
Vánoce jsou skoro za rohem a vy stále nemáte nakoupené dárky. Zároveň chcete najít takové dárky, které budou v souladu s vašimi hodnotami. A právě tipy na krásné ekologické vánoční dárky najdete v tomto článku: ať už tipy na zajímavé knížky, kvalitní kosmetiku či další věci, které by vás třeba ani nenapadli. Důležité je nedávat věci, které jen budou ležet ladem ve vitríně a nikdy se nepoužijí. Zaměřte se raději na kvalitní věci, které vašim blízkým udělají opravdovou radost.
1) Vychytávky do domácnosti
Přírodní kosmetika
Oblíbeným dárkem (převážně pro ženy) bývá kosmetika. Která ale za to opravdu stojí? Mezi mé nejoblíbenější přírodní značky patří:
- Purity Vision (kvalitní pečující kosmetika, česká značka)
- Lavera (převážně dekorativní, ale i pečující kosmetika, německá značka)
- Ben & Anna (zubní pasty a deodoranty, německá značka)
- laSaponaria (kompletní sortiment pečující kosmetiky, italská značka)
- Two Cosmetics (převážně mýdla, šampuky a balzámy na rty, slovenská značka)
- Georganics (vše ohledně zubní hygieny, britská značka)
Všechny tyto značky jsou čistě přírodní, mnoho z nich má i bio certifikaci. Osobně když vybírám kosmetické vánoční dárky, volím většinou z těchto značek.
Pokud byste případně rádi nějaké dárkové přírodní kosmetické sady, mrkněte na výběr zde. Najdete tu krásné vánoční balíčky, které mohou být jako dárek naprosto ideální.
Znovupoužitelné věci do domácnosti
Ve své domácnosti jsem zaznamenala, že největší rozdíl v produkci odpadu u mě dělá to, jestli používám jednorázové či znovupoužitelné věci. Nejenom že výměna za ty znovupoužitelné věci šetří přírodu, ale hlavně i peníze. Které z těchto věcí mohou potěšit i vaše blízké?
- Holicí strojek (třeba ten od francouzské značky Lamazuna)
- Menstruační kalíšek (doporučuji značku Yuuki)
- Znovupoužitelná láhev na pití
- Znovupoužitelné obaly na potraviny
- Kapesníky (mám moc ráda ty od Casa Organica)
- Dřevěný kartáč na mytí nádobí
Pro domácí pohodu
Pokud hledáte něco pro zpříjemnění domácí pohody, je tu několik možností, které lze zařadit mezi ekologické vánoční dárky.

Pro mě jedním z oblíbených dárků jsou čaje. Miluji ty od Sonnentoru, které jsou vyráběné plně z bio surovin a jejich sáčky jsou plně kompostovatelné. Vybrat můžete například jejich tematický adventní čaj. Mezi moje nejoblíbenější čaje od Sonnentoru patří Zlatý kurkumový sen a Čas na perníček.
Další možností pro zpříjemnění času doma mohou být svíčky, obzvláště ty bez škodlivých toxinů. Ze svíček já osobně mám nejraději ty od značky The Greatest Candle in the World, které jsou vyráběny z rostlinných olejů a najdete je ve spoustě různých vůních.
Věc, kterou obzvláště v zimním období ráda využívám, je difuzér. Je to vlastně elektronická vonná lampa, díky které si mohu provonět místnost za pomocí přírodních olejíčků. Druhů difuzérů najdete spoustu, takže můžete vybrat přesně podle vkusu vámi obdarovaného. Do sady k difuzéru přihoďte ještě pár esenciálních olejíčků, ať má vás blízký hned čím si provonět domácnost. Pokud je váš blízký velkým příznivcem aromaterapie, poměrně velký výběr kvalitních přírodních esenciálních olejů naleznete na Aromaoils.
S kódem „aroma5“ získáte 5 % slevu na váš nákup na e-shopu Aromaoils.
Vyšší dívčí
Pokud váš blízký rád „řádí“ v kuchyni a vy mu chcete dát něco většího, darujte mu nějaký přístroj do domácnosti.
Jedním z takových dárků může být mixér od české značky Eva Hájková, který zvládne umixovat i ořechy, semínka či led. Pro milovníky oříškových másel to bude ten pravý dárek, který nepustí z ruky.
Máte-li ve svém okolí spíše jedince, kteří rádi pečou, potěšit je můžete vlastním mlýnkem na obilí. Díky němu si budou moci umlít vlastní mouku z jakéhokoliv zrní a budou tak mít kdykoliv dostupnou kvalitní celozrnnou mouku.
