
Ať se můžeme ve svých životech snažit redukovat (plastový) odpad sebevíc, často narazíme na věci, kde lepší alternativu nemůžeme najít. Naštěstí se ale ekologicky přijatelnější alternativy objevují u čím dál tím více produktů, jen je potřeba vědět, kde je hledat. Zároveň spousta těchto „původních“ plastových výrobků sebou nese poměrně zásadní ekologické problémy, jako třeba plastové třpytky, které se díky své velikosti dostanou úplně všude.
Pojďme se mrknout na tři produkty, které jsou původně z plastu a u nichž už jsou dostupné plně kompostovatelné alternativy. Troufnu si tvrdit, že o některých těchto přijatelnějších alternativách jste nikdy neslyšeli, kompostovatelný obal na mobil může být jedním z nich.
Třpytky
Třpytky jsou problematické v tom, že to není nic jiného než čistý plast, který se díky své velikosti velmi jednoduše dostane do přírody. Ačkoliv třpytky pravděpodobně nejsou jednou z věcí, kterou používáte na každodenní bázi, i tak se nám v domácnosti občas mohou objevit. Ať už chtěně či nechtěně. Nezávisle na naší vůli jsou třpytky často obsažené v různých kosmetických přípravcích, jako třeba očních stínech či lesku na rty.
Třpytky jsou též oblíbenou „ozdobou“ jako takové: třpytkové zdobení je oblíbené na různých festivalech či podobných akcích.
Bohužel vzhledem k tomu, jak jsou třpytkové částečky maličkaté, se jednoduše dostanou všude. Mohou z vás odpadnout do přírody, když chodíte někde povenku, či je smyjete společně s make-upem do odpadu, když se budete odličovat. Bohužel právě kvůli své velikosti je náročné je filtrovat z vody či dostat jakýmkoliv způsobem ven z přírody.
Právě plastové třpytky patří mezi ty mikroplasty, které si mořští živočichové často pletou s planktonem a požírají ho.

Pokud se třpytek nechcete na občasné oslavy a festivaly vzdát, je dostupná alternativa. Značka Bioglitter nabízí třpytky vyrobené na bázi rostlin, které jsou plně biologicky rozložitelné a splňují i mnoho přísných certifikací. U nás jsou dostupné například na e-shopu Ekokoza.
Co se týká třpytek obsažených kosmetice, nejlepší je se těmto produktům vyhnout úplně. Dosáhnete toho tak, že budete používat plně přírodní kosmetiku, která v sobě žádné umělé materiály neobsahuje. Na moje tipy na přírodní kosmetiku se můžete mrknout v tomto článku.
Obal na mobil
To, že jsou obaly na mobil převážně plastové, ví asi většina z nás. Víte ale, že můžete sehnat kompostovatelný obal na mobil, který je plně z přírodních materiálů a tedy je možné ho hodit klidně doma na svůj kompost? Jedná se o značku Pela Case, první kompostovatelný obal na mobily na světě.
Tento obal má spoustu výhod. Nejenom že nevytváří další plastový obal, ale i jeho výroba je ekologičtější. Oproti plastovým obalům při jejich výrobě vzniká o 25 % méně emisí a použije se o 35 % méně vody. Sympatické na samotné společnosti je mi to, že udržitelnost je ve středu jejich firmy. Offsetují emise vzniklé z výroby jejich produktů a též 1% z jejich výdělků věnují na projekty jako je Ocean Cleanup a podobné.
Pokud jste o offsetech nikdy neslyšeli, doporučuji tuto epizodu podcastu EKOmaniaci s Viktorem Třebickým.

Já sama jsem asi před půl rokem byla nucená vyměnit svůj mobil, protože mi přestal fungovat. Bohužel můj nový mobil se do obalu od starého obalu nevešel a já tedy několik měsíců nosila nový mobil v chlupaté ponožce.
Shánění nového obalu jsem pořád odkládala. Upřímně řečeno se mi do toho moc nechtělo, ale říkala jsem si, že se konečně podívám po nějakých ekologičtějších aktivitách.
Obal na mobil Pela Case
Nicméně v té době mě zrovna oslovil e-shop NuSpring, jestli bych si od nich nechtěla nějaké produkty vybrat a díky tomu jsem skončila s novým obalem.
Obal teď využívám několik měsíců a jsem s ním naprosto spokojená. Opravdu dobře mobil chrání, zároveň se s mobilem manipuluje stejně dobře jako bez obalu. Proto mohu jen doporučit.
Na e-shopu NuSpring najdete velké množství obalů Pela Case ve všech možných velikostech a barvách, převážně na IPhony.
Pokud jste nově jablíčkář a hledáte vhodný obal či se vám starý rozbil, možná příští hledání může směřovat právě na tyto rozložitelné obaly. Kompostovatelný obal na mobil je skvělou alternativou těch klasických.
Na mém mobilu můžete vidět obal Pela Case v růžové variantě v modelu „IPhone 6/6s/7/8/SE – Cassis Slim“.
Náplasti
Doteď si pamatuji, když jsem jako malá jezdila k moři, a na pláži se často váleli náplasti, které mořská voda odlepila z pokožky koupajících se nadšenců. Ačkoliv se to zdá jako maličkost, bohužel je to další plastový odpad, který se v oceánech, jezerech či jinde v přírodě vyskytuje poměrně v hojném množství.
Je možné najít v tomto případě lepší alternativu? Naštěstí ano. Přírodní náplasti od značky Patch mohou skvěle nahradit ty plastové. Jsou vyráběné ze 100 % organického měkkého bambusového vlákna, neobsahují žádné chemikálie a jsou hypoalergenní.
Náplasti jsou zároveň biologicky rozložitelné a kompostovatelné, tedy žádné nechtěné plasty. Přírodní náplasti značky Patch jsou dostupné v různých variantách, ať už obohacené o aktivní uhlí, extrakt z aloe vera či kokosový olej. Každá z těchto složek pomáhá k hojení a zklidnění ran.
Pro mě osobně je to skvělá pomůcka na cesty, protože nikdy nevíte, kdy vám náplast například z nohy sklouzne a vy tak zanecháte bohužel další kus odpadu v přírodě. Proto mi tato plně rozložitelná varianta připadá jako skvělá alternativa klasických náplastí.
Dobrý den, přečetla jsem Vámi napsaný článek. Ještě jsem se nečím takovým nesetkala. Ale je to zajímavé. Nedávno jsem sháněla obal na mobil iPhone.Objednala jsem jej na webových stránkách tady a nevím jestli je biologicky rozložitelný. Z pozdravem.
Hezký den, jsem ráda, že se článek líbil. 🙂 Dívala jsem se na obaly, na které odkazuje, ale ty bohužel rozložitelné nejsou. :/ Jedná se o silikonový materiál a ten rozložitelný není.