1) Plastové pytlíky
Pokud jste milovníky ovoce a zeleniny, pravděpodobně jste se doposud bez plastových pytlíků, do kterých je můžete umístit, neobešli. Bohužel právě plastové pytlíky mnohdy tvoří největší množství odpadu z nákupu. Podle stránek Econea.cz je průměrná spotřeba více než 400 plastových pytlíků na osobu za rok. Většina z nich skončí v koši, v lepším případě v tom na recyklovaný odpad, v tom horším případě v tom smíšeném. Jak používání plastových pytlíků předejít? Noste si své vlastní pytlíky. V současné době na trhu můžete najít nepřeberné množství pytlíků z různých materiálů, velikostí či barev.
Já osobně na zeleninu a ovoce používám tyto bavlněné pytlíky. Velikost ideální, vždy se tam vše „tak akorát“ vejde. Pytlíky jsou vyrobené z bavlny a jdou bez problémů prát v pračce. Jen do sušičky doporučuji nedávat a spíše nechat uschnout volně.
Nedávno se objevila i novinka na trhu Frusack. Nabízí znovupoužitelné kompostovatelné sáčky na ovoce a zeleninu. Použitelnost má podobnou jako bavlněné sáčky, pouze výdrž má jen 2 roky. Výhodou je, že sáčky poté můžete kompostovat a nemusíte se bát nechtěného odpadu. Pokud by vás zajímalo i více o tom, jak nápad na sáčky vznikl, zajímavý rozhovor lze nalézt na DVTV. Nyní se navíc frusacky dají sehnat ve spoustě obchodech s bio či eko tématikou. Případě si pytlíky na ovoce a zeleninu můžete vyrobit i sami doma. 🙂
2) Obaly od potravin
Spousta potravin se do plastových či jiných zbytečných obalů balí hlavně proto, že je to tak nejlevnější a nejjednodušší. Které mezi ně patří a jak používání zbytečných obalů předejít?
a) Maso
V případě, že půjdete do řeznictví, neměl by být problém přinést si vlastní nádobku a v obchodě poprosit, aby vám tam maso dali. Stejně tak v supermarketu, když si budete nakupovat například šunku, můžete paní prodavačku u pultíku poprosit, aby vám ji dala do připravené krabičky či sklenice. Nebojte se, že vás odmítnou. Působte sebevědomě, usmějte se a uvidíte, že to půjde. 🙂
Případně pokud chcete u masa více řešit maso původu, zkuste pohledat ve svém okolí nějakého místního zemědělce, od kterého byste mohli maso kupovat. Nejen že maso bude určitě pocházet ze zvířat z lepšího prostředí (a nebudete tak podporovat velkochovy), ale zároveň i maso bude kvalitnější.
b) Sýry, lahůdky
Podobný případ jako maso. Vyhýbejte se těm zabaleným v plastu ve výloze, ale raději si běžte k pultu, kde vám naváží kolik potřebujete a zároveň můžete poprosit o umístění do vaší předem připravené krabičky nebo sklenice. V případě, že nakupujete potraviny (například olivy) v balení, zkuste se zaměřit spíše na ty ve skleněných obalech než v plastových. Skleněné obaly nejen že jdou lépe recyklovat, ale případně je také můžete použít na domácí zavařeniny.
Stejně jako u masa, pokud chcete opravdu kvalitní produkty, zkuste kvůli sýrům například pohledat, jestli nemáte blízko nějakého blízkého farmáře. Obzvláště na vesnicích by to neměl být problém.
c) Vajíčka
Přestože obaly od vajíček nejsou často až takovým problémem jako kvanta plastových pytlíků, je dobré jejich počet také omezit. Nejlepším způsobem je, když si najdete člověka, který doma slepice chová a zároveň nabízí jejich vejce. Plata na vajíčka mu tak můžete vždy vracet a zároveň máte jistotu, že vajíčka budou z kvalitnějšího a ohleduplnějšího chovu než ty nabízená v supermarketu. Tím, že budete nakupovat od místního farmáře nebudete hlavně podporovat velkochovy slepic, kde slepic žijí v šílených podmínkách.
Uděláte tak něco nejen pro svou redukci odpadu, ale i pro své zdraví. V menších městech obvykle nalézt někoho se slepicemi nebývá problém, protože slepice má doma každý druhý. Ve větších městech je občas potřeba trochu více zapátrat, ale i to lze zvládnout.
d) Luštěniny, zrní, mouka, sušené ovoce
Ačkoliv si to mnoho lidí neuvědomuje, velká část ceny za tyto potraviny se skládá převážně z ceny za obal a marketing. Značky se od sebe chtějí odlišit a proto vynakládají velké množství svých finančních prostředků do marketingu, aby zaujali zákazníky. Jaký to má konečný vliv pro zákazníka? Jen vyšší ceny a množství zbytečných obalů. Tomu můžeme předejít v bezobalových obchodech. Nejznámější je pravděpodobně v současné době Bezobalu nacházející se v Praze. Zde můžete do vlastních nádobek nakoupit nepřeberné množství luštěnin, mouk, ořechy, sušené ovoce, koření či dokonce stáčený olivový olej. Celý přehled jejich produktů naleznete zde. V obchodě si do vlastní nádobky, krabičky či pytlíku naberete přesně tolik, kolik potřebujete, a neplatíte za množství navíc, který byste jinak nemuseli využít.
