/
510 Views1
Přestože všichni můžeme namítat, že cestování letadlem je jedním z největších znečišťovatelů vzduchu, občas se tomu prostě nevyhneme, pokud chceme vidět i vzdálenější kouty i naší krásné planety. Jak alespoň trochu snížit náš dopad na planetu při cestování letadlem a následných „cestovacích radovánkách“? Pomocí několika tipů se to hravě dá zvládnout a hlavně při použití několika z nich na cestách i ušetříte. 🙂 Jaké to tedy jsou?

 

1) Prázdná láhev na vodu

„Prázdná“ je zde klíčové slovo. Nikdy se nesnažte si s sebou přes letištní kontroly brát plnou láhev, protože vám ji okamžitě zabaví. Nejideálnější verzí je zde si vzít svou znovunaplnitelnou láhev (ať už plastovou, skleněnou či nerezovou), před letištní kontrolou ji buď vypít nebo její obsah vylít na toaletě a pronést si přes letištní bezpečnostní kontroly prázdnou láhev. Ujistěte se, že je opravdu prázdná! Znám moc dobře, jaké to je, když si zapomenete láhev napůl plnou a protože ji nechcete vyhazovat, musíte ji vypít. Zbytek cesty poté strávíte spíše na toaletě.

Poté, co jste prošli bezpečnostní kontrolou s prázdnou láhví, můžete si ji v klidu bez obav na toaletách na letišti znovu naplnit a vzít si ji poté s sebou i do letadla. Často jsou na letištích i přímo dostupná pítka, ze kterých si láhev můžete naplnit. Obvykle přímo u letadel nebývají opětovné bezpečností prohlídky, takže vám na plnou láhev už nikdo nic neřekne. Nejen tedy že ušetříte zbytečný odpad z nakupování baleného pití v automatu na letišti, ale hlavně ušetříte peníze, protože i balená voda na letišti nepatří mezi ty nejlevnější záležitosti. 🙂

 

2) Pytlík(y) na ovoce, zeleninu či pečivo

Přestože se vám pravděpodobně na cesty nebude chtít tahat příliš velké množství věcí, pytlík na nahrazení jednorázových plastových je zrovna věc, která se vám vejde všude. Na cestách ho poté můžete používat jak na nákup zeleniny či ovoce, tak i na nákup pečiva a ušetříte tak velké množství pytlíků plastových. Pytlíky můžete používat i na nákup různých cukrovinek a sladkostí. 🙂

 

3) Kapesník(y)

Kapesník má multifunkční využití. Nejen když se vám spustí rýma, ale zároveň ho můžete využívat v restauraci, pokud zrovna potřebujete ubrousek. Zároveň je tak malý, že si kapesníků můžete vzít klidně několik a používat čisté podle potřeby. 🙂 Po jejich použití je stačí si vzít s sebou zpátky domů, vyprat je a jsou připravené na další použití.

4) Taška na nákup

Vlastní znovupoužitelná taška či síťovka vám ušetří hodně nervů kdykoliv si budete chtít nakoupit na cestách větší množství jídla. Opět nezabere moc místa, vejde se vám i do kapsy, ale ušetříte díky ní hodně zbytečného odpadu i peněz.

 

5) Cestovní sada na kosmetiku

Osobně často cestuji jen s příručním zavazadlem a protože se jako příslušnice ženského pohlaví ráda „čančám“, často si s sebou beru i nějakou tu kosmetiku. Dříve jsem to řešila tím, že jsem si kupovala cestovatelské verze jednotlivých kosmetických produktů: malý šampon, malý sprchový gel apod. Přestože malá verze kosmetického přípravku často stála skoro stejně jako verze v originální trojnásobné verzi, vždy jsem měla dojem, že to „jinak nejde“. Až po čase jsem někde potkala cestovní sadu na kosmetiku: sadu prázdných lahviček v povolené velikosti v plastovém průhledném obalu. Postupně jsem si začala tyto lahvičky před každou cestou jen doplňovat kosmetikou z výrobků původní velikosti a ušetřila tak nejen hodně peněz, ale i zbytečných obalů.

