/
1,133 Views2
Fingood recenze
Inflace se zvyšuje velkou rychlostí, a právě proto je nyní nejvhodnější čas, aby začali investovat i ti jedinci, kteří to doposud odkládali.
Možná jste již slyšeli o akciových investicích přes ETF či podílové fondy anebo třeba o kryptoměnách.
V tomto článku se ale podíváme na segment peer-to-business půjček, tedy půjček firmám, které zprostředkovává česká platforma Fingood.
Platforma Fingood je zajímavá tím, že nabízí nejenom investice do atraktivních firem, ale v době vysoké inflace i též velmi vysoké zhodnocení svých peněz.
Jak tato platforma tedy funguje? Vyplatí se na ní investovat a jaká jsou zde rizika? A jaké možnosti investic vůbec nabízí? Na to vše se zde podíváme více do detailů.  

 

Recenze je pravidelně aktualizována, naposledy v květnu 2024.

 

Co v článku najdete:
  • Jak platforma funguje
  • Minimální výši investice a délku investičního horizontu
  • Podmínky a poplatky u investování
  • Průběh investování
  • Rizika investic
  • Výhody investování přes Fingood
  • Ekologie a etika v investování

 

1) Jak platforma funguje?

Platforma Fingood funguje na bázi peer-to-business půjček neboli půjček od jednotlivce firmám či podnikateli a je plně česká, vlastněná českými majiteli.

 

Podívejme se na konkrétní fungování platformy.

Firma, která potřebuje peníze například na vybudování další pobočky či jiný rozvoj svého podnikání osloví Fingood s žádostí o zprostředkování financování.

Poté, co tým analytiků z Fingood firmu prověří a dá zelenou tomu, že je firma ekonomicky stabilní a důvěryhodná, je s firmou uzavřena spolupráce a firma může prostřednictvím Fingoodu žádat o půjčku na předem definovaný horizont. Na oplátku firma svým investorům bude vyplácet úrok, který je u nabídky investice též uveden. Tento úrok se po celou dobu průběhu investice nemění.

Právě z důvodu ekonomického prověřování firmy nenaleznete na Fingoodu investice do čerstvě vzniklých firem a start-upů, ale pouze do firem, které již nějakou dobu úspěšně fungují a jsou schopné prokázat svoji stabilitu. Právě tento postup snižuje riziko pro investory, že by o své peníze mohli přijít.

Na Fingoodu nenaleznete investice do nově vzniklých projektů a start-upů, ale pouze do již několik let fungujících a stabilních firem. 

V případě Fingoodu se jedná o investice pouze do českých firem a pravidelně se zde objevují nové nabídky.

V některých případech jsou nicméně nabídky zainvestovány velmi rychle, někdy dokonce i v řádu pár minut! Proto se vyplatí na platformu zaregistrovat, protože budete pak dostávat informační e-maily o tom, kdy se plánují spustit nové investice. Díky tomu můžete být připraveni u počítače přesně v dobu, kdy bude nová investice spuštěna, pokud se bude jednat o nějakou vámi preferovanou.

Kvůli rychlému zainvestování se tedy může zdát, že je na platformě nabídek poměrně málo. Právě ale díky registraci budete vědět o každé nové a budete mít tak šanci se na nich podílet.

 

Co vše vidím na platformě?

Fingood investice

U každé investiční nabídky, která se na platformě vyskytne, vidíte několik informací. Mezi nimi:

  • Investiční horizont, po který budou peníze půjčeny.
  • Výši úroku, která se u každé nabídky mírně liší (obvykle se pohybuje mezi 7-12 %).
  • Počet investorů.
  • Zdali se jedná o anuitní či balonový způsob splácení.

Poslední informace v praxi znamená, že u anuitně splácené půjčky je jistina splácena postupně. Díky tomu budete postupně na váš účet dostávat nejenom peníze z úroků, ale právě i z původní jistiny.

