/
82 Views0
Valentýn je už skoro za rohem a spousta z nás možná řeší, jak ho oslavit. U oslav Valentýnu existují obvykle pouze dvě skupiny lidí: jedna skupina Valentýn naprosto nenávidí a druhá ho zbožňujícně oslavuje a prochází všechny „kýčovité“ růžové obchody, aby své drahé polovičce něco nakoupili. Na to se v současné době připravují i obchodníci a začínají prodávat růžová srdce s obrovskými nápisy „Miluji tě“ či růžové čokolády zabalené v tunách plastu. Proč ale neoslavit jednou Valentýna tak, že se vyhnete komerčnímu šílenství, ale užijete si ho i tak? A udělat například rovnou i něco užitečného? Inspirovat se můžete v dnešním článku.

 

1) Zapojte se jako dobrovolníci

Během celého roku možná na to nemáte čas, ale co si například vyhradit odpoledne na to, abyste šli někam společně dobrovolničit? Najděte si něco, co je společně blízké vaším srdcím. Ať se jedná o útulek pro opuštěná zvířata či o nadaci pomáhající lidem bez domova. Třeba vás to odpoledne nakopne natolik, že tam začnete dobrovolničit nadále. A hlavně budete mít společně krásný pocit, že děláte něco užitečného.

 

2) Udělejte si vzájemnou masáž

Raději než si kupovat dárky, které budou další rok jen zbytečně někde ležet, je lepší zaměřit se spíše na zážitky. K tomu vzájemná masáž určitě patří. Použít k tomu můžete některý z přírodních masážních olejů a zapálit si k tomu například svíčku ze sójového vosku.

 

3) Darujte krev/plazmu/ kostní dřeň

Dalším způsobem, jak pomáhat, je darovat „něco ze sebe“. Darování krve (na rozdíl od darování plazmy) je možné ve většině měst, stačí trochu zapátrat. 🙂 U darování kostní dřeně je proces nejnáročnější, protože potencionální dárci  jsou hodnoceni z mnoha hledisek. Pokud ale o tom už nějakou dobu uvažujete, neváhejte se přihlásit do registru dárců. Více informací naleznete přímo na oficiálních stránkách. Jednou takhle díky „Valentýnskému nápadu“ můžete zachránit někomu život.

 

4) Vyražte do kina/muzea/divadla

Dopřejte si společně nějakou kulturu. Vyražte na film, který jste už dlouho chtěli vidět, do muzea, kolem kterého dlouho chodíte a pořád jste neměli čas tam zajít, nebo si kupte lístek do divadla na nějaké zajímavé představení. Určitě najdete něco, co se bude líbit vám oběma.

 

5) Uvařte/napečte si společné jídlo

Co může být romantičtější než si uvařit či napéct společné valentýnské jídlo? Fantazii se meze nekladou. Vyberte druh jídla, který máte rádi oba, a úspěch máte zaručen. Jako dezert můžete udělat nějaký domácí z čokolády. Nejen že s čokoládou nemůžete šlápnout vedle, ale prý funguje i jako afrodiziakum. 🙂

 

6) Darujte peníze

Zkuste si společně spočítat, kolik obvykle na Valentýna utratíte za dárky pro toho druhého a raději tyto peníze někam společně věnujte. Vybírat si opět můžete z různých útulků pro zvířata, dobročinných organizací či jiných nadací. Uvidíte, že vás takto „utracené“ peníze potěší.

 

7) Jděte si zasportovat

V zimě se obvykle nikomu ven moc nechce, natož aby šel někdo ven sportovat. Ale co naopak té zimy využít? 🙂 Pokud máte v místě svého bydliště dostatek sněhu či ledu, vyražte na brusle či běžky. Pokud vás zimní sporty opravdu moc neberou, zkuste některé z „vnitřních“ sportů. Ať už se jedná o návštěvu posilovny, hodinu jógy či squashe. I kdyby to nešlo ani jednomu z vás, stejně si užijete spoustu zábavy.

 

8) Vyrobte si dárky navzájem

Nikdy není řečeno, že dárek pro toho druhého musí být kupovaný. Co zkusit být trochu kreativní a vytvořit něco vlastního? Může jít o vlastní valentýnské přáníčko, domácí granolu v hezké krabičce či jen domácí sušenky.

 

9) „Adoptujte“ si zvíře či dítě

Ne, neradím vám, abyste si spontánně v páru na Valentýna pořídili zvíře z útulku nebo dítě z dětského domova a poté ho zase za chvíli vrátili, protože se vám už nebude hodit. Je zde ale ovšem možnost „virtuální“ adopce, kde si přes internet vyberete například staré zvíře z útulku, které už není možné si adoptovat domů, protože by se mu špatně zvykalo, a poté na toto zvíře pravidelně každý měsíc přispíváte určitou částku. Já sama mám takto adoptovanou kočičku z Kočičí Oázy Holubice. Tuto možnost ale nabízí spousta útulků po ČR, stačí jen zadat spojení „virtuální adopce“ a uvidíte, kolik máte možností.

Můj „kočičák“ Hugo. 🙂

Stejně tak je možné si „virtuálně adoptovat“ například dítě z rozvojových zemí a přispívat na jeho vzdělávání. Odměnou vám budou nejen občasné fotky vašeho „potomka“ a zprávy o tom, jak se má, ale hlavně je to něco, co má dlouhodobě velký pozitivní dopad. Hledat můžete pod spojením „adopce dětí na dálku“.

 

10) Vyražte na společnou večeři

Překvapte svého milovaného a pozvěte ho někam na večeři. A zkuste na Valentýna myslet i trochu ohleduplněji a vyberte například vegetariánskou nebo veganskou restauraci. 🙂 Pokud se toho bojíte, ručím vám, že vám bude chutnat více, než očekáváte. Mezi mé oblíbené restaurace patří například v Brně Rebio nebo v Praze indická Beas Dhaba. Když trochu zapátráte, určitě i ve svém městě najděte nějakou tu vegetariánskou či veganskou restauraci, která stojí za to.

 

11) Podívejte se společně na film/dokument

Pojměte Valentýn trochu vzdělávacím stylem a podívejte se doma na nějaký zajímavý a poučný film nebo dokument. Ať už se jedná o dokument o životním prostředí, o zvířatech či jen o historii, najděte si se svým partnerem něco, co vás oba zajímá a rozšiřte si trochu obzory.

 

12) Buďte akční

Přestože zima možná není nejlepší období na toulky po venku a po přírodě, i tak to může stát za to. Jeďte na odpolední výlet do vedlejšího města, běžte se projít do přírody či se projděte jen v noci po městě a kochejte se hvězdami. Užívejte si vzájemnou společnost, povídejte si, odložte mobily a online světy a užívejte si jen toho, že prostě jste a že jste spolu.

 

Jak slavíte Valentýna obvykle vy? A máte nějaké další nápady, jak Valentýna slavit trochu netradičněji? 🙂

Zanechat komentář: