/
481 Views2
„Zlaté mléko“ neboli mléčný nápoj s pořádnou dávkou koření je oblíbený nejenom mezi příznivci východních kultur (Indie obzvláště), ale čím dál tím více i mezi naší západní společností. A je to oprávněné: zlaté mléko je totiž nejenom chuťově výborné , ale je i též velmi prospěšné svým složením. Z čeho se zlaté mléko skládá, čím jsou jednotlivé složky prospěšné a jak si ho vůbec vyrobit? O tom všem si povíme v dnešním článku.

 

 

Co to vlastně je zlaté mléko?

Zlaté mléko je „čarovný“ nápoj s dlouhou historií, která sahá až do staré indické ájurvédy. Zlaté mléko je považováno za elixír zdraví, a to právě díky skvělým ingrediencím, z nichž každá má své místo v pomoci s různými zdravotními obtížemi.

Jedná se o teplý nápoj, který se hodí nejvíce do chladných zimních a podzimních dnů. Je mírně štiplavý, ale chuťově moc příjemný. Sama si ho připravuji již několik let a je to můj oblíbený společník chladnějších dní.

Zlaté mléko je možné si připravit buď z jednotlivých ingrediencí anebo si koupit předpřipravenou hotovou směs koření. Já osobně jsem si skoro vždy kupovala tyto už předem namíchané směsi a vždy mi vyhovovaly. Pro tento článek jsem využila směs Golden Mylk od značky Nupreme, jejíž ingredience jsou všechny v bio kvalitě. Nicméně moc dobrou směs najdete i například od Sonnentoru. Směs od značky Nupreme má koření namleté více nahrubo, od Sonnentoru je koření více jemné. Zlaté mléko

 

Co vše směs na zlaté mléko obsahuje?

Kurkuma

Kurkuma obsahuje kurkumin, což je silný antioxidant, který je protizánětlivý, protirakovinný a má mnoho dalších léčebných účinků. Mezi další významné účinky patří posílení imunitního systému, zlepšení trávení a zažívání a regulace hladiny cholesterolu. Obzvláště v Asii je kurkuma díky kurkuminu velmi oblíbená a řadí se i mezi léky.

 

Černý pepř

Černý pepř je skvělý na trávení, rozšiřuje cévy a tím podporuje krevní oběh. Zároveň pomáhá i při nachlazení a různých virózách, protože podporuje pocení. Právě díky zahřívací schopnosti nám může pepř pomoci i při studených končetinách způsobených pomalejším krevním oběhem.

 

Skořice

Skořice je oblíbeným antioxidantem a může pomoci se spoustou různých problémů. Ať už se zažíváním, nachlazením, posílením imunitního systému nebo i s chronickou únavou.

 

Zázvor

Ten si asi mnozí z nás vybaví z období, kdy ležíme doma nachlazení a pijeme zázvorový čaj. Zázvor je ale dobrý nejenom při nachlazení, ale pomáhá i s udržováním normální hladiny cukru v krvi a podporuje přirozenou obranyschopnost. Dále pomáhá s trávením, ale i s normální činností kardiovaskulárního systému.

 

Jak si připravit zlaté mléko?

Autorka se zlatým mlékem

Postup je poměrně jednoduchý, obzvláště v případě používání hotové směsi na zlaté mléko, kterou využívám já.

Pokud si ale chcete připravit i vlastní směs z koření na zlaté mléko, využijte následující ingredience v daném množství:

(časem si třeba upravíte poměry dle vlastní chuti)

Dál se postupuje podobně, ať už máte hotovou směs či si ji připravíte sami.

Potřeba je pouze mléko (rostlinné či živočišné, já sama využívám moc ráda rýžové či ovesné mléko), směs koření na přípravu zlatého mléka (nebo vlastní směs koření) a v případě potřeby sladidlo (já doslazuji medem).

Na sporáku zahřejte přibližně 250-300 ml mléka a přidejte jednu lžičku směsi na výrobu zlatého mléka. Přiveďte k varu a ideálně přibližně minutu až dvě povařte. Poté odstavte a nalijte do vámi preferovaného hrníčku.

Ve chvíli, kdy je nápoj méně vařící, přidávám med. Ten není vhodné přidávat do příliš teplého nápoje, protože teplota může zničit příznivé látky v medu. Proto vždy chvíli počkám, než je nápoj chladnější (ale přitom stále teplý). Pokud se chcete vyhnout medu, použijte jakékoliv jiné sladilo, například třtinový či kokosový cukr, případně nemusíte sladit vůbec. Vyzkoušejte, co vám chutná nejvíce.

S kódem „913af10“ získáte slevu 10 % na celý nákup na e-shopu Nustore, kde je možné sehnat právě i směs na výrobu zlatého mléka.

Poté si už nápoj můžete zplna vychutnávat. Já osobně ho miluji a právě jeho štiplavá chuť je něco, co mi moc chutná a zároveň mě to pořádně zahřeje. Jen dejte pozor, abyste nápoj nikdy nevylili. Díky sytě žluté barvě by se mohl hůře prát.

 

Znáte zlaté mléko? Chutná vám? Nebo se na něj teprve chystáte? 🙂
  1. Moc díky za tip na nápoj, zlaté mléko vůbec neznám, ale určitě ráda vyzkouším, ta směs vypadá super! O:)

    Odpovědět


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.