Pokud se zrovna nenacházíte v Praze, nezoufejte. Množství bezobalových obchodů se nachází i v jiných městech, jen nejsou tak vidět na první pohled. Bezobalové potraviny nejčastěji najdete v obchodech se zdravou výživou, kde obvykle najdete nádoby s potravinami, ze kterých si do vlastních pytlíčků můžete nabrat, kolik chcete. Poté vám budou výrobky naváženy a zaplatíte tolik, kolik jste si nabrali. Z osobní zkušenosti mohu doporučit například obchod Brána ke zdraví, který se nachází v Brně. Zde najdete převážně oříšky či různá semena bez obalu. O dalších městech nemám přehled, ale zkuste pohledat v obchodech se zdravou výživou. Některé potraviny (například oříšky), můžete v bezobalové formě nalézt například i v některých supermarketech.
Pokud byste rádi našli nějaký bezobalový obchod ve vaší oblasti, zkuste zapátrat v mapě bezobalových obchodů na webu Reduca. Najdete zde různé druhy obchodů a určitě něco i ve vašem okolí naleznete. 🙂
Potraviny si můžete v bezobalových obchodech nabrat do sklenic, dóz a nebo pro zjednodušení vážení do plátěného pytlíku.
e) Koření a „sypké přísady“
Přestože koření obvykle nakupujeme v malém množství, vzniká z něho nejvíce odpadu, protože obaly jsou často nerecyklovatelné. Pytlíky na koření bývají obvykle vícevrstvé a obvykle je nelze vytřídit do tříděného odpadu. Proto se zde vyplatí uvažovat o bezobalovém nákupu. Jak bylo zmíněno výše, koření můžete nakoupit například v Praze v obchodě Bezobalu. Zde také například najdete bezobalový prášek na pečení, jedlou sodu či kakaový prášek.
V případě, že jste z Brna, doporučuji obchod Koření od Sindibáda. Nejen, že mají velký výběr koření, ale také ve výborné kvalitě. Přestože koření balí do plastových pytlíčků, není zde problém si donést pytlík či skleníčku vlastní a předejít tak nechtěnému odpadu. Mnoha dalších městech určitě také naleznete podobné obchody, kde si můžete koření nechat navážit do svých vlastních obalů. V případě nákupu koření bych doporučovala si s sebou na nákup vzít malé skleničky, protože na rozdíl od pytlíčků nehrozí, že budete mít koření všude.
f) Mléko a jogurty
Mezi pro mě nejsložitější potraviny na bezobalovou spotřebu bezesporu patří mléko a jogurty. Protože mléko je obvykle prodáváno v tetrapackových obalech a jogurty v plastových, oboje se dá alespoň vytřídit do tříděného odpadu. Přesto ale právě v případě obalů plastových není volba tohoto druhu obalu ta nejlepší alternativa. Zkuste příště místo jogurtů v plastových obalech zakoupit ty ve skleněných. Nejen že tyto jogurty často bývají mnohem kvalitnější, ale i sklo je poté jednodušší recyklovat. Pokud je to ale možné, nejvhodnější alternativou je ovšem si mléko načerpat do vlastní láhve z některého z dostupných Mlékomatů (najdete je na mapě Reduca). Můžete si z něho poté vytvořit i svůj vlastní čerstvý domácí jogurt, který vás vyjde levněji než kupovaný. 🙂
g) Pivo, víno
Pokud máte rádi pivo či víno, doporučuji vám navštívit vinárnu či pivárnu. Zde často funguje čepování přímo do přinesené láhve, kterou můžete opakovaně používat, a díky tomu zabráníte vzniku dalšího odpadu. Pivo a víno ze specializovaných obchodů je obvykle také mnohem kvalitnější a chutnější než kupované v supermarketu.
h) Sušenky, křupky…
Nejvíce zpracované potraviny obvykle vytvářejí nejvíce odpadu. Bonbony zabalené každý zvlášť a poté ještě v jednom obalu, sušenky v plastové krabičce obalené dalším plastovým obalem a mnoho dalších. Nejlepší alternativou pro tento typ potravin je je vůbec nekupovat. Nejen, že z nich vzniká obrovské množství odpadu, ale hlavně nejsou zdravé. Například sušenky si můžete během chvíle vyrobit doma bez zbytečného odpadu a ještě budete mít jistotu, že jsou vyrobené z kvalitních potravin. Stejně tak například brambůrky či zákusky. Přestože v současné uspěchané době většina lidí namítne, že na to nemá čas, já namítnu, že je to jen o prioritách. Například domácí sušenky mám obvykle udělané během deseti minut, poté je nechám už jen péct. 🙂