/
329 Views0
Kde vzít peníze na investování?
"Nemám peníze na investování." "Měsíčně mi nic nepřebývá a sotva zaplatím to, co potřebuji." "Budu investovat, až budu mít vyšší příjmy."
Tyto věty jsem v různých variacích slyšela nespočetněkrát. A právě to bylo motivací, abych napsala tento článek, kde sdílím své tipy, kde získat peníze na investování.
Některé tipy pro vás možná budou jednoduché. U některých se možná poznáte, že právě tam se vám úplně nedaří. Každý si zde najde něco jiného.
Mým hlavním cílem je to, abyste si nad těmito tipy alespoň zapřemýšleli a ideálně i některý rovnou zakomponovali do svých životů.

 

 

1) Zaplaťte sobě jako první

Jeden z častých důvodů, které slýchávám, proč si lidé nemohou dovolit investovat, je, že jim na konci měsíce žádné peníze na investování nezbývají.

A co to zkusit opačně? Co si zkusit nejdříve „vyplatit“ peníze na svoji budoucnost a zajištění a pak teprve až platit peníze na svoji aktuální spotřebu?

Co tím myslím?

Pokud vám na konci měsíce obvykle nic na pravidelné investování nezbývá, zkuste si nejdříve hned, jak vám přijde výplata, odložit část stranou na investování a teprve z toho zbytku poté plaťte aktuální potřeby jako například jídlo, bydlení či koníčky.

Nemusíte určitě hned dávat nějaké velké částky, zkuste třeba jenom nejdříve pár stovek či tisícovku dávat bokem a uvidíte, jestli vám na konci měsíce tyto finance budou chybět. Třeba vůbec nebudou a díky tomu můžete odkládanou částku postupně zvyšovat.

Zaplaťte nejdříve svému budoucímu já.

Pak až řešte svoji aktuální spotřebu.

A pokud vám tyto odložené finance budou chybět, tak prostě zkuste, jestli své výdaje nemůžete zkrátit jinde.

„Zaplatit“ nejprve sobě pro svoji budoucnost je ideálním způsobem, jak si odkládat peníze bokem a vytvořit si z toho nějaký návyk. Ideální je si i nastavit trvalý příkaz, abyste nad tímto celým procesem nemuseli přemýšlet.

Pokud totiž budete čekat na to, co vám zbyde, často to příliš nebude.

 

Chcete se naučit investovat? Tak se přidejte do mé investiční (čistě dámské) FB skupiny!

 

2) „Keeping up with the Joneses“

Zachraň jídlo v kuchyni
Většina mého šatníku je ze sekáče. Proč? Protože si nepotřebuji kupovat drahé značky oblečení jenom kvůli nesmyslnému "sociálnímu statusu". Zároveň je to ekologičtější a levnější.

Fráze, která se mi příliš líbí v angličtině na to, abych ji překládala do češtiny.

Co znamená? To, že musíte mít všechno (a ideálně ještě více), co vaši sousedi, kamarádi či rodina.

Soused má bazén, tak si ho taky koupíme. Nemáme na to peníze? Nevadí, půjčíme si.

Kamarád si koupil drahé luxusní auto, tak si ho musím koupit taky. Že autem skoro nejezdíme? Nevadí, hlavně ať ho máme.

Kamarádka si koupila mixér za 20 tisíc. Sice skoro nevařím, ale tak přece ať to máme doma taky, ne?

Nesnažte se vypadat bohatě.

Je to cesta k tomu, že v realitě budete s větší pravděpodobností spíše chudí.

Nemám nic proti tomu koupit si nějakou dražší věc pro radost. Musí to mít ale racionální odůvodnění toho, že si to kupuji kvůli tomu, že to opravdu využiji a k něčemu mi to bude. Ne jen proto, že to má někdo z mého blízkého okolí a já chci ukázat, „že na to mám“.