U balonového způsobu splácení vám jistina bude vrácena jednorázově na konci investičního období.

Prakticky se vyplatí více investovat do balonových investic, protože se celou dobu úročí celá jistina a díky tomu získáváte úrok ze stále stejné částky, která se nesnižuje.

Pokud by vás zajímalo více o dané společnosti, můžete si rozkliknout investiční nabídku, kde o ní najdete více informací. Zároveň si též můžete stáhnout Analýzu společnosti, kterou na každou firmu platforma Fingood vytváří.

 

2) Minimální výše investice a investiční období

Minimální výše investice na platformě Fingood je 1000 Kč do jedné investice. Maximální hranice zde není stanovena.

Co se týče investiční období, naleznete zde investice na dobu v řádu od několika měsíců až po čtyři roky.

Na Fingoodu zatím nefunguje sekundární trh, není tedy možné z investice vystoupit dříve než na konci investičního horizontu. 

Co je bohužel nevýhodou je to, že z investic není možné vystoupit dříve než na konci investičního období. Tedy pokud byste potřebovali své zainvestované peníze dříve, není tady ta možnost. Sekundární trh na půjčky zde bohužel zatím není dostupný.

 

3) Podmínky a poplatky

Co se týká poplatků, platí se zde 9 % z výnosů, které získáme z našich investic.

Neplatí se zde žádný jiný poplatek za registraci, vedení účtu či vklady. Výběr peněz z platformy je zde ve frekvenci 1x týdně zdarma.

 


Chci se vrhnout na investování!

 

4) Průběh investování

Celý proces investice je poměrně jednoduchý. Začátek investování začíná standardně: registrací.

Jak začít investovat na fingoodu

Zvolíte, že jste investorem/investorkou a provedete registraci.

Na tu si připravte 2 doklady totožnosti, protože kvůli zákonu AML o praní špinavých peněz je platforma vyžaduje (využít můžete občanský průkaz, řidičský průkaz anebo například pas).

V registraci též vyplňujete číslo vašeho bankovního účtu, které bude spárováno s vaším účtem na platformě. Jeho vlastnictví je potřeba potvrdit potvrzovací platbou ve výši 1 Kč.

Též zde vyplníte vstupní dotazník, který je nutnou povinností dle evropských směrnic. Na základě tohoto dotazníku vám budou nastaveny maximální částky, které můžete investovat do jedné půjčky.

Na závěr podepíšete prostřednictvím smsky komisionářskou smlouvu s platformou.

 

Vzhůru na investování

Poté, až bude vaše registrace schválená a vlastnictví vašeho bankovního účtu potvrzeno, vám již nic nebude bránit v tom začít zkoumat nabídky a aktivně investovat.

Na účtu funguje peněženka, na kterou si dopředu zašlete peníze, ze kterých pak můžete investovat. Až budete mít peněženku na účtu nabitou, můžete začít vybírat investice.

Na platformě si naleznete nabídku investice, která vás zaujme. Podíváte se na nabízený úrok a investiční horizont, případně si přečtete něco více o firmě a jejím konání.

Nabídka investic na fingoodu
Na platformě vždy v sekci „Aktuální investice“ naleznete investice, do kterých můžete vložit své peníze. V sekci „Úspěšné investice“ vidíte uplynulé investiční projekty, na které se již peníze vybraly.

Též je možné se podívat na ekonomickou analýzu, abyste si lépe udělali přehled o tom, jak se firmě daří. Jak jsem ale zmiňovala, Fingood poměrně hodně prověřuje firmy, kterým umožňuje skrz svoji platformu financování, tedy tím pádem nám odpadá nutnost dělání vlastní složité analýzy.

Pokud naleznete investici, do které chcete zainvestovat, vložíte do kolonky částku, kterou chcete zainvestovat a kliknete „Investovat“.

