/
466 Views0
Investiční portfolio
Stejně jako každý rok, i nyní sdílím, jak vypadá mé investiční portfolio, ve kterém se zaměřuji na etické, udržitelné a ekologické investování. 
Do čeho jsem v roce 2023 investovala a kam jsem se posunula ve svých cílech? Co se vydařilo a co naopak ne? 
To vše vám povím v tomto článku.

 

Rok 2023 byl pro mě rokem, kdy se v mém finančním portfoliu příliš razantní změny neodehrávaly.

Věc, na kterou jsem se zaměřila nejvíce, bylo zvýšení investovaných částek a budování mého finančního majetku. Nicméně jsem příliš neexperimentovala a spíše jsem se držela investic, které mi již dlouhodobě fungují a které jsou v souladu s mými investičními cíli.

 

Přehled, do čeho investuji/vkládám peníze:

  • 1) Akciové fondy (převážně ETF fondy)
  • 2) Jednotlivé akcie
  • 3) Peer-to-business půjčky
  • 4) Nemovitosti
  • 5) Drahé kovy
  • 5) Běžný a spořicí účet + úročená hotovost na Portu.

+ pár dalších oblastí, jejichž zastoupení je tak malé, že se o nich zmíním jen na konci celého článku.

Tyto menší oblasti slouží převážně pro experimentování a zkoumání, abych pak tyto zkušenosti mohla sdílet se svými kurzisty a měla co nejširší přehled ve světě investic.

 

Pojďme se tedy nyní podívat na jednotlivé oblasti.

Na grafu níže zároveň můžete vidět, jak poměrově vypadá mé portfolio.

Moje investiční portfolio

 

1) Akciové fondy

ETF fondy

Shrnutí mého investičního portfolia začneme dlouhodobými investicemi.

V současnosti mám největší podíl peněz v akciových fondech, a to převážně ETF fondech.

Jsem zastáncem toho, že každý by již v mládí měl přemýšlet nad svým zajištěním ve stáří, protože stát se o nás (s velkou pravděpodobností) nepostará a dohánět důchodové zajištění těsně před důchodem již může být poměrně náročné.

Zároveň nejsem příliš fandou státních produktů, protože nechci, aby mi stát musel „povoloval“, kdy si mohu své celoživotně investované peníze vybrat. Proto žádný státní produkt, tedy ani doplňkové penzijní spoření, ani dlouhodobý investiční produkt, nemám.

V současné době investuji nejvíce do ETF fondů na pravidelné měsíční bázi. Moje vidina je, že zde budu investovat nejméně dalších 20 let. 

Na investování do ETF fondů využívám dlouhodobě platformu Portu, díky které mám pravidelné investování zautomatizované. V současné době investuji nejvíce do ESG strategie s číslem 10. 

Velkou recenzi na platformu Portu, kterou využívám pro investování do ETF fondů, si můžete přečíst tady

Kromě Portu mám menší část peněz do ETF zainvestovanou přes brokera Degiro, například do fondu iShares Global Clean Energy ETF. V oblasti zelené energie vidím velkou budoucnost, proto mám nějaké peníze zainvestované přímo přes brokera do tohoto fondu.

Proč využívám na větší část peněz Portu a ne brokera, kde by manuální investování vyšlo o něco levněji, je proto, že díky referral odkazům z blogu mám zdarma poplatek na Portu předplacený na poměrně dlouhý horizont. Díky tomu nemusím řešit poplatky, ale jdu tam, kde je to pro mě pohodlnější a rychlejší.

V roce 2023 jsem výrazně zvyšovala pravidelně investovanou částku do ETF fondů. 

 

Podílové fondy

Maličkatou část peněz jsem zainvestovala i do podílových fondů. Nicméně ty jsou z hlediska poplatků poměrně dražší než ETF fondy, tedy zde nadále již neinvestuji.

Do podílových fondů jsem investovala převážně na začátku své investiční kariéry a nyní je držím spíše ze setrvačnosti.

 

2) Jednotlivé akcie

Kromě akciových fondů vlastním i několik jednotlivých akcií firem. 

Mezi ty ekologicky zaměřené patří například Waste Management (zaměřující se na zpracování odpadů) nebo NextEra Energy (vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů).

V současné době se na přikupování dalších jednotlivých akcií nezaměřuji a jako větší prioritu považuji pravidelné investování do ETF fondů.

Stejně jako akciové fondy, i jednotlivé akcie plánuji držet dlouhodobě.

Waste Management
Waste Manamgent: jedna z firem, jejíž akcie dlouhodobě držím.

 

3) Peer-to-business půjčky

Další velkou oblastí, do které investuji, jsou peer-to-business půjčky, tedy půjčky firmám. V tomto případě se jedná o půjčky konkrétním firmám, kde půjčujete peníze na předem danou dobu za předem daný úrok.

Já osobně mám P2B půjčky ráda kvůli tomu, že mi poskytují pravidelný pasivní příjem a zároveň finance zde nemám fixované na příliš dlouhou dobu. 

 

Investice přes platformy

Jsou dva hlavní způsoby, jak do P2B půjček investovat, a tím prvním je přes investiční platformy.

Já v současné době nejvíce využívám platformu Fingood, která má poměrně zajímavou nabídku investic s dobrým zhodnocením.

Zajímá tě, jak funguje platforma Fingood?

Tak se podívej na její velkou recenzi

Zároveň platební morálka nabízených firem je poměrně dobrá. Nicméně i tak je potřeba brát v potaz, že u tohoto způsobu investování se občas stane, že některé firmy přestanou platit a platforma zahájí vymáhání dluhu. Pokud jste tedy velmi konzervativní investoři, tento způsob investování nemusí být pro vás.

Ačkoliv není Fingood specializovaný na téma etických a udržitelných investic, občas je zde možné najít investice, které jsou vyloženě sympatické a do kterých je radost investovat.

Investování na Fingood
Jedna z mých oblíbených investic na Fingoodu: investice do outdoorového obchodu.

 

Hledání si vlastní investice

Menší část mých půjček firmám obsahuje i investice, které jsem si našla napřímo bez platformy.

Energetické družstvo Hnutí Duha
Foto z hlasování o založení energetického družstva.

Posledním takovým přírůstkem z roku 2023 byla investice do nově vzniklého energetického družstva Hnutí Duha.

Stala jsem se zde zakládajícím členem, kde jsme si na první schůzky odhlasovali vznik družstva a následně složili svoji prvotní investici.

Družstvo je nyní na úplném počátku své cesty, nicméně já jsem moc zvědavá, kam se ve svém vývoji posune dál.

Co se týká hledání si vlastních investic, tady bych ráda jen zdůraznila to, že se jedná o značně rizikový způsob investování. Z tohoto důvodu bych ho určitě nedoporučovala začátečníkům.

Zajímá vás, přes které další investiční platformy investuji?
Tak se mrkněte na můj e-book „Pod pokličkou“, kde právě toto sdílím.

Pokud investujete přes platformy, máte větší jistotu, že za vás udělá kvalitní prověření daných firem než kdybyste si investice hledali sami na vlastní pěst.

 

4) Nemovitosti

Investiční nemovitost

V roce 2023 jsem měla stav v oblasti nemovitostí poměrně konstantní. Stále držím svoji investiční nemovitost v Ostravě, kde mám stálou nájemkyni a díky tomu se mi bezproblémově splácí hypotéka.

Investiční byt
Na prohlídkách potenciálních investičních bytů v Ostravě.

V posledních pár měsících roku 2023 jsem též začala hledat další investiční nemovitost, kterou bych si pořídila. Na konci roku jsem absolvovala několik prohlídek, ale zatím jsem nenašla to, co bych si představovala.

Zatím jsem tedy v procesu hledání, ale věřím, že v roce 2024 si další nemovitost do svého investičního portfolia přidám.

Co mě též hodně láká pro rok 2024 je nemovitost v zahraničí. Uvidím, jak to tento rok vyjde a jestli se v tomto případě zadaří.

 

REIT fondy

Do oblasti nemovitostí též určitě patří REIT fondy, do kterých pravidelně investuji.

Prakticky se jedná o nemovitostní fondy, které jsou na rozdíl od „klasických“ nemovitostních fondů obchodovatelné přes burzu (tedy brokera).

Důvodů, proč jsem se rozhodla pro ně, a ne pro klasické nemovitostní fondy, je více.

Mezi hlavní důvody jsou mnohem nižší poplatky, větší likvidita (prakticky je mohu pár kliknutími nakoupit, ale i prodat), ale též i zajímavé dividendy.

REIT fondy jsou levnější a likvidnější alternativou ke „klasickým“ nemovitostním fondům.

REIT fondy totiž mají povinnost nejméně 90 % ze svých zisků vyplácet akcionářům, díky čemuž jsou právě z hlediska dividend poměrně zajímavé.

Nevýhodou je, že stejně jako akcie a akciové fondy kolísá jejich hodnota. Proto jsou vhodné spíše na dlouhodobé držení.

Kvůli tomu, jak fungují, jsou zajímavou kombinací pro kratší i dlouhý horizont.

V krátkém období vyplácejí dividendy (které já nyní reinvestuji) a v dlouhém obdoby roste jejich hodnota. Proto jsou zajímavou složkou mojí nemovitostní části investic.