Nejhorší možností je to, že si na něco takového ještě půjčíme peníze. Prosím, takto ne.

 

3) Naučte se říkat „ne“

Nabídky, žádosti a prosby se na nás často chrlí ze všech stran.

Prosba o půjčení peněz od známého, o kterém jsme 10 let neslyšeli. Prosba příspěvku na charitu, jejíž činnost mě vůbec nezajímá. Je toho spousta.

Nemám nic proti pomáhání. Spíše naopak, považuji to za nějakou svoji morální povinnost.

Nicméně protože působím poměrně viditelně v onlinu, chodí mi spousta proseb o finanční pomoc. Není ale naprosto v mých kapacitách posílat peníze všude, kde jsem o to požádána.

Chci pomáhat jenom tam, kde to pro mě má smysl a kde v tom opravdu vidím tu důležitost. Ať už to je finanční příspěvek charitě, jejíž činnosti dlouhodobě fandím anebo půjčení peněz člověku, který je mi blízký a neozývá se mi jen ve chvílích, kdy potřebuje zachraňovat.

Mám své prioritní oblasti, které finančně podporuji dlouhodobě. Ostatním oblastem jsem schopná říkat "ne" a prosby o finanční příspěvky odmítat.

Víte, co jsou vaše "prioritní oblasti", které chcete finančně podporovat?

Bohužel s čím se setkávám je to, že spousta lidí své hranice nastavené nemá a mají tendenci pomáhat všude a všem, ačkoliv je to často spíše v jejich neprospěch a spíše se nechají zneužívat.

Nastavte si ty svoje hranice.

Ujasněte si, co a kdo jsou pro vás ty důležité oblasti či lidé a zbytku se naučte říkat „ne“.

Nemusí to být (a nejspíše nebude) to vždy příjemné, je to ale důležité. Ať už pro vaše finance, tak pro vaši psychiku.

 

Kam plyne většina mých finančních darů je poměrně zřejmé. 🙂

 

4) Sledujte své výdaje a zabraňte černým dírám

Trackování výdajů

Sledujte své výdaje? Ne? Tak pak byste ideálně měli začít.

Je to totiž jeden z nejlepších způsobů, jak zjistíte, kam vám největší množství financí teče. Ať už to bude za kavárničky, obědy v restauraci, oblečení anebo třeba za milion různých předplatných, které ani nevyužíváte.

Já osobně ráda využívám aplikaci Spendee, která mi umožňuje nastavit si různé kategorie výdajů a díky tomu vím, kde mám větší výdaje, než by mi bylo milé.

Sledování příjmů a výdajů je skvělým začátkem pro nalezení volných financí, které můžete využít k investování. 

Při používání aplikace si vždy vyhodnotím, jestli mi jednotlivé oblasti výdajů dávají smysl či bych se radši zaměřila na jejich omezení.

S velkým požíračem peněz, se kterým se často setkávám, jsou předplatné. Mohou to být pro různé filmové či hudební platformy, aplikace na cvičení či cokoliv dalšího.

Často se jedná o částky v řádu pár stovek, které ale při souběžném používání více těchto platforem dost naskáčou.

Udělejte si „revizi“ placených platforem, které používáte, a zaměřte se na to, jestli je opravdu používáte či je platíte spíše ze zvyku. Poté ideálně ty „zvykové“ velmi rychle zrušte. Může se to zdát jako maličkost, ale i pár stovek měsíčně za rok už začne dělat určitou částku.

 

30 denní "nákupní" pravidlo

Co u výdajů též může fungovat je pravidlo 30 dní. Prakticky to znamená to, že u věcí, které vyloženě životně nepotřebujete (jako například potraviny či elektřina) počkáte vždy s nákupem 30 dní ode dne, kdy vás poprvé napadne, že byste si danou věc koupili.

Pokud si na danou věc i po 30 dnech vzpomenete a opravdu ji budete stále chtít, kupte si ji.

Díky této „prodlevě“ zabráníte emocionálním impulzivním nákupům, protože po 30 dnech si na většinu svých tužeb ani nevzpomenete.

 

Životní upgrady

Poslední věc, kterou bych u výdajů ráda zmínila, jsou „životní upgrady“. Může to být například pořízení si většího bytu, auta či čehokoliv jiného.

Pokud u takové volby stojíte, je dobré se rozmyslet, jestli vám daný upgrade opravdu přinese takovou přidanou hodnotu, která bude stát za dané vyšší náklady.

Vezmu to na svém osobním příkladu. Přítel by rád řešil koupi většího bytu, která by ale znamenala poměrně zásadní vyšší hypotéku než máme nyní. Vidím to jako smysluplné? Nevidím, protože mám dojem, že mnohem větší užitek mi přinesou volné peníze navíc ušetřené díky nižší hypotéce než větší byt.

Samozřejmě je tohle o kompromisu a v případě partnerství o dohodě. Je fajn ale nad přidanými užitky přemýšlet vždy u toho, pokud uvažujete, že nějaký životní upgrade uděláte.

 

5) Vydělávejte podle Pareta

Zaměřte se na to, co vám přináší nejvíce příjmů. A podle toho si plánujte svůj čas a aktivity.

Za malé množství peněz na investování často nemůžou ani zbytečně velké výdaje, ale problém bývá i se samotnými nízkými příjmy.

Vydělávejte efektivně a zaměřte se na to, co vám opravdu vydělává.

Paretovo pravidlo říká, že 80 % důsledků pochází z 20 % příčin. Dá se to formulovat i na příjmy: 80 % příjmů pochází z 20 % vašich činností.

Zaměřte se na těch svých 20 %. Zaměřujete se opravdu na to, co vám přináší nejvíce peněz? Anebo spoustu času trávíte spíše věcmi „jen tak“?

S tímhle se nejčastěji setkávám u podnikání.

Spousta jedinců tráví dlouhé hodiny času laděním svých webovek, barev v logu a podobnými maličkostmi a zapomínají tvořit práci, která jim opravdu přitáhne platící klienty.  Často toto vidím i sama u sebe.

Proto je vždy dobré si říct: „co mi vydělává nejvíce?“ a na to se zaměřit. Zbytek můžete odložit na později na své budoucí já.

Pokud případně máte problém s tím, že ve vámi zvoleném oboru nejsou příliš vysoké příjmy, můžete též zkusit zabrousit i úplně jinam a dělat například polovinu času něco jiného.

Zaměřujete se na to, co vám opravdu nejvíce vydělává? 

Zvyšte si v novém oboru svoji kvalifikaci, zajděte si na nějaké kurzy a vzdělávejte se.

Pro někoho tato rada nemusí být schůdná, protože by mu dělání více různých činností najednou přinášelo do hlavy totální chaos.

Pro mě například věnování se dvěma naprosto odlišných oborům přináší do života spíše zpestření a oddaluje riziko toho, že se začnu v práci nudit.

Vím, že to ale takto nemusí být pro každého.

 

Chcete začít investovat, klidně i s málem? 

Tak se přihlaste do mého newsletteru, kde po přihlášení obdržíte zdarma mini-ebook "Jak investovat i s málem", který vás provede několika investičními tipy, které můžete využít.

Pokud byste se rádi posunuli v investování dále, hodit se vám může některý z mých dvou investičních kurzů, kterými prošlo již několik stovek spokojených kurzistů.

O otevírání dalších běhů též informuji skrz svůj newsletter, proto se ideálně rovnou přihlašte. 🙂

Kurzy již prošlo několik stovek nadšených účastníků, kteří díky nim často udělali své první investice. 

 

 

Jak jste na tom s měsíčními přebytky vy?
Zbývají vám bez problémů peníze navíc na investování anebo zatím ještě ne? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.