O ekologickém investování jste ode mně v mých článcích už mohli číst několikrát. Nicméně co do této oblasti vlastně vůbec všechno patří a co tam naopak podle mně nepatří? A je možné vždy jasně vymezit, co je vůbec ekologické a co je tak trochu „za hranou“? A proč si myslím, že je u ekologického investování důležité řešit i etiku? Právě na tuto problematiku a na neekologické investování jako takové se podíváme v tomto článku.
Neekologické investování
O těch pozitivních oblastech v oblasti investování, které pomáhají na cestě za lepší planetu, jste už ode mně asi párkrát četli. Tento článek bude ale jiný v tom, že se zaměří na oblasti, kde je jejich ekologie a etika dost na hraně či podle mně přímo za hranou. V těchto oblastech hodně záleží na každém, co je pro něj přijatelné a co už vůbec ne.
Investice do nemovitostí
I v mém e-booku jste mohli vidět, že pod ekologické investování nezahrnuji jen věci, které jsou dobré pro planetu, ale řeším zde i morální stránku a etiku. Osobně si myslím, že ekologie nekončí jen u pomoci přírodě. Souvisí i s nějakou péčí navzájem o sebe jako o lidstvo.
Problém se zvyšováním cen nemovitostí kvůli investorům
Etický aspekt jsem poměrně často viděla diskutovat v oblasti investic do nemovitostí. Tady se totiž v poslední době tak trochu s investováním do nich roztrhl pytel, a to je viditelné právě i na jejich cenách.
Poptávka zvyšuje cenu a to je patrné převážně v posledních letech na oblasti trhu s nemovitostmi. V některých lokalitách se ceny za poslední léta zmnohonásobily. Například v Brně za posledních deset let ceny vzrostly o 114 %, v Praze o 98 %.
Kvůli tomuto šílenému růstu se stává sen o vlastním bydlení pro čím dál tím více jedinců nedostupný, a to hlavně pro mladé lidi. Protože je potřeba kvůli těmto zvyšujícím se cenám nemovitostí mít stále vyšší základ pro získání hypotéky, tak je čím dál tím těžší pro mladé lidi si tento základ našetřit. Zatímco v menších městech či vesnicích nerostou ceny bytů tak šíleným tempem, právě ve velkých městech jsou růsty cen astronomické.
V Praze stojí nyní byt o téměř 100 % více než před pěti lety.
Vina z tohoto růstu ceny je často kladena investorům, kteří si kupují byty za účelem investice a poté z nich vydělávají na nájmu. Kvůli poměrně rigidním stavebním zákonům se v České republice staví nemovitostí málo. Ceny tak kvůli nedostatečné nabídce a velké poptávce šplhají strmě vzhůru.
Pro mnoho jedinců toto investiční skupování bytů představuje morální problém. Nevidí v pořádku vydělávat na omezené komoditě, kde je kvůli tomu omezována šance dosáhnout na jakékoliv bydlení u ne tak majetných sociálních skupin. Bydlení je jedna ze základních potřeb a proto se to může zdát jako značně nemorální kupovat více bytů jen za účelem na nich vydělávat.
Vylidňování center
Ve větších městech investiční skupování bytů tvoří ještě větší problém to, že jsou byty často nakupovány za účelem krátkodobého pronájmu typu AirBnb, tedy zde nemohou bydlet ani místní. To způsobuje vylidňování center velkých měst a nedostatek příležitostí k bydlení právě pro místní obyvatele.
Podle údajů starých dva roky každý pátý byt v Praze na Starém městě sloužil pro účely krátkodobého AirBnb pronájmu.
Ačkoliv současná epidemická vlna tento rozmach krátkodobých pronájmů o něco zastavila, je těžké čekat, že by se rozvoj AirBnb v budoucnu zastavil. Cestování se na konci epidemie pomalu zase obnoví a nejspíše se v tomto ohledu vrátíme tam, kam před epidemií. K nedostatku bytů pro místní obyvatele v centrech velkých měst.
Lze k investování do nemovitostí přistupovat eticky?
K investicím do bydlení si sama myslím, že se dá přistupovat i odpovědně a lidsky. Ne každý touží po vlastním bydlení, ať už studenti či třeba lidé, kteří pravidelně cestují, a tak určitý trh pro nájemné byty tu podle mně bude mít prostor vždy. V tomto případě vidím ale klíčové nehnat se za každou cenu za ziskem a brát ohled na to, že jsme jenom lidi.
Když už chcete kupovat nemovitosti, nesnažte se svého nájemníka odrbat za každou cenu. Spíše mu vytvořte prostředí, za které bude rád platit. Ať už pravidelnou péčí o byt či dovybavením domácnosti.
Sama jsem osobně asi nezažila nic horší než byt, který byl ve skutečnosti přebudovanou kanceláří a nebylo možné do něj dát ani pračku. Místo sporáku zde byly dvě plotýnky, které očividně pro kancelářské vaření bohatě stačily. Účelem zde bylo předělat kancelář na byt, aby se v něm dalo aspoň bydlet a hlavně z něho vybírat nájemné. O další péči ale majitel naprosto neměl zájem a na dlouhodobé bydlení to byla katastrofa.