Jak investovat na fingood
Jak vidíte, minimální požadovaná částka je 1 000 Kč.

Následně se částka z vaší peněženky použije na investici.

 

Když se investice nepovede

V některých případech se může stát, že nebude vybrána „MAČ“. „MAČ“ je minimální akceptovatelná částka a označuje to částku, která když se vybere, tak je úvěr realizován.

U nabízených investic je riziko, že se nemusí uskutečnit.

Stane se tak ovšem jenom v případě, že se nepodaří vybrat „minimální akceptovatelnou částku“. 

Řekněme, že například firma chce vybrat 5 milionů Kč a MAČ je 4 miliony Kč. Je to částka, která firmě pomůže uskutečnit svůj podnikatelský plán, jen možná s určitými omezeními.

Pokud by se vybrala menší částka, firmě tato částka nebude bohužel stačit na své plány. Tedy pokud investoři přislíbí právě 4 miliony Kč, firma již získá minimální částku, kterou potřebuje, a tím pádem bude čerpat úvěr.

V případě, že se tuto minimální akceptovatelnou částku nepodaří vybrat, tak se úvěr neuskuteční a firma žádné peníze nedostane a vám budou vráceny.

Firma následně čerpá úvěr a postupně začne splácet úroky a jistinu (pokud se nejedná o balonovou splátku, kde je jistina splacena až na závěr).

 

Úroky z investic na vaši peněženku na platformě

Úroky a jistina vám chodí do peněženky na platformě Fingood. Ty si poté z peněženky můžete kdykoliv vybrat. Výběr peněz ve frekvenci 1x týdně je bez poplatků.

 

 

5) Jaká jsou zde rizika?

Stejně jako u všech ostatních investic, ani tento způsob investování není bez rizika. Vždy je zde riziko, že firmě se nebude dařit nebo zkrachuje.

Platforma Fingood se nicméně snaží rizika zminimalizovat na co nejmenší míru.

Díky svému týmu analytiků poměrně pečlivě vybírá, jakým firmám skrz platformu umožní získat peníze a koho svým „sítem“ pustí. Velké části firem, která má zájem si přes Fingood půjčit peníze, to není vůbec umožněno.

To, že jsou ve Fingoodu poměrně hodně pečliví, je možné vidět i na „splácecí morálce“ jednotlivých úvěrů, která je velmi dobrá.

Pokud firma i tak přestane splácet, ve Fingoodu se snaží pro zlepšení situace udělat maximum. S firmou aktivně komunikují a pravidelně ji upomínají a začíná proces vymáhání dlužné částky.

U investování jsou vždy rizika.

Fingood se ale díky svému týmu ekonomických analytiků snaží toto riziko snížit na minimum. 

V případě, že se situace nezlepší a aktivní komunikace a snaha řešit problém nevede k opětovnému splácení úvěru, dojde k vymáhání dlužné částky soudně.

Zároveň jsou použity zajišťovací prostředky, které byly sjednání v Zástavních smlouvách. Velká část investic je zastavena nemovitým či movitým majetkem, což zvyšuje bezpečnost pro investory. Tuto informaci najdete po rozkliknutí nabídky investice v textu.

 

Fingood zástava nemovitostí
V každé nabídce investice najdete více informací o dané firmě a též o zástavě. V tomto případě v posledním řádku vidíte, že investice je nabízena s nemovitostní zástavou.

 

Jak vidíte, Fingood se snaží pro bezpečnost svých investorů dělat maximum. I navzdory tomu je ale hlavní zde uplatňovat pravidlo, které je doporučováno i v jiných investičních oblastech, a to diverzifikace.

Neinvestujte velké částky jen do několika málo firem, ale ideálně mějte větší množství investic s menšími částkami. Díky tomu ochráníte své investice ještě o něco více a zmenšíte dopady v případě neúspěchu jedné z vašich investic.

 


Chci se podívat na nabídku investic!

