/
Průměrná denní spotřeba vody na člověka v České republice je 120 litrů. V porovnání s ostatními vyspělými zeměmi to není tak strašné číslo, například v USA je spotřeba 300 litrů, přesto lze mnoha úkony toto číslo ještě snížit. Budete tím šetřit nejen životní prostředí, ale i svoji peněženku. Jak na to?

 

1) Vypínejte kohoutek

Například když si čistíte zuby či myjete tvář, vypněte vodu ve chvíli, kdy ji ne přímo používáte. Opláchněte kartáček vodou a poté si zuby vyčistěte. Během té doby ale vypněte kohoutek, jinak může zbytečně vytéct dalších 18-20 litrů vody.

2) Mějte plnou pračku

Ve dnech, kdy perete, si dávejte záležet na tom, ať máte skutečně plnou pračku. Nemá cenu prát pračku kvůli dvěma kusům oblečení když můžete počkat, až se ho nashromáždí více. Ušetříte tak nejen energii a vodu, ale i čas.

 

3) Spravte vše protékající

Protéká vám záchod, kape vám kohoutek či něco podobného? Neváhejte s opravou. Zbytečně tak mohou protékat desítky litrů vody denně.

 

4) Dejte si sprchu místo vany

Rádi se naložíte do horké vany místo rychlé sprchy? Tímto způsobem ale spotřebujete desítky zbytečných litrů vody navíc. Zvykněte si na sprchování a horkou vanu si dopřejte spíše jako sváteční relaxaci.

5) Myjte v napuštěném dřezu

Pokud nevlastníte myčku a umýváte hodně nádobí najednou, napusťte si plný dřez a myjte nádobí raději v něm než pod tekoucí vodou. To se ovšem netýká chvílí, kdy chcete opláchnout jeden talířek.

 

6) Namáchejte hadr ve kbelíku

Když uklízíte a pravidelně si macháte hadr, napusťte si raději vodu do kbelíku, ve kterém budete hadr namáčet než ho máchat pod tekoucí vodou.

 

7) Využívejte dešťovou vodu

Pokud máte zahrádku, umístěte na ní dostatečně velký sud, ve kterém budete shromažďovat dešťovou vodu. Tu pak můžete využívat na zalévání.

 

8) Upgradujte

Pořiďte si některý z nástrojů na úsporu vody. Ať už se jedná o některý z nástrojů pro sprchy a vany či pro WC, ročně díky nim můžete ušetřit stovky litrů vody a i několik tisíc korun.

 

Výzva?

Začněte alespoň s třemi body celého seznamu a pokuste se jich do svého života postupně zavést více. Nejpraktičtějším bodem bude pravděpodobně oprava všeho protékajícího, protože je to jedna z činností, kterou můžete vyřešit jednou a poté mít na delší dobu klid Uvidíte, že využití předcházejících bodů se vám vyplatí hlavně finančně.

 

Používáte některý z nástrojů na úsporu vody? Případně jak šetříte vodou vy? 🙂

Zanechat komentář: