/
224 Views0
Dluhopisy a jejich rizika
S dluhopisy jste se určitě již mnohokrát setkali. Víte ale jaká jsou jejich největší rizika, které druhy dluhopisů jsou ty nejbezpečnější a na co si dávat pozor u jejich výběru? A dává vůbec smysl si dluhopisy zařazovat do svého portfolia?
Právě o tom si můžete přečíst v rozhovoru s Vladimírem Pikorou, ekonomem, analytikem a publicistou, který se podílí na webu Dluhopisomat.cz.

 

 

P: Moc Vám děkuji za to, že s Vámi tento rozhovor mohu udělat. Mohla bych Vás poprosit se na úvod představit?

V: Jmenuji se Vladimír Pikora. V roce 2007 jsem získal na VŠE doktorát z ekonomie.

Celý život jsem se živil jako ekonom, analytik a publicista. Byl jsem hlavním ekonomem Volksbank CZ, pak spolumajitel analytického domu Next Finance a dnes jsem hlavním ekonomem investiční skupiny CFG. Vedle toho stále působím ve společnosti spravující majetek Pikora Invest a učím na VŠE.

Napsal jsem asi osm nebo devět populárně naučných knih o ekonomice. Mezi nimi i jednu knížku pohádek finanční gramotnosti a dvě o důchodové reformě. Vedle toho jsem napsal odhadem přes tisíc populárně naučných ekonomických článků. Již šest let pravidelně píšu pro časopis Reflex. Mám sedm dětí.

 

P: Vy se podílíte na webu Dluhopisomat.cz. Můžete ho prosím představit, co vše zde čtenáři mohou najít?

V: Dluhopisomat je portál, který umožnuje propojit investory s emitenty dluhopisů. Investoři si zde mohou vybrat z dluhopisů, které nás zaujali. Statistika přitom říká, že nás zaujme jeden dluhopis ze sedmnácti. Selekce je tedy velká.

Dluhopisomat
Portál nabízející dluhopisy českých firem Dluhopisomat.

 

P: Proč by vůbec čtenáři měli přemýšlet nad investicí do dluhopisů? Proč to v současné době dává smysl?

V: Vysoká inflace vyhnala nahoru úrokové sazby. Ty zvýšily výnosy dluhopisů. Výnosy ale nezůstanou takto vysoko dlouho. Časem inflace klesne a s ní úrokové sazby.

Dnes si tedy můžete zajistit výnos na delší období. To dělá z dluhopisů zajímavou investici. Za půl roku už nemusí být tak zajímavý čas k nákupu dluhopisů jako dnes.

 

P: Jaká největší rizika mají dluhopisy?

V: Největším rizikem je, že emitent řádně nesplatí to, k čemu se zavázal. Toho se všichni bojí, a proto hledají různé pojistky. Takovou pojistkou může být zajištění.

Nejlepší zajištění je zajištění nemovitostí. Emitent nezaplatí a vy se uspokojíte jeho nemovitostí. Podobně ale mohou krom nemovitých věcí fungovat i věci movité.

 

P: Na co je vhodné si dávat pozor u výběru a nákupu dluhopisů? S jakými nejčastějšími „chytáky“ se setkáváte?

V: Já bych nejvíce pozornosti věnoval právě zmíněnému zajištění. Obecně je ale dobré pročíst si celé emisní podmínky. Chyták může být ve všem.

Jedním z chytáků může být to, že výnos nemusí být tak pevný, jak se na první pohled zdá. Např. některé dluhopisy mohou změnit svůj výnos, když nastane situace zmíněná v emisních podmínkách. Existují třeba dluhopisy, kde se píše, že pokud inflace poklesne o X, tak výnos poklesne o Y.

 

P: Které dluhopisy patří mezi ty nejbezpečnější?

V: Nejbezpečnějším dluhopisem je státní dluhopis. Pravděpodobnost, že by zbankrotoval stát, je v dohledné době minimální.

O trochu rizikovější jsou dluhopisy velkých korporací, které ručí velkým majetkem. A pak jsou menší společnosti, které mají dluhopisy stále zajištěny aktivy. Průšvihem jsou dluhopisy malých společností, které nejsou ničím zajištěné. Ty jsou hodně nebezpečné. Tam má smysl investovat jen v případě, že společnost dobře znáte.

