/
417 Views0
Aby lidé mohli nějak změnit své zažité návyky, musí vědět proč. A jaký je nejlepší způsob pochopit, proč změnit své návyky, než o tom vidět nějaký zajímavý dokument či film? V dnešním článku bych vám ráda nabídla přehled několika svých oblíbených ekologických filmů či dokumentů, které jsou nejen rozdílné tématy, na které se zaměřují, ale i jejich původem a kvalitou. Nicméně všechny stojí rozhodně za to vidět. 🙂

 

Sweatshop: Dead Cheap Fashion

Krátký dokument o několika epizodách, který zachycuje skupinku norských módních blogerů a blogerek, kteří se vydali do „zákulisí“ výroby oblečení pro velké módní řetězce přímo do Kambodži. Nejen že konečně zjistili, odkud pochází všechno oblečení, které na pravidelné bázi kupují, ale hlavně získali naprosto nový pohled na „věc“. V dokumentu je spousta záběrů na nelidské podmínky, ve kterých místní zaměstnanci musí pracovat a také je zde dobře vysvětleno, kvůli čemu může být tak nízká výsledná cena oděvů v obchodech: kvůli extrémně nízkým výplatám jejich výrobcům. Pokud vás zajímá více problematika výroby oděvů a trendu „fast fashion“, rozhodně se podívejte.

 

Sweatshop: Deadly Fashion

Druhá série řady dokumentu Sweatshop: Dead Cheap Fashion. Část módních blogerek z minulé řady pokračuje ve svém objevování podmínek, ve kterých musí výrobci oblečení v Kambodži žít. Konkrétně se zde zaměřují na fabriky, ve kterých se vyrábí oblečení pro řetězec H&M. Nejen že je v dokumentu vidět, jak chce nadnárodní řetězec za každou cenu utajit stav podmínek, ve kterých je jejich oblečení šito, ale také vidíte zapálení skupiny holek, která chce udělat vše proto, aby se zlepšili podmínky zaměstnanců v továrnách na oblečení v Kambodži.

 

Before the Flood

Příběh Leonarda DiCapria o jeho cestách po světě, kde zjišťoval více o globálním oteplování. Potkal se během nich nejen s významnými politiky, ale i aktivisty a s lidmi, kteří se o globální oteplování dlouhodobě zajímají. Dokument nabízí široký pohled na to, co všechno globální oteplování způsobuje. Od cestování až po odlesňování tropických pralesů. Dokument, po jehož shlédnutí vám začne být o něco více smutno z toho, co jsme to s touto planetou udělali.

 

Best Speech You Will Ever Hear – Gary Yourofsky

Přednáška Garyho Yourofskyho, veganského aktivisty, o tom, proč bychom měli být vegany. Přestože spousta lidí ho může mít za „veganského pošuka“, nad jeho přednáškou si spousta lidí opravdu zapřemýšlí. Argumenty, které dává, mají hlavu a patu a i pokud se zrovna nechystáte přejít na dráhu veganství, ale jen vás toto téma zajímá, rozhodně se na video podívejte. Jen bych předem upozornila, že některé záběry (například z jatek), nebudou asi svědčit všem.

 

Cowspiracy

Předchozí zmiňované video bylo o veganství, toto je o veganství též, ale z naprosto jiného úhlu. Vypravěč dokumentu se vás nebude snažit přesvědčit, abyste se stali vegany, protože to není dobré jen pro zvířata, ale pro celou planetu. Postupně zjišťuje, že chov zvířat je jedním z největších zdrojů globálního oteplování a zároveň objevuje, že se o tento problém nikdo nezajímá. Proč tomu tak je? O tom více zjistíte až se podíváte na Cowspiracy.

 

The Ghosts in Our Machine

Dokument zaměřený převážně na zneužívání zvířat lidmi. Dokument ukazuje, v jakých podmínkách jsou chována kožešinová zvířata či zvířata používaná pro laboratorní účely a co vše si musí vytrpět. Pokud jste doteď rádi nosili kůži, po shlédnutí tohoto filmu ji určitě nosit přestanete..

 

Forks Over Knives

Dokument, který se zaměřuje na rostlinnou stravu z vědeckého hlediska. Pokud vás zajímá, proč je přechod na veganství vhodný nejen z etického důvodu, ale i z toho zdravotního, rozhodně byste se na tento dokument měli podívat. Ukazuje, že příjmem živočišné stravy si nejen neprospíváme, ale převážně škodíme.

 

Fat, Sick and Nearly Dead

Hlavní postavou dokumentu je Joe Cross, který ve svém životě dospěl do stádia, ve kterém už to dál nejde. Většinu života strávil prací, je těžce obézní a má mnoho zdravotních problémů. Proto se rozhodl koupit si odšťavňovač a v dokumentu vidíme následujících 60 dní, kdy přijímá pouze zeleninové a ovocné šťávy. Tento proces nejen zásadně napomůže jeho zdraví, ale také mu kompletně změní způsob uvažování o stravě.


 

Plastic Pollution in Our Oceans

Pokud si stále nejste jistí, že má Zero Waste opravdu cenu, pak byste se měli rozhodně podívat na tento dokument. Ukazuje důsledky celosvětového používání plastů a jak to v důsledku jejich používání v některých částech světa vypadá. To, že to u nás zatím nevypadá stejně není důvod, proč se plastům nevyhýbat. Dokument vám velmi dobře vysvětlí, proč je důležité nepoužívat plasty a jak moc můžete malými kroky změnit stav na celé planetě.

 

Znáte některý ze zmiňovaných filmů? Případně které další zajímavé znáte? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.