za nějakou dobu po nich nebude ani památky. Vybrat si můžete z několika značek a i tvrdostí (extra soft, soft či medium). Nevzdávejte se, pokud vám hned první kartáček nebude vyhovovat. Občas je to jen o zvyku, občas prostě potřebujete třeba jen jemnější verzi. Pro děti můžete využít například kartáčky značky Jack n‘ Jill, které jsou vyrobené z kukuřičného škrobu.
Zubní pasta
Další součástí procesu čištění zubů je zubní pasta, jejíž obal stejně jako zubní kartáček končí v koši. Nejen že často obsahuje hliníkovou vrstvu a proto je nerecyklovatelný, ale zároveň často obsahuje zbytky pasty, takže se jedná o znečištěný obal. Také běžné pasty často obsahují zdraví ne zrovna prospěšné látky jako například parabeny či fluor. Proto je vhodnou alternativou pasta vyráběná doma či kupovaná přírodní.
Recept, který je mezi lidmi velmi oblíbený a najdete ho mezi mnoha příznivci bezodpadového životního stylu, je ten od Zero Waste blogerky Lauren Singer. Jedná se o kombinaci kokosového oleje, jedlé sody a mátového esenciálního oleje. Konkrétní recept buď naleznete na jejím blogu nebo ve videu. Suroviny můžete nalézt buď bezobalové nebo alespoň v obalech neplastových.
Pokud řešíte, kde sehnat suroviny na výrobu a nejlépe bez obalu, v Praze je můžete sehnat u Lišky mazané, v Brně ve Friendly Place. Bohužel o jiných městech přehled moc nemám a obávám se, že bezobalové obchody na kosmetiku zatím nikde moc nejsou. Pokud si tedy chcete vyrábět přírodní kosmetiku, můžete alespoň využít některý z eshopů výše zmíněných obchodů. Oblíbeným eshopem na ingredience na domácí kosmetiku je také Ekokoza.
V případě, že si zubní pastu nechcete sami vyrábět, naštěstí jsou v Česku dostupné i jiné skvělé alternativy, a to přírodní zubní pasty ve skle. Mně se nejvíce osvědčily ty od značek Georganics nebo Ben & Anna. Moje nejoblíbenější je tato.
Doplňky
Proces čištění zubů obvykle nekončí jen u zubní pasty a kartáčku, ale často obsahuje i celou řadu doplňků jako například kelímky na kartáčky. Proč si místo klasických plastových nekoupit raději nějaký ekologičtější, například z bambusu? Pro děti můžete vybrat třeba některý z bambusu a rýžových zrn.
Pokud už ale doma nějaký ten kelímek máte, i třeba plastový, nevyhazujte ho. Je zbytečné se snažit za každou cenu kupovat vše z ekologického materiálu, pokud už doma máte něco, co slouží, a měli byste to vyhazovat. 😉
Skvělý článek! Také se chystám si jeden takový kartáček pořídit, resp. dva, jeden na dobu strávenou v rodné vesničce a druhý pak do mého „přechodného bydliště“ v Olomouci.
Moc se mi líbí, jakým způsobem píšeš články! Napadlo mě, že bychom mohli zkusit spolupracovat, když jdeme vlastně stejnou cestou 🙂
Co si o tom myslíš? Jsi pro? Jestli ano, prosím, kontaktuj mě na info@ekonarium.cz a něco vymyslíme.
Matouš
Děkuji. 🙂 Pořizování „dvojích“ kartáčků mě brzy čeká také, zatím sídlím jen s jedním kartáček, ale brzy mě to cestování mezi městy čeká také, takže tím pádem i dva kartáčky.
To zní jako skvělý nápad, určitě napíšu. 😉