/
524 Views0
Sdílená ekonomika v současné době nabírá na důležitosti nejenom díky svým prvkům udržitelnosti a ekologie, ale též protože je finančně výhodná. V mnoha případech totiž vyjde levněji si určitou věc půjčit než ji kupovat, ať už se jedná o auta, vrtačku anebo třeba bydlení v zahraničí.
Jaké jsou různé formy sdílené ekonomiky a co vše tímto způsobem můžete využít? Na to vše se podíváme v tomto článku.

 

Sdílená ekonomika a její formy:

  • Bydlení
  • Dopravní prostředky
  • Jídlo, zemědělství a pěstitelství
  • Pracovní místa
  • Finance
  • Ostatní sdílené služby

Pojďme všechny oblasti rozebrat jednu po druhé.

 

1) Sdílené bydlení

AirBnB

Focení v AirBnb
AirBnB občas může fungovat i jako alternativa fotícího ateliéru: osobní zkušenost.

Mezi nejznámější služby sdílené ekonomiky v oblasti bydlení pravděpodobně patří AirBnB.

Bohužel, tato služba se od původně dobrého záměru mírně zvrhla. Zatímco původním záměrem bylo nabízet volné pokoje či gauč ve své vlastní domácnosti, nyní se z tohoto odvětví stal naplno business a lidé si kupují investiční domy a byty jen s čistým záměrem je poté pronajímat přes AirBnb.

Kvůli tomuto businessu se hlavně ve velkých městech ceny nemovitostí vyšplhaly na šílená maxima a "běžní lidé", kteří by si rádi koupili nemovitost pro své vlastní bydlení, nemají šanci.

O negativních stránkách AirBnB, které se zvrhlo ze skvělé myšlenky spíše do investiční spekulace, jsem psala zde.

Mně osobně AirBnb připadá v tom původním záměru jako dobrý nápad, který se bohužel zvrhl.

 

Mezi další alternativy sdíleného bydlení, které mi jsou sympatičtější, patří Couchsurfing, Home Exchange anebo TrustedHouseSitters.

 

Couchsurfing

Couchsurfing se dá vysvětlit skoro doslovně svým překladem: surfování po gaučích. Jedná se o bezplatné ubytování u místních lidí a na oplátku s nimi sdílíme svojí kulturu a věnujeme jim svůj čas.

Hostitelé nám poskytnout bezplatně místo ve svém domově, my je za to například pozveme na večeři a povídáme jim o životě ve své kultuře. Je to ideální způsob pro získání bezplatného ubytování pro společenské jedince, kteří se rádi seznamují s novými lidmi a rádi si povídají.

Pokud ovšem preferujete na ubytování klid, tento způsob nebude pro vás.

 

Home Exchange

Home Exchange funguje na principu vzájemné výměny domova. Vy jedete do domu či bytu k cizím lidem zatímco oni na stejnou dobu pojedou bydlet k vám. Díky tomu získáte zdarma ubytování a pobyt v cizí zemi, za odměnu poskytnete ke stejnému účelu váš domov.

 

TrustedHouseSitters

TrustedHouseSitters je služba nejvíce odlišná od všech ostatních. V rámci ní jdete bydlet do cizích domácností, jejichž majitelé odjeli na dovolenou či na návštěvu třeba k příbuzným. Nicméně hlavní náplní tady je, že hlídáte domácí mazlíčky majitelů domácnosti a právě za to za odměnu získáváte možnost strávit někde pobyt zdarma.

Za mně je toto krásná ukázka, jak je možné pomoci ostatním, užít si čas se zvířaty a zároveň poznat často nějaké často velmi krásné nové místo.

Ideální pro milovníky zvířat, kteří chtějí spojit příjemné s užitečným.

V rámci služby TrustedHouseSitters můžete jet do zahraničí hlídat domácí zvířata anebo si naopak od někoho je nechat sami pohlídat.

 

2) Sdílené dopravní prostředky

V rámci dopravních prostředků najdete nyní možnosti sdílené ekonomiky poměrně široké: přes kola, koloběžky až po auta.

 

Sdílená kola a koloběžky

Sdílená kola a koloběžky fungují často na podobném principu na bázi půjčování přes aplikaci.

Sdílená kola:

Sdílené koloběžky 

Jedna z oblíbených českých služeb na sdílení kol: Rekola

 

Sdílená auta

Sdílená autaCo se týká sdílení aut, zde též najdete více firem, které tyto služby nabízí. V této oblasti je ale zajímavé zkoumat různé modely, kterými sdílená auta fungují.

