/
313 Views1
U běžně kupované kosmetiky se můžeme setkat se dvěma hlavními problémy. Nejen že většina výrobků je zabalena do obalů z plastů, ale hlavně její obsah je ne vždycky úplně ideální pro naše zdraví. Proto vlastní přírodní kosmetika je nejlepší alternativou. Jak na to?

 

Nejen, že tradiční kosmetika má vlastně asi vždy plastové obaly, ale také obsahuje množství látek, které nejsou dobré pro naše tělo. Které to jsou?
 • Ftaláty– mají toxické účinky a mohou narušit náš hormonální systém
 • Alkohol
 • Parabeny– spojovány s rakovinou
 • Isopropyl palmitate (vyskytuje se i pod jinými názvy)- nejen že může způsobovat vyrážky, ale zároveň jeho produkce je kontroverzní. Získává se z palem, které jsou kvůli palmovému oleji káceny po celých lesích (obzvláště v Indonésii). Více o problematice palmového oleje se můžete dozvědět zde.
 • A další…

Jak tedy tyto nebezpečné přípravky nahradit?

 1. Vybírejte si přírodní značky kosmetiky (nejlépe s certifikáty)
 2. Vyrábějte si přírodní kosmetiku sami

Dnes se zaměříme na vyrábění si vlastní kosmetiky. S čím můžete začít?

Odličování

Jako nejjednodušší prostředek na odličování poslouží olivový olej. Nakapejte si trochu na prsty, rozetřete po tváři, chvíli jí mněte, aby se make-up smyl a poté si obličej otřete bavlněným hadříkem a opláchněte vodou. Použít můžete případně také mandlový olej, která nakapete na znovupoužitelný odličovací tampónek a klasicky se jím odlíčíte. Pokud byste chtěli zkusit něco „složitějšího“, můžete vyzkoušet například dvoufázovou odličovací vodu.

 

Balzám na rty

Balzám na rty vyrábím podle svého osvědčeného receptu už několik let. Přesný recept naleznete v mojí knížce Konec doby odpadové.

 

Krém na obličej a na tělo

Jako krém na tělo můžete využít buď kokosový olej, olivový olej či si vytvořit například domácí šlehané máslo z máku či jasmínový krém. Krém na ruce si můžete vyrobit například tento.

 

Šampon

Šampony jsou asi jednou z nejsložitějších záležitostí v přírodní kosmetice. V posledních letech se stala oblíbenou obzvláště NoPoo metoda, která je založena na mytí vlasů bez klasického šamponu. Krásný článek o tom napsala Judita, kde také vysvětluje, co je možné na vlasy používat bez užití klasického šamponu. Lépe bych to asi nenapsala, takže pro podrobnější vysvětlení bych nechala její článek.

 

Zubní pasta

Nejen že obaly ze zubní pasty jsou téměř nerecyklovatelné, ale také často obsahují obrovské množství látek, které nejsou pro zdraví zrovna prospěšné. Více jsem se čištění zubů a i výrobě domácí pasty věnovala v předchozím článku, přečíst si ho můžete zde.

 

Deodorant

Deodoranty jsou pravděpodobně jedním z druhů kosmetiky, které obsahují největší množství nebezpečných látek. O problémů látek obsažených v nich a jak deodorant nahradit domácím výrobkem jsem psala více v samostatném článku.

Kde hledat inspiraci?

Já sama jsem ve  výrobě domácí kosmetiky dost začátečník, takže nejčastěji hledám inspiraci na ostatních webech či skupinách. Které jsou mé oblíbené?

 

Weby

Kosmetika hrou

DIFY (FB)

Misha Beauty

Domácí kosmetika.eu (FB)

Moderná alchymistka

 

FB skupiny

Přírodní kosmetika

 

Kde nakupovat suroviny?

Liška mazaná (FB)

 • Obchod v Praze nabízející také velké množství ingrediencí a potřeb na výrobu kosmetiky (lze nakupovat i bezobalově). Pořádají také své vlastní workshopy o výrobě domácí kosmetiky.

 

Ekokoza (FB)

 • Eshop se spoustu surovin či celých sad na výrobu domácí kosmetiky a dalších domácích výrobků. Inspirovat se můžete i jejich recepty.

 

Econea (FB)

 • Eshop zaměřený převážně na ekologičtější varianty běžných potřeb do domácnosti, pro výrobu domácí kosmetiky lze použít pravděpodobně jen kategorii Éterické oleje a jejich směsi.

 

Domácí kosmetika.eu (FB)

 • Eshop se širokou nabídkou domácí kosmetiky. Zároveň na stránce naleznete i spoustu receptů, které z nabízených surovin můžete rovnou vytvořit.

 

Kosmetické suroviny

 • Eshop s nepřeberným množstvím surovin a obalů pro výrobu domácí kosmetiky.

 

Karel Hádek (FB)

 • Eshop, který se zaměřujete převážně na aromaterapii. I přesto zde najdete ale velké množství surovin pro výrobu domácí kosmetiky.

 

Nature-Store (FB)

 • Eshop s nabídkou jak surovin, tak obalů na výrobu. Suroviny jsou převážně v BIO kvalitě a často i Fair Trade.

 

Tvořivý svět

 • Eshop s nabídkou surovin a formiček na výrobu domácí kosmetiky.

 

Mýdlový svět (FB)

 • Eshop s nabídkou surovin na výrobu domácí kosmetiky, mýdel i domácích svíček. Naleznete zde například i formičky na výrobu mýdla.
Vyrábíte si přírodní kosmetiku? A jaké jsou vaše oblíbené recepty? 🙂

 

P.S. Přírodní kosmetika je též důležité téma v mojí knížce Konec doby odpadové, která vám bude sloužit jako velký průvodce bezodpadovým světem. Je dostupná v tištěné i v elektronické verzi a více o ní naleznete zde.

Jeden komentář v tomto tématu:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.