/
568 Views2

Rostlinné mléko. Něco, co můžou milovat masožravci, vegetariáni a obzvláště vegani. Nejen že výborně chutná, ale také je i plné mnohých prospěšných látek, které se v rostlinné stravě obvykle skrývají. Pro vegany to může být něco, co mají na téměř každodenní bázi, ale ani masožravci by rostlinné mléko neměli zatracovat, protože může být vítaným zpestřením jídelníčku. Zkuste mu tedy dát alespoň šanci, možná vás překvapí. 🙂 Další výhodou domácího rostlinného mléka je jeho cena. Kupované rostlinné mléko v supermarketu často vyjde klidně na 60-80 Kč, to domácí přitom vyrobíte za zlomek ceny. Potřebujete pro vlastní tvorbu tedy ještě více argumentů? 🙂 Hurá na to!

Na rostlinném mléku je skvělá jeho variabilita. Máte mnoho různých surovin, ze kterých ho můžete vyrábět, a proto, pokud vám nechutná mléko z jedné suroviny, je velká šance, že naopak z jiné si ho zamilujete.

 

Z čeho všeho můžete rostlinné mléko vyrábět? Z:

  • Mandlí
  • Kešu
  • Máku
  • Rýže (doporučuji jasmínovou)
  • Ovesných vloček
  • Slunečnicová semínka
  • Konopná semínka

Každá z těchto surovin obsahuje obrovské množství prospěšných látek, které udělají dobře vašemu tělu. V máku je například vysoký obsah vápníku, ovesné mléko je plné vitamínů B a E, v mandlovém mléku je spousta vitamínů jako třeba selen nebo magnesium. Takže samá pozitiva. 🙂

 

Ingredience

  • 150 g hlavní suroviny (některé z výše zmíněných)
  • 1 l vody
  • Nepovinné: vanilkový lusk, pár datlí, vanilkový cukr a další ochucovadla
  • Špetka soli (pro zvýraznění chuti)
  • Potřebujeme též mixér (ne tyčový, ale uzavíratelný. Ideálně větší, do kterého můžete bez problémů nalít litr vody, já bohužel mám malý a tedy mixuji vodu i oříšky na vícekrát po menších dávkách)

Postup

Začátek postupu se liší podle toho, jakou surovinu budeme chtít použít.

Abychom nezavařili mixér, necháme si oříšky či semínka (mandle, kešu, slunečnicová či konopná semínka) asi 8 hodin změknout ve vodě (tak, aby všechny oříšky či semínka byly řádně ponořené). Nejlepším způsobem je nechat surovinu změknout přes noc.

V případě používání rýže jí namočíme nejlépe na 24 hodin a poté jí používáme stejně jako ostatní suroviny. Pozor, rýži používáme tedy syrovou! 🙂

Pokud chceme vytvořit mléko z máku či ovesných vloček, namáčení postačí úplně na pár hodin, protože suroviny nejsou nijak zásadně tvrdé.

Pokud surovinu namáčíme, vodu z nich po změknutí vylijeme.

Dále je postup u všech surovin stejný. Přidáme čistou vodu (cca litr vody) a následně dáme surovinu s vodou do mixéru a jednoduše promixujeme, dokud nebudou oříšky „na padrť“ a tekutina bude mít bílou/světle béžovou barvu. Používejte zde uzavíratelný mixér, tyčový se na výrobu rostlinného mléka moc nehodí, protože vám to pak bude lítat všude. 🙂

Až máme pořádně umixováno, vezmeme pytlíček na výrobu rostlinného mléka a tekutinu přes něj přecedíme. Já sama používám pytlík od Casa Organica, nicméně pokud nemáte na výrobu rostlinného mléka přímo speciální pytlík, můžete použít například nějaké pláténko, v nejhorším případě i čistí větší látkový kapesník. Nejlepší je nějaká čistá bavlněná tkanina. Pokud na cezení nepoužíváte pytlík, je dobré mít látku dostatečně velkou tak, abyste si ji mohli přetáhnout přes okraje nádoby, do které mléko cedíte, ven.

Pokud se vám po prvním cezení nezdá mléko dostatečně čisté bez kousků oříšků, můžete přecedit klidně vícekrát. Ceďte tak dlouho, dokud se vám nezdá rostlinné mléko dostatečně čisté. Nakonec zbylé usazeniny na látce pečlivě do mléka vymačkejte, ať vám nedrží zbytečnou vodu/mléko navíc. U pláténka to udělejte tak, že dejte vždy dva konce pláténka k sobě a vytvořte takový váček, který vymačkáte. U pytlíčku na rostlinné mléko vám půjde mačkání jednodušeji, prostě vymačkáte zbytek hmoty v pytlíku. Pokud máte v mixéru na spodku usazené zbytky suroviny, pomozte si lžičkou a vyndejte ji také na plátýnko, ať můžete tekutinu vymačkat i z těchto zbytků.

Pokud přemýšlíte, co se zbytky z výroby, u některých surovin mám řešení. Zbytky oříšků z výroby mléka můžete použít například do domácích ovesných sušenek nebo na jiné pečení. Já se například chystám z nich vyrábět brownies, recept dodám brzy. 🙂 Stejně tak můžete použít i zbytky z ovesného mléka i z máku. Bohužel, zatím dobrý recept na využití zbytku z rýže jsem nenašla, ale budu „koumat“ dál. Nicméně zatím můžete zbytky z ostatních rostlinných mlék využít aspoň jako „mňamku“ pro červy ve vašem vermikompostéru (pokud ho vlastníte) a nebo alespoň je dát na kompost či do koše na bioodpad.

Rostlinné mléko poté uchovávejte v lednici a spotřebujte ideálně do 5 dnů. Po čase nejspíše uvidíte, že se vám na dně usazují „pevnější částice“, nicméně to není vůbec na škodu, jen před pitím mléko promíchejte.

Tipy na ochucení

Pokud se vám zdá chuť rostlinného mléka příliš „mdlá,“ máte spoustu možností, jak ho dochutit. Můžete například již v mixéru přidat vnitřek vanilkového lusku, přidat pár datlí (opravdu jen pár, jinak vám přebije chuť oříšků. Nicméně mléko krásně osladí. Doporučuji ale také na pár hodin předem namáčet, aby změkly), vanilkový cukr, javorový sirup nebo například skořici. Pokud máte doma nějaké rostlinné sirupy, můžete přidat i je, třeba agávový nebo datlový. Mléko tak bude o něco sladší a jeho chuť bude pro vás třeba i zajímavější. Zkuste si poprvé vyrobit rostlinné mléko „jen tak“, a poté postupně dochucujte, ať vidíte, s čím vám chutná nejvíce. 🙂 Zároveň můžete přidat i špetku soli, pro zvýraznění chuti. Ale opravdu jen špetku, ideálně hned v mixéru.

 

Vyrábíte si doma také rostlinné mléko? A které je vaše oblíbené? 🙂


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.