V současné době si tyto prázdné cestovní obaly občas doplňuji kosmetikou rovnou v bezobalových obchodech s přírodní kosmetikou, takže ušetřím všechny obaly úplně. Tento způsob můžete praktikovat u veškeré kosmetiky, jak u tekutých šamponů či sprchových gelů, tak i například u deodorantu, který si můžete vyrobit domácí přímo do cestovatelské lahvičky. 🙂

Za svoji „bezobalovou éru“ jsem též vyměnila mnoho tekuté kosmetiky za její tuhé varianty, takže se to převáží ještě lépe. Například tuhé šampuky a mýdlo si převážím v cestovní kovové krabičce, kam se to krásně vejde a zároveň mi zde ani nehrozí to, že by se mi nějaká kosmetika vylila do zavazadla. Z tuhých šampuků mám moc rády ty od Two cosmetics. Na cestovní obaly na tuhou kosmetiku mrkněte zde

 

6) Svačinky

Znáte to… Čas na letišti strávený je dlouhý a na vás každou chvíli přijde hlad či mlsná. Co s tím? Nejjednodušší způsob je pravděpodobně si na letišti něco zakoupit, jen obvykle většina potravin na letišti bude buď hodně předražená, nezdravá a nebo zabalená v tuně obalů. Kupování si jídla na letišti předejdeme tím, že si vytvoříme vlastní svačinu už doma.

Pokud vaše jídlo nebude tekuté, kontroly na letišti s tím nemají problém, takže svačin si můžete přinést kolik budete chtít. Já si na cesty nejraději připravuji buď ovesné muffiny nebo sušenky. Nejen že zasytí, ale hlavně jsou v pevném stavu, takže se vám nikdy v zavazadle nerozmažou.

 

7) Zábava

Dlouhý čas strávený na letišti není problémem jen kvůli jídlu, ale i kvůli tomu, že tam moc není co dělat. Protože se často z nudy uchýlíme k nakupování časopisů a magazínů, které okamžitě po přečtení vyhodíme, je nejlepší se na tyto situace připravit předem. Protože ale braní si knížky na cestu přidá hodně váhy navíc, kterou pravděpodobně nechceme tahat pořád, nejlepším řešením je vzít si tablet nebo Kindle s sebou. Zařízení si můžete „předzásobit“ četbou na celou cestu, takže nejen že nebudete muset utrácet za magazíny na letišti, ale hlavně si přečtete něco, co vás opravdu baví. Já osobně stíhám na cestách přečíst to, co nestíhám za celý rok. Proto beru cestování i jako možnost, jak dohnat své „čtecí seznamy“. 🙂

Rádi byste si při cestování četli něco poučného a nevíte co? Můžete si přečíst třeba mojí knížku Konec doby odpadové, která je dostupná i v elektronické verzi. 🙂

 

8) Trpělivost

Jeden z hlavních bodů, kterým byste se při cestování a obzvláště při cestování letadlem měli vybavit, je trpělivost. Ne vždy se vám může vše dařit tak, jak u vás doma a jak byste chtěli. 🙂 To neznamená, že to musíte vzdát. Snažte se aspoň o pár bodů, které sníží dopad vašeho cestování. Nebuďte na sebe příliš přísní a pokud přeci jen vyprodukujete nějaký ten odpad, neberte to jako konec světa.

It’s not about perfection. It’s about making better choices. 🙂

Tip na závěr

Pokud by vás zajímalo více o udržitelném cestování, mrkněte na mého Průvodce zodpovědného cestovatele 2.0., článek, který jsem napsala pro web Travel Bible. Dozvíte se tam ještě mnohem víc z mých cestovních tipů.

Snad vám výše zmíněné tipy připadaly užitečné a některé z nich využijete. 🙂 Jak cestujete vy? Máte nějaké tipy, jak snížit množství odpadu na cestách?

Jeden komentář v tomto tématu:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.