Zajímavým zpestřením do kuchyně mohou být i kompostéry. Pokud jste dlouhodobě přemýšleli nad pořízením vermikompostéru, ale děsí vás v domácnosti žížaly, využijte jinou domácí alternativu, a to Bokashi kompostér. Kompostér funguje a fermentuje díky speciální směsi, která vám pomůže v tom, aby se z vašeho bioodpadu stal úrodný humus.
Nepotřebujete tedy žádné žížaly, kompostér si vystačí sám se speciální kompostovací směsí. Více o celém procesu kompostování a Bokashi kompostéru se dozvíte na stránkách výrobce. Sympatické je, že tuto řadu bokashi kompostérů nechala vyrobit česká organizace Kokoza, která se dlouhodobě zaměřuje na propagování kompostování v České republice.
2) Dárky pro zdraví
Pokud se váš blízký hodně zajímá o péči o své zdraví, vyberte mu dárky, které ho v tomto úsilí podpoří.
Vitamíny
První z takových dárků mohou být vitamíny. Já osobně hodně využívám veganské vitamíny od britské značky Viridian. Jsou opravdu kvalitní, na pohled i vypadají jako pěkný dárek (jsou balené do skla) a zároveň nabízejí velký výběr. Ať už hledáte hořčík, vitamín D či vitamíny pro nadšence do cvičení, nemůžete s touto značkou šlápnout vedle.
Zdravé veganské potraviny
Milovníkům zdravých potravin mohou přijít vhod ty od Wild & Coco. Jedná se o obchod, který nabízí převážně kokosové produkty v té největší kvalitě. Dlouhodobě se zabývají propagováním kokosu jako potraviny, která nám pomáhá s naším zdravím. Nicméně část, které z jejich nabídky nejvíce fandím, jsou fermentované produkty.
Sama miluji vše fermentované a protože ne každému vyhovuje si doma „patlat“ kvašené zelí, kupované výrobky mohou být skvělou alternativou. Já sama cítím, že mi to prostě na žaludek dělá dobře. Prodávají například kombuchu, kimči, probiotika nebo kokosové kefíry a jogurty. Protože se zaměřují na výrobky z kokosu, jsou jejich produkty veganské. Osobně si myslím, že jejich výrobky vypadají nejen hezky na pohled, ale zároveň jsou opravdu chutné. Proto i tohle může být zajímavým (trochu luxusním) dárkem pro vaše blízké, hlavně pokud řeší, čím se stravují.
Pokud nefandíte příliš kokosu, zkuste využít některý z obchodů se zdravými potravinami. Skvělý výběr zdravých potravin nabízí e-shop Natu, kde najdete nejenom různá ořechová másla, přepuštěné máslo ghí a džemy, ale třeba i kombuchu ve skle nebo různé superpotraviny.
Mentální klid
Pokud váš blízký tráví poměrně často u počítače a dokonce si třeba i stěžuje na bolesti hlavy či problémy se spánkem, pomoci mu s tím mohou speciální oranžové brýle, které filtrují modré záření z počítače. Já osobně mám tyto a používám je vždy minimálně dvě hodiny před spaním, pokud jsem u počítače či na mobilu. Cítím na sobě, že mi pomáhají, a beru to za jednu z nejužitečnějších věcí, které jsem si za poslední rok pořídila.
Další alternativou dárku pro mentální klid může být věnování svému blízkému předplatné na některou z meditačních aplikací. U meditací bylo již vědecky prokázáno, že mají pozitivní vliv na mentální zdraví. Chcete svého blízkého dostat do pohody? Tak mu předplaťte některou z těchto aplikací. Mezi nejoblíbenější patří hlavně ty zahraniční, například Calm nebo Feel Better (v této aplikaci najdete i veganské recepty a cvičení, zaměřuje se tedy na celkovou lidskou pohodu).
3) Knihy
Bezobalová bible
Pro nadšence do ekologické domácnosti doporučuji svoji knihu Konec doby odpadové.
Konec doby odpadové je skvělou bezodpadovou biblí, která vás provede celou oblastí (téměř) bezodpadové domácnosti. Dozvíte se tam jak zvládat snižování odpad v domácnosti, kde nakupovat udržitelnou módu či třeba jak zvládnout ekologické a etické cestování. Zahrnuje i témata odpovědného podnikání nebo jak zvládnout ekologický život s domácími mazlíčky a dětmi.
Knížka obsahuje spoustu konkrétních tipů i receptů, které vám pomohou snížit dopad na planetu ve vašich životech. Je to skvělý průvodce pro jedince, kteří začínají, i pro ty, kteří jsou na své cestě trochu dále.