Zatímco v případě některých služeb musíte auto vrátit v podobném okruhu, kde jste si ho půjčili, v jiném modelu sdílení aut můžete auto vrátit klidně na druhé straně města.

A právě tento druhý model bohužel nefunguje příliš ekologicky, protože často slouží spíše jako náhrada veřejné městské dopravy než jako náhrada vlastního auta jako takového.

Ne všechny car sharingové služby eliminují počet aut ve městech. Některé dělají přesný opak.

Proto z ekologického hlediska je první model vhodnější, protože opravdu cílí na snížení počtu vlastních aut. Více do detailů jsem toto téma rozebírala ve svém podcastu EKOmaniaci se spoluzakladateli car sharingové společnosti Autonapůl Stanislavem Kutáčkem a Robertem Batůškem.

Právě Autonapůl slouží jako přílklad car sharingové společnosti, která funguje na bázi prvního zmiňovaného modelu.

 

V rámci sdílení aut jsou též oblíbené spolujízdy, kde řidiči auta přispějete na cestu a díky tomu si tak rozdělíte celkovou cenu. Oblíbenými platformami pro toto jsou Blablacar či Autostop.

 

 

3) Sdílené jídlo, zemědělství a pěstitelství

Mezi další příklady sdílené ekonomiky určitě patří ty z oblasti jídla a zemědělství.

 

Komunitní zahrady

Mezi nejtypičtější příklady zde patří komunitní zahrady: zahrady, kde je možné se jako veřejnost zapojovat a pomoci přispět k něčemu lepšímu.

Každá komunitní zahrada funguje mírně jinak, je tedy dobré podívat se na ty, které máte ve svém okolí a zeptat se na možnosti zapojení.

Mapu komunitních zahrad Mapko naleznete zde.

Kromě sdílených zahrad na mapě najdete i komunitní kompostéry či například jedince, kteří vám zdarma poskytnou kalifornské žížaly do vašeho domácího vermikompostéru.

 

Semínkové banky

Semínkové banky neboli semínkovny jsou další důležitou sdílenou službou v oblasti pěstitelství.

Jedná se o místa, kam lidé mohou přijít a v menším množství si zdarma vzít semínka pro vlastní pěstování doma na nekomerční účely. Mapa semínkovek je dostupná zde.

Semínka můžete případně využít i na klíčení.

Potravinové banky

Jako poslední bych zmínila potravinové banky, které sem též nevyhnutelně patří.

Jedná se o místa, kam můžete věnovat potraviny, či naopak za některých podmínek je i získat.

Potravinové banky jsou rozeseté po celé České republice, proto se podívejte přímo na stránky, kde najdete tu nejblíž vám a jak funguje.

 

 

4) Sdílená pracovní místa

Jednou z dalších velkých oblast sdílené ekonomiky jsou sdílená pracovní místa a coworkingy.

Prakticky se jedná o to, že si nepronajímáte neustále vlastní kancelář, ale většinou si zaplatíte členství na základě kterého můžete chodit pracovat na dané místo podle vaší potřeby.

Pravděpodobně nejznámějším coworkingovým prostorem v České republice je Impact Hub, který najdete v několika městech, ať už v Praze či v Brně.

Co je mi sympatické na Impact Hubu je to, že zde nejde pouze o poskytování pracovního místa, ale o fungování s přesahem.

Impact Hub totiž organizuje nejenom různé zajímavé akce, ale například pořádá akcelerační programy, v rámci kterých pomáhá začínajícím podnikatelům či firmám v rozjezdu jejich podnikání.

Hodně se zaměřují na podnikatelské nápady s ekologickým či sociálním přesahem.

Máte v hlavě udržitelný podnikatelský nápad a nevíte, jak ho zrealizovat?

V tom případě vám přijdou vhod akcelerační programy od Impact Hubu, o kterých jsem se bavila v podcastu EKOmaniaci s Lenkou Krákorovou z Impact Hubu, která tyto programy má na starosti.

Pokud máte v hlavě odpovědný podnikatelský nápad, možná jejich akcelerační programy budou pro vás.

 

Samozřejmě Impact Hub není jediný coworking, který v České republice najdete. Velký seznam coworkingových prostorů po celé České republice naleznete zde.

 

 

5) Sdílené finance

Sdílená ekonomika funguje nejenom v tradičních oblastech, kde ji známe všichni (jako například sdílená kola či koloběžky), ale nalézt ji můžete i v méně tradiční oblasti: ve financích.