V rámci investičních bytů též považuji za etické brát ohled na nájemníka, pokud se ocitne v těžké životní situaci. Nemyslím sériové neplatiče, kteří jen zkouší, co vše jim projde. Ale pokud například nájemník pracuje v některém z pandemií postižených sektorů, brát na to ohled považuji za morální povinnost.
Další možnosti investic v oblasti nemovitostí
Pokud je vám investování do nemovitostí za účelem vydělávání na nájemném proti srsti, ale přesto byste rádi do nemovitostí nějakým způsobem investovali, je zde možnost půjčit peníze například developerům na jejich projekty výstavby.
Jedna z platforem, která možnost půjčení peněz od lidí k developerům zprostředkovává, je Upvest, což je česká platforma zprostředkovávající finance od investorů právě k developerům nemovitostí. U toho se ale opět nabízí otázka, jestli může být ekologické někde na volném prostranství postavit novou budovu. Toto si každý musí vyhodnotit sám a je to podle mně opět jedna z oblastí, kde se možná ne každý shodne.
Kde se v investování vzdělávat?
V případě, že nevidíte v investování do nemovitostí etický problém, v této oblasti se vám pravděpodobně mohou hodit kurzy od Realitního shakeru. Jeho zakladatelka Nela Kubasová je dlouhodobá investorka do nemovitostí a právě pod hlavičkou Realitního shakeru společně se svými kolegyněmi pořádá kurzy o investování do nemovitostí. Najdete u nich případně i daňovou problematiku, home staging či další oblasti, které se tohoto tématu dotýkají.
Bitcoin a ostatní kryptoměny
Bitcoin, ethereum či Dogecoin…. pojmy, o kterých jste možná slyšeli i odjinud než jen z Twitteru Elona Muska.
Bitcoin a ostatní kryptoměny jsou v současném světě čím dál tím větším tématem. Nejenom kvůli vzrůstající ceně bitcoinu, ale velkým tématem je i jejich energetická náročnost. Ta je poměrně šílená.
Kryptoměny jako energetická bomba
Nejzásadnější je v oblasti spotřeby energie technologie blockchain, na které celý systém kryptoměn stojí. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně složitý technologický proces, je na něj potřeba obrovské množství energie.
Kolik přesně se na těžení kryptoměn potřebuje energie se mezi jednotlivými zdroji liší. Například britská University of Cambridge odhaduje, že celková roční spotřeba energie na těžbu bitcoinu je 128,77 terawatthodin. Naopak podle webu Digiconomist je tato spotřeba „jen“ 80 terawatthodin. Pro dání do kontextu, kolem 80 terawatthodin je spotřeba jihoamerického státu Chile.
Podle jednoho ze zdrojů je roční spotřeba energie na těžbu bitcoinu stejně velká, jako spotřeba celého státu Chile.
„Uhlovité“ kryptoměny
Dále je zajímavé se ptát na to, jaká energie se na těžbu kryptoměn používá. Podle dat bohužel převážně ta vyráběná z uhlí. V současné době se velké množství bitcoinů těží v Číně, do loňska se podle dat Statisty 65 % všech existujících bitcoinů vytěžilo právě tam. Čína jede převážně na uhlí a touto „krypto-těžbou“ tak produkuje obrovské množství emisí.
Právě kvůli obrovským emisím, které sebou bitcoin (ale i další kryptoměny) nese, se proti kryptoměnám staví i někteří známí investoři.
Například Kevin O’Leary, známý kanadský obchodník a investor prohlásil, že by do svého portfolia nekoupil bitcoin vytěžený neudržitelným způsobem za cenu zvýšení emisí v Číně.
O’Leary nemá nic proti kryptoměnám jako takovým, ale právě jejich neudržitelnost mu vadí. Pronesl i zajímavý citát o budoucnosti kryptoměn: „V následujícím roce či dvou budou existovat dva druhy coinů. Krvavé coiny z Číny a čisté coiny vytěžené udržitelným způsobem v zemích, jež používají obnovitelnou elektřinu a ne uhlí. Osobně žádný coin nekoupím, pokud nebudu přesně znát, kde byl vytěžen a kdy byl vytěžen, zkrátka jeho původ. O krvavé coiny z Číny rozhodně zájem nemám.“
S touto pozicí se poměrně hodně ztotožňuje i já. Ačkoliv v současnosti se o kryptoměnách nedá ani vzdáleně hovořit jako o „ekologickém platidlu“, bude zajímavé vidět, jak se toto bude vyvíjet do budoucna. Vzhledem k očekávanému přechodu světové ekonomiky k obnovitelným zdrojům možná i v této oblasti uvidíme pozitivní trend. Zatím je to ve hvězdách a je těžké něco předpovídat.