Pro milovníky veganského vaření
Fandům veganského vaření určitě přijdou vhod kuchařky od Deliciously Ella (v češtině Lahodně s Ellou). Já sama mám všechny její doposud vydané kuchařky a nemůžu si je vynachválit. Mojí nejoblíbenější je její Veganská kuchařka. V jejích kuchařkách najdete recepty nejenom na hlavní chody, ale i na dezerty, předkrmy či třeba polévky.
Pokud holdujete více tradičním jídlům a máte rádi slovenskou kuchyni, omrkněte kuchařky Slovegan. Kuchařky Slovegan 1 a Slovegan 2 jsou kuchařky plné tradičních slovenských jídel ve veganské verzi. Kuchařky pochází od známé slovenské bloggerky, kterou můžete znát pod přezdívkou Surová dcérka.
Ach ty zbytky
Pokud má váš blízký problém s hodně zbytky jídla v kuchyni, řešením bude kuchařka Zachraň jídlo v kuchyni. Je nejenom plná receptů na vaření ze zbytků, které se nám často válí v kuchyni (ať už jde o odřezky zeleniny nebo ztvrdlé pečivo), ale také obsahuje spoustu návodů, jak vůbec potraviny správně skladovat, aby se předešlo jejich plýtvání. Sama ji už mám několik let v knihovně a nemohu si ji vynachválit.
Fandům přírody
Fanouškům do přírody určitě přijde vhod výběr knížek od nakladatelství Kazda, které má obrovský výběr knih na téma přírody, ekologie a domácího tvoření. Najdete tu nejenom poznávací knížky zaměřené na přírodu, ale spoustu knih, které se zaměřují například na recepty ze zbytků či na kosmetické recepty.
Já osobně z nakladatelství Kazda mám moc ráda knížky z řady Smarticular. Konkrétně knihy:
- Zkuste to doma sami – kuchyně (Recepty na zdravější verze potravin, které obvykle kupujeme na pravidelné bázi.)
- Zkuste to doma sami – péče o tělo a vlasy (Recepty na přírodní domácí kosmetiku.)
- Zkuste to doma sami – zahrada a balkon (Krásný průvodce jednoduchým zahradničením na balkonu či na zahradě.)
- Jedlé město – vyjděte do ulic (Průvodce volně rostoucími jedlými rostlinami, na které lze narazit nejen v přírodě, ale i na zastavěných plochách. Plné tipů, jaké jednotlivé plodiny sbírat a jak je zpracovávat).
S kódem „5D19JY“ získáte při nákupu v Knihy Kazda slevu 5 % na svůj nákup.
4) Vzdělávání
Poukázka na kurzy od pečení chleba až po výrobu kosmetiky
Rád se váš blízký učí nové věci? V tom případě mu může přijít vhod dárkový voucher na web Naučmese, kde najdete spoustu zajímavých kurzů počínaje pletením, přes výrobu domácí kosmetiky až po správu osobních financí.
Najít tam můžete i jeden z mých kurzů, který je v současné době online, a to Ekologické investování pro začátečníky.
Chcete jeden z těchto kurzů dát svému blízkému jako dárek? Můžete to udělat jednoduše tak, že při kupování kurzu jen klikněte pod přihlašovacím tlačítkem na odkaz „Koupit jako dárek“ a svého blízkého přihlásíte. Váš blízký se ale o svém dárku dozví až tehdy, až budete chtít.
Zelené investování
Trochu netradiční dárek, ale vzhledem k tomu, že ekologickému investování se věnuji čím dál tím více, říkala jsem si, proč to nezařadit i mezi ekologické vánoční dárky.
Chcete svého blízkého rovnou naučit ekologicky investovat? V tom případě mu pořiďte mého průvodce ekologickým investováním pro začátečníky.
Ekologické investování je způsob investování, ve kterém zhodnocujete peníze v udržitelných a zelených firmách. Stačí si koupit e-book a poté ho na vánoce svému blízkému přeposlat. Případně mi rovnou pošlete jeho emailovou adresu a já mu o Vánoce e-book sama mailem doručím i s osobním přáním (napište jen na mail na pavlawernerova@seznam.cz a domluvíme se). Vše o e-booku a co tam najdete můžete omrknout tady.
Sestavení finančního plánu s ekologickým investováním na míru
Pokud váš blízký je v oblasti investic naprostý nováček a potřeboval by více individuální pomoc darujte mu poukaz na moji službu sestavení finančního plánu s použitím nástrojů ekologického investování.
Váš blízký dostane celý balíček, který zahrnuje úvodní konzultaci, při které probereme jeho potřeby, cíle a touhy. Na základě toho sestavím finanční plán, který bude obsahovat konkrétní kroky a postupy, jak dosáhnout svých cílů. Finanční plán poté společně prokonzultujeme, vyjasním nejasnosti a navrhnu, kde s dosahováním svých cílů začít.
