/
303 Views0
Ráno nestíháte jako obvykle a jen si v rychlosti při cestě do práce/školy zaskočíte do svého oblíbeného obchodu pro svou ranní kávu (či čaj). Dostanete ji v jednorázovém kelímku ve kterém si ji odnesete s sebou a po cestě po vypití nápoje kelímek vyhodíte do nejbližšího koše. Připomíná vám tento scénář něco? V tom případě další věc, na kterou se společně můžeme zaměřit.

 

Milovníci Starbucksu nebo jiných značek káv a čajů si asi dokážou představit ta obrovská kvanta kelímků, která se vyprodukují při běžné spotřebě. To ale není ten hlavní problém, hlavním problémem je to, že tyto kelímky jsou prakticky nerecyklovatelné. Protože bývají často povoskovány nebo potaženy tenkou vrstvou polyethylenu, jsou buď spáleny a nebo se dalších dvacet let rozkládají na skládce. Tímto způsobem se zbytečně spotřebuje spousta kvalitního materiálu spotřebovaná na výrobu kelímků, které skončí po několika minutách používání na skládce. Například jen ve Velké Británii se takto spotřebuje 2,5 miliardy kelímků ročně. Na celém světě skončí na skládce každou minutu milion jednorázových kelímků.

Přestože spousta lidí bere chození s kelímkem kafe s logem firmy skoro jako znak osobní prestiže, pokud chcete žít trochu šetrněji, můžete si své ranní kafe užít i trochu jinak.

 

Výzva?

Co například vzít si příště s sebou svůj vlastní termohrnek, díky kterému si užijete kafe pohodlněji (v pevném hrníčku se snižuje riziko vylití) a ještě ekologičtěji? Nebo rovnou si udělat vlastní kávu doma a vzít si ji na cestu v termohrnku? Vybrat si můžete v široké škále obchodů s kvalitní kávou, kde si ji můžete zakoupit nejen levněji, ale často zde naleznete i kvalitnější druhy než které zakoupíte ve stáncích na kávu s sebou. Zkuste zapátrat ve vašem městě, určitě naleznete nějaký kvalitní obchod s kávou či čajem také. Sázkou na jistotu jsou obvykle místní čajovny, které se přizpůsobí přáním zákazníků.

Tímto způsobem nejen že často ušetříte obrovské částky (když se káva s sebou často pohybuje mezi částkami 50-100 Kč), ale ušetříte spousta surovin pro vyrábění jednorázových kelímků, které se okamžitě vyhodí, a zároveň tím i uděláte něco pro své životní prostředí. Zkuste si proto pořídit svůj vlastní termohrnek a uvidíte, že si je za chvíli zamilujete.

Kupujete si pravidelně kávu s sebou? Či preferujete poklidnou ranní rutinu s kávou doma? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.