 

6) Výhody navíc

Co osobně oceňuji na platformě Fingood je to, že v případě investice do některých firem od nich získáte buď slevu na jejich produkty nebo dokonce i voucher na jejich produkty.

V minulosti takto nabízeli slevu například u firmy s lůžkovinami ROLSIT či voucher na produkty firmy Tomas Arsov Franchise.

Já právě díky investici do druhé zmíněné firmy získala voucher na 1 000 Kč na kosmetické produkty z jejich sortimentu.

Tomas Arsov eshop
E-shop, ze kterého bylo možné si vybrat produkty zdarma, jako bonus ke své investici.

 

Máte dotazy?

Fingood na svých stránkách uvádí odpovědi na nejčastější dotazy. Najdete tam díky tomu odpovědi na vše, co by vás mohlo zajímat.

 

7) Ekologie a etika investování

Protože ve svých investicích v rámci ekologického a zeleného investování velmi řeším, do čeho investuji, nejinak pojímám i své investice na Fingoodu. Co osobně musím pochválit je to, že je na platformě možné najít spoustu investic, které jsou se mnou naprosto v souladu.

 

V minulosti jsem skrz platformu půjčila peníze firmám jako jsou:

  • Jarošovský pivovar
  • Stolárna na statku
  • Český ráj outdoor (prodejce kvalitních outdoorových potřeb)
  • ROLSIT (český výrobce lůžkovin a dalších výrobků z textilie)

Samozřejmě se na platformě občas vyskytnou i investice, které jsou proti mým zásadám. Tady je ale jednoduché řešení: prostě do nich neinvestovat a vybírat si pouze ty, které mi dávají smysl a nemám morální problém do nich investovat.

Ačkoliv platforma Fingood není nijak zaměřená na odpovědné investování, je zde velké množství sympatických firem, které vidím jako smysluplné.

Díky investici přes Fingood můžete podpořit v rozvoji lokální firmy, které vám dávají smysl. 

Mně osobně dává velký smysl podporovat české malé a střední výrobce a prodejce kvalitního zboží, proto mě právě tento způsob investování hodně baví.

I díky platformě Fingood mám ve svém celkovém portfoliu segment peer-to-business půjček poměrně hodně zastoupen.

 


Chci se podívat na zajímavé lokální firmy!

 

Rádi byste se naučili více o investování?

V tom případě se přidejte do některého z mých online kurzů. Ať už do 4týdenního kurzu Ekologickým investováním k pasivnímu příjmu, kde učím více o investování do akciových trhů, anebo k mému velmi komplexnímu 8týdennímu kurzu Šéfuj svým financím!

Právě ve druhém kurzu se zaměřuji na kompletní správu financí, ať už co se týče pořízení vlastního bydlení, správného nastavení pojistek či právě krátkodobých, střednědobých nebo dlouhodobých investic.

Kurzy vždy vedu dvakrát ročně a budu se těšit, pokud se v nich potkám i s vámi.

Pokud byste ocenili spíše individuální konzultaci, kde probereme konkrétní témata, která vás zajímají, neváhejte se mi ozvat.

 

Investujete do oblasti peer-to-business půjček?
Které platformy máte nejoblíbenější? 

  1. Dekuji za zajimavy clanek a mam dotaz – jakym zpusobem se dani zisk z investic? Dava se do danoveho priznani jako dalsi prijem?

    Odpovědět
    1. Jsem ráda, že se článek líbil. 🙂 Danění investic z Fingoodu se věnují přímo na svých stránkách, doporučuji tento článek: https://app.fingood.cz/blog/zdaneni-investic?utm_source=PW&utm_term=10008

      Co zároveň zmíním je to, že Fingood vždy na konci roku vystaví kompletní přehled příjmů z investic, takže si to investor nemusí sám složitě počítat či jinak evidovat, ale vidí vše přehledně v jednom dokumentu.

      Odpovědět


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.