Kompletní přehled mé služby finančního poradenství se zaměřením na ekologické investování naleznete zde.
Díky tomu dostane kompletní manuál, jak se začít věnovat péči o své finance a jako nástroj využije ekologické investování, které bude v souladu s jeho hodnotami.
Proč mi osobně dává ekologické investování takový smysl? Věřím, že peníze jsou potřeba v rukách lidí, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. A právě proto, abychom mohli měnit svět k lepšímu, potřebujeme peníze. Proto je důležité si dát nejenom do pořádku svoji finanční situaci, ale též pracovat na tom, abychom své peníze pravidelně zhodnocovali a vydělávali více. Přesně v tom nám pomůže ekologické investování.
Peníze jsou potřeba v rukou lidí, kteří mění svět k lepšímu.
Protože ale ne každý ví, jak s penězi správně pracovat, vrhla jsem se na kariéru finanční poradkyně se specializací na ekologické investování, díky čemuž jsem schopná pomáhat svým klientům přesně na míru. Více o mé službě najdete zde, případně dárkový poukaz na kompletní službu finančního plánu je možné zakoupit zde. Po zakoupení poukazu se vám ozvu s detaily, co byste rádi měli na dárkovém voucheru a kdy poté službu zrealizujeme.
5) Když nevíte …
Pokud si nejste jistí, co vybrat, nejjednodušší je věnovat svému blízkému poukázku do nějakého e-shopu, kde si dotyčný bude moci sám vybrat.
Které e-shopy nabízející vouchery mohu osobně doporučit?
- Knihy Kazda (knihy s tematikou přírody, ekologie a domácího tvoření)
- Econea (vše pro ekologickou domácnost)
- Portu (nástroj, který používám pro ekologické investování, jeho recenzi jsem psala zde)
6) Dárky, které pomáhají
Pokud byste rádi věnovali nějaký dárek „s přesahem“, využijte nabídku různých neziskových organizací, které prodávají krásné věci a díky jejich prodeji financují svůj chod a pomáhání světu.
Příkladem může být hra Směs pro les od Hnutí Duha, která obsahuje hry a tipy na to, jak pomáhat lesu. Dále třeba Papírová spižírna, knížečka od organizace Zachraň jídlo, která je nejenom zdrojem receptů pro lepší zpracování potravin, ale též slouží jako zápisník pro vaše vlastní recepty.
Pokud spíše fandíte pomoci zvířatům, vybírejte z e-shopu organizace Svoboda zvířat, kde najdete spoustu malých krásných věcí pro radost na Vánoce.
7) Příspěvek na dobrou věc
Ne každý touží dostávat něco k narozeninám či svátku a chce jen milou společnost. Nicméně pokud zároveň ten dotyčný má rád i přispívání na dobrou věc, můžete dotyčného obdarovat nepřímo. Ať už jeho jménem vložíte dar na neziskovou organizaci, charitu či přispějete do útulku a dotyčnému poté darujete například „darovací certifikát“, určitě to ocení. Potěšíte tím tak nejen svého milovaného člověka, ale zároveň tím uděláte radost i někomu jinému. Přispět můžete na mnoho různých účelů.
Pro pomoc zvířatům darujte peníze například na Farmu naděje či nějakému útulku (které najdete skoro v každém městě, takže můžete přispět i někomu svému lokálnímu). Já sama moc fandím brněnskému útulku Opuštěné kočičí tlapky. Pokud byste raději dar směrovali spíše k lidem, využijte Ježíškova vnoučata, kde plníte přání lidem z domovů pro seniory.
Jak se vyhnout nechtěným dárkům?
Pokud míváte problém, že často dostáváte dárky, po kterých tak úplně netoužíte, není nic jednoduššího, než si vytvořit veřejný wishlist, díky kterému dáte najevo, po čem toužíte.
Takovým skvělým moderním online pomocníkem může být česká aplikace VOLO. Díky ní si vytvoříte veřejný online wishlist, který poté nasdílíte se svými blízkými a ti vám mohou vybrat přesně takový dárek, po kterém toužíte.
VOLO funguje jak klasicky ve webovém rozhraní, tak jako aplikace pro Android i iPhone. Více o fungování samotné aplikace naleznete i ve videu.
Co je mi na aplikaci sympatické je i to, že aplikace na stránky zahrnula dobročinnou sekci, kde je možné vybrat a darovat vánoční dárky pro různé charity, například pro dětské domovy či pečovatelská střediska. Díky tomu můžete darovat „dobro přesně na míru“.
A to by bylo z mých tipů vše. Pokud vám tento článek přišel užitečný, budu moc ráda za jeho sdílení, aby se dostal mezi co nejvíce čtenářů. 🙂