Zde bych uvedla dva způsoby sdílené ekonomiky, a to skrz crowdfunding anebo půjčky.

 

Crowdfunding

Crowdfunding znamená, že finančně podpoříme vznik zajímavého produktu či firmy. Za oplátku obvykle dostaneme daný produkt, až bude vyroben.

Pro crowdfunding využijte například:

Pokud bychom se podívali na crowdfunding zaměřený čistě na vznik knížek, Pointa je to pravé místo.

 

Půjčky

Když se podíváme na druhou oblast sdílené ekonomiky ve financích, na řadu musí přijít půjčky.

Půjčky se vyskytují buď v peer-to-peer formách anebo v peer-to-business formách.

 

Peer-to-peer půjčky

Peer-to-peer (P2P) půjčky znamená půjčka od jednotlivce k jednotlivci. To znamená, někdo si chce vypůjčit peníze například na postavení plotu a investor danému člověku peníze půjčí a za to získá předem dohodnutý úrok.

P2P půjčky jsou často zprostředkovávány přes různé platformy, ať už třeba český Zonky nebo zahraniční Mintos. Osobně preferuji spíše Mintos, Zonky bohužel hodně ztratilo za poslední dobu na kvalitě.

 

Peer-to-business půjčky

Peer-to-business půjčky jsou půjčky od jednotlivce firmě. To znamená, že půjčujeme peníze například na výstavbu nové pobočky obchodu anebo na podnikatelský nápad.

Prostřednictvím peer-to-business půjček můžete svými penězi podpořit rozvoj lokální firmy a ještě díky tomu sami vydělat peníze. 

Tyto půjčky nejčastěji též bývají zprostředkovávány přes platformy, anebo je případně možné si nalézt takovou půjčku firmě i sám. To bývá ale o něco rizikovější. Mezi příklady takovýchto platforem patří například česká platforma Upvest, v rámci které se půjčuje stavitelům nemovitostí.

Peer-to-business platforma, kterou v současné době využívám nejraději, je český Fingood. Zprostředkovává mnoho zajímavých půjček českým firmám. Mezi mnou zainvestované společnosti patří například Stolárna na statku anebo Jarošovský pivovar. Osobně pozitivně chválím nejenom zajímavý výběr firem na platformě, ale i dobrou schopnost splácení u dostupných úvěrů firmám.

Ve svých online kurzech jsem schopná naučit i úplně začátečníky jak udělat svoji první odpovědnou investici.

Zajímá vás více investování do malých lokálních firem?

Tak se přihlaste do mého newsletteru, ať vám neuteče další běh mého kurzu "Šéfuj svým financím!", kde přesně toto téma učím.

Případně pokud vás zajímá více o oblasti ekologického investování, kterému se věnuji a v rámci kterého investuji pouze do společensky odpovědných oblastí, přidejte se do mé FB skupiny "Ekologické investování a finance (skupina je určena pouze pro ženy).

 

Chci se přidat do zelené investiční FB skupiny!

 

6) Ostatní sdílené služby

Kromě sdílených služeb v rámci tak velkých oblastí jako je doprava či bydlení najdete spoustu dalších nabídek sdílené ekonomiky.

Například:

  • Sdílené šicí dílny (například v Praze v Materialistic nebo v Brně Brno šije)
  • Knihovna věcí v Praze (kde si můžete půjčit věci počínaje hudebními nástroji, přes šroubovák až po zrcadlovku)
  • Půjčovna oblečení Ebuu v Praze (kde si můžete půjčit oblečení a pomůcky pro děti, díky čemuž nebudete muset neustále kupovat nové věci, jak vaše potomstvo bude růst)
  • Knihobudky (které najdete i na spoustě maloměst a vesnic, například u zastávek autobusů či na nádraží. Jedná se o místa, kde si můžete zdarma vzít jakoukoliv knížku a případně sem donést nějakou svojí z domova.)

 

Jako poslední bych zmínila LETS systém neboli "Local Exchange Trading System".

Jedná se o systém alternativní měny, který je používán v některých místech. V praxi to znamená, že se na daném místě nepoužívá běžná oficiální směna ale alternativa, která se na daném místě vytvořila. Fungování tohoto systému lehce naťukla Ivana Mertová z Městské permakultury v podcastu EKOmaniaci.

 

Využíváte rádi sdílenou ekonomiku? Která oblast je vaše nejoblíbenější? A které formy sdílené ekonomiky jste neznali?
Prosím, podělte se do komentářů. 🙂 

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.