Co se týká kryptoměn z pohledu vhodnosti do nich investovat, já osobně tomu neholduji a nedává mi to úplně smysl. Vzhledem k obrovské kolísavosti cen kryptoměn to stále vidím spíše jako spekulaci než investici, proto tuto oblast ráda přenechám jiným.
Cenné kovy
Další zajímavou oblastí jsou cenné kovy, ať už se jedná o zlato, stříbro či jiné. Toto osobně považuji za oblast, která se eticky v podstatě dělat nedá. Je to z vícero důvodů.
Prvním důvodem je to, že těžba cenných kovů už sama o sobě znamená obrovský zásah do přírody. Tímto se ruší přirozené prostředí pro různé živočichy i rostliny a je poměrně obtížné vrátit prostředí do původního stavu.
Dalším důvodem neetičnosti investic kovů je samotný proces těžby. Vzhledem k tomu, že kovy se často těží v různých nedemokratických zemích například v Africe, není výjimkou využívání dětské práce či neetické zacházení se zaměstnanci v příšerných podmínkách. Zjistit, za jakých podmínek byl daný specifický kov vytěžen, je skoro nemožné. Zároveň je těžba obrovsky energeticky náročná, takže se spotřebovávají další zdroje.
Pro mě osobně jsou kovy velké ne. Pokud ale přeci jen o investici do kovů stojíte, můžete si buď koupit kovy ve formě cihliček a slitků nebo se nabízejí i ETF fondy, které do zlata a drahých kovů investují. Například do zlata je možné investovat skrz ETF Fond iShares Physical Gold ETC. Do tohoto fondu je možné vložit peníze buď nákupem přes brokera (investování do ETF fondů přes brokera krok za krokem učím ve svém investičním e-booku) či přes oblíbenou investiční platformu Portu, která nabízí strategii „Zlatý přístav“, která je právě zaměřená na tento kov.
Pokud by vás lákalo investovat přes investiční platformu Portu, kterou využívám i já na své ekologické investování, mrkněte na mojí rozsáhlou recenzi.
Je možné se na ekologickém investování vůbec shodnout?
Osobně u ekologie jako takové vidím problém v tom, že každý má postavené hodnoty trochu jinde. Zatímco jednomu nevadí jedna oblast a další mu vadí, další člověk to má přesně opačně. Na ničem se nedá shodnout ze 100 %. A tak to dost často je i u ekologického investování.
Co považuji za zásadní je to, aby každý investoval tak, jak je to v souladu s jeho vlastním já. To je totiž nejdůležitější. Za mně je ekologické investování dalším způsobem, jak mohu podpořit to, v co věřím, a ještě takto zhodnotit peníze, které mohu využít na další smysluplné činnosti a aktivity, kterými budu pomáhat zemi. I kvůli tomu jsem na toto téma napsala e-book, kde se tuto myšlenku snažím předávat a ukazuji možnosti etického investování v souladu s přírodou.
Pokud hledáte kompletního průvodce ekologickým investováním pro začátečníky, skvěle se vám k tomu bude hodit můj e-book.
Investování rozhodně nemusí být jen zběsilá touha po penězích, ale jde to dělat i zeleně a v souladu s vlastními hodnotami. Jen je potřeba si důkladně zapřemýšlet nad tím, jaké hodnoty jsou pro nás důležité.
Potřebujete pomoci s investováním?
Zajímá vás udržitelné a zelené investování více do detailů? V tom případě se podívejte na můj e-book na téma udržitelného investování, který pomohl investovat již desítkám lidí.
Nejenom že vám vysvětlím, jak nad financemi vůbec přemýšlet, jak investice plánovat či čemu se určitě vyvarovat, ale provedu vás i konkrétními způsoby investování, krok po kroku. Naučíte se investovat do akcií, peer-to-peer půjček či do malých českých firem. Pro více informací se podívejte zde.
Ztraceni v oblasti investování? Nechte si poradit!
Pokud potřebujete více individuální pomoc, neváhejte využít mé služby finančního poradenství. Jsem finanční poradkyně se specializací na ekologické investování s certifikátem od České národní banky, tedy pokud potřebujete řešit svou finanční situaci více individuálně, neváhejte se ozvat. Více o mé službě najdete zde.
Případně rovnou vyplňte nezávazně formulář a já se vám ozvu s nabídkou možné spolupráce.
Do čeho všeho investujete vy? A s jakými investičními odvětvími máte zásadní problém? Co byste do neekologického investování či investování „na hraně“ zahrnuli vy?
Dejte mi vědět do komentářů!
Diky za moc poucny clanek. Ja sama zatim neinvestuji, ale hodne by me to lakalo, tak zatim aspon cerpam inspiraci a snazim se vzdelavat.
Ahoj, moc děkuji a jsem ráda, že se článek líbil. 🙂 Pokud tě investování láká, ale nevíš, jak začít, tak určitě doporučuji svůj e-book o ekologickém investování, je super pro začátečníky, tak věřím, že tam najdeš zajímavé informace i pro tebe. 🙂 Najdeš ho případně zde: https://zalepsizivot.cz/ekologicke-investovani/