Zajímá vás více o rizicích jednotlivých dluhopisů?

Přečtěte si můj velký článek o tom, jak investovat do dluhopisů bezpečně.

P: Co se stane, pokud firma, která dluhopisy vydala, zkrachuje? Znamená to, že o peníze nenávratně přijdu? Či tomuto riziku mohu nějak předejít?

V: Může a nemusí. To už je věcí právníků. Pokud je dluhopis něčím zajištěný, můžete být v klidu. Pokud dluhopis ničím zajištěný není, můžete přijít o vše.

 

Zajištění jednotlivých dluhopisů
Vždy hledejte druh zajištění jednotlivých dluhopisů. Zajištění nemovitostí je nejbezpečnější způsob.

P: Jaké jsou jednotlivé způsoby zajištění dluhopisů? Který z nich je nejbezpečnější a který naopak je nejvíce rizikový?

V: Nejbezpečnější je zajištění nemovitostí. Obecně je dobré vše, co se dá rozumně prodat. Čím komplikovanější prodej, tím hůř.

 

P: Jací investoři nejčastěji využívají služeb Dluhopisomatu?

V: Obvykle to jsou lidé od 45 let nebo před důchodem. Převažují muži.

Tito lidé mají nadprůměrné příjmy nebo se dostali nečekaně k penězům – třeba díky dědictví apod. Tyto lidé chtějí lidé zhodnotit peníze na tři až pět let.

 

P: Může do dluhopisů investovat i malý investor, který má jenom volných pár desítek tisíc? Je to případně pro něj vůbec vhodné?

V: Do dluhopisu může investovat každý, kdo je ochoten nést adekvátní riziko a může mít peníze vázané v dluhopisu na zhruba tři až pět let.

Výše minimální investice je vázaná na cenu dluhopisu. Ty nejlevnější startují na 10 000 Kč. Od této částky tedy můžete investovat. Na rozdíl od fondů tady člověk neplatí žádné vstupní či výstupní poplatky.

 

P: Je možné na Dluhopisomatu najít i dluhopisy od nějakých ekologičtěji či udržitelněji zaměřených firem? V mé komunitě mám převážně investory s tímto zaměřením.

V: Aktuálně nemáme přímo zelené dluhopisy, ale máme dluhopis společnosti Holdingtex a.s. s ročním výnosem přes 8 %.

Do investiční skupiny Holdingtex patří také úspěšná technologická firma RETEX, což je lídr v cirkulární ekonomice. Zaměřuje se na výrobu a vývoj netkaných textilií. Firma má sedmdesátiletou historii a je dlouhodobě zisková, její obrat stále roste. Klíčový je pro firmu export, kde o ní projevuje zájem stále více zahraničních společností. Výrobky jsou spolehlivé a velmi kvalitní. Je to dáno tím, že společnost klade důraz na vývoj a výzkum.

Chcete se dozvědět více o ekologickém investování?

Pak se mrkněte na můj článek pro začátečníky

P: S jakými zisky a návratností je možné u dluhopisů nabízených přes Dluhopisomat počítat?

V: Výnosy se nejčastěji pohybují v intervalu 8 až 11 % p.a. Délka investice je obvykle dva až pět let.

 

P: V současné době se mnoho lidí bojí investovat. Co Vám osobně v současné době připadají jako nejzajímavější druhy investic?

V: Současnost je velmi nejistá. Loňský rok byl tragický pro akcie i Bitcoin. Letos se už zdálo, že se vše zlepšuje, ale centrální banky jsou stále velmi váhavé. Akcie jsou proto stále dost rizikové.

Konzervativní investoři, kteří chtějí investovat na dlouho, podle mě mohou stále nakupovat zlato a ti odváženější i dluhopisy. Tak výhodně jako dnes podle mě dluhopis léta neseženou.

 

Děkuji moc panu Pikorovi za rozhovor a pokud vás napadá jakýkoliv dotaz na téma dluhopisů, určitě se ptejte!

 

Upozornění: Veškeré informace uvedené na tomto webu jsou určené pouze ke studijním účelům. Obsah článku neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je vždy rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.