V současné době zde investuji část peněz dedikovanou pro své dlouhodobé investice.

 

5) Drahé kovy

V současné době mám ve svém portfoliu i část drahých kovů v jejich fyzické formě. Slouží mi jako ne úplně „klasická“ investice, ale spíše jako alternativní měna na dobu, když by bylo nejhůř.

 

6) Běžný a spořicí účet + úročená hotovost

Jak vždy říkám, finanční rezerva je základ, a právě na tu se skvěle hodí běžný či spořicí účet. Díky tomu mám tyto peníze flexibilně dostupné a když by se stala nějaká nehoda, mohu je okamžitě využít.

Kromě těchto bankovních účtů též používám úročenou hotovost na platformě Portu.

Zajímá vás, jak hospodařím se svými krátkodobými financemi?

Nejen o tom se dočtete v e-booku Pod pokličkou, kde sdílím opravdu detailní rozbor svého investičního portfolia.

Ta mi slouží převážně na cíle, které jsou v kratším časovém horizontu, kde vím, že tyto peníze nebudu potřebovat flexibilně okamžitě.

Úročená hotovost Portu
Úročenou hotovost (neboli investiční rezervu) na Portu ráda používám na některé své krátkodobé cíle.

 

Ostatní investice aneb změny v mém portfoliu

Vzhledem k tomu, že nejenom učím na vysoké škole investování, ale též pravidelně pořádám online kurzy o investování, tak potřebuji mít opravdu dobrý přehled o tom, co za investice je na trhu dostupné a jaké jsou možnosti. Právě z tohoto důvodu zkouším prakticky všechny investice, které jsou dostupné.

 

Kryptoměny

Jednu z těchto malých částí investic tvoří kryptoměny. Kryptoměnám příliš nefandím a osobně do nich nechci vkládat žádné větší částky. Slouží mi pouze ke studijním účelům.

 

„Alternativní“ tradiční investice

Oproti tomu oblast, která mě v současnosti více a více zajímá a baví, jsou „tradiční“ alternativní investice.

Pro tyto investice ráda využívám platformu Portu Gallery, kde se jedná o kolektivní investování a do jednoho předmětu investuje více jedinců. Nalézt zde můžete například investice do umění, drahokamů, starých aut-veteránů či alkoholu.

V roce 2023 jsem zde zainvestovala například do sbírky děl Alfonse Muchy, ze které mám poměrně velkou radost. Sama jsem velkým fandou děl Muchy a proto je to i z velké části poměrně srdcová investice.

Alfons Mucha
Sbírka děl Alfonse Muchy, do které jsem investovala přes platformu Portu Gallery.

Potřebujete pomoci s investováním?

Pod pokličkou
Můj e-book „Pod pokličkou“, kde nahlédnete opravdu do detailů mého investičního portfolia.

Pokud byste rádi více nakoukli do mého investičního portfolia s opravdu detailním rozborem všech mých investic, skvělým zdrojem pro vás bude můj e-book „Pod pokličkou“, kde celé své portfolio transparentně odkrývám.

Zároveň do budoucna budete po zakoupení dostávat i všechny jeho aktualizace, díky čemuž budete vědět o všech změnách v mém portfoliu jako první. 

Pokud by vás zajímala oblast investování více komplexněji, přidejte se do mého největšího 8týdenního online kurzu „Šéfuj svým financím“, kde učím do detailů všechny zmíněné oblasti.

Ať už vás zajímají akciové fondy, nemovitosti, drahé kovy či půjčky firmám, tento kurz je přesně to, kde se těmto oblastem věnuji velmi dopodrobna a krok po kroku.

Chcete dostávat pravidelné zeleně-investiční tipy do svého e-mailu?

Tak se přidejte do mého newsletteru!

Kurz je vhodný i pro naprosté začátečníky, tedy se nemusíte obávat, že bude pro vás moc složitý.

Kurz otevírám obvykle dvakrát za rok a nyní skončil předchozí běh. Aby vám neutekl ten další, přidejte se do mého newsletteru, díky čemuž budete též získávat spoustu tipů ze světa udržitelného investování. 

 


Jdu se přidat do newsletteru!

 

Jaký byl rok 2023 pro vás v oblasti financí? Plnili jste si svá přání a cíle?
Případně do čeho jste převážně investovali či jste udělali nějaké velké změny ve svých portfoliích? 🙂

 

Tento článek není investičním doporučením a historická výnosnost nikdy není zárukou budoucích výnosů.
Investice jsou vždy rizikové a autorka nezodpovídá za to, co čtenář učiní na základě informací určených ke vzdělávání.

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.