/
2,019 Views4
Peníze hýbou světem. A ačkoliv si vy můžete myslet, že snažit se získávat a vydělávat peníze jde naprosto v rozporu s myšlenkou bezištného pomáhání světu, nemusí to tak být.
I investování totiž může být zajímavým způsobem jak podpořit to, v co věříme. Udržitelné a zelené investování je skvělým příkladem.
Jste nováčci v investování a vůbec netušíte, o čem mluvím? Máte dojem, že peníze kazí charakter a lidé, kteří peníze mají, je nikdy k ničemu dobrého nepoužijí?
Nebo máte dojem, že se nedá vydělat peníze tak, aby to zároveň bylo udržitelné a společensky zodpovědné investování? Tak na to vše se podíváme dneska v článku.

 

Peníze a finance obecně jsou poměrně kontroverzní téma, ať už v „normálním“ či ekologickém světě. Často totiž slyšíme v médiích jen negativní zprávy o multimiliardářích, kteří svojí touhu po zisku ničí vše, na co přijdou, včetně přírody a životního prostředí.

Nicméně mít peníze, dobře vydělávat či investovat nutně nemusí být vůbec v rozporu s tím, že chceme chránit naše prostředí, právě naopak. Zelené investování tu právě může být skvělým způsobem, jak mít finance v souladu se svým přesvědčením.

 

3 důvody, proč investovat

Na úvod bych ráda vám zde nastínila tři své hlavní důvodů, proč mi dává smysl snažit se vydělávat více peněz, než kolik potřebuji na svoje základní potřeby.

Zároveň nastíním, proč věřím, že je důležité, abychom se na vydělávání peněz zaměřili, když chceme dělat ve světě dobro.

 

1) Ve chvíli, kdy má člověk určitý finanční polštář a nemusí se obávat o zajištění svých primárních potřeb, je také více schopný zajímat se o své okolí a jak mu může dodat nějakou přidanou hodnotu.

Přirovnala bych to k takovému krysímu kolečku. Když máte dost peněz na pokrytí vašich primárních potřeb, to potom není už jen zběsilá honba za nimi. Právě dostatek financí člověku umožňuje dělat některé věci nezištně, protože prostě chce. Ne protože se na nich snaží vydělat.

2) Dostatek financí dává možnost přispívat na iniciativy, které člověku dávají smysl.

Pro mě osobně bylo normální přispívat tam, kde je to potřeba, tak nějak vždycky. Ve chvíli, kdy jsem začala mít alespoň pravidelné brigády, jsem se stala i pravidelným dárcem.

Jasně, ve chvíli kdy jste student a máte jen brigádu, tak asi budete věnovat naprosté minimum. Nicméně i to minimum může mít často velký dopad.

Pro mě s postupným zvyšováním příjmu (i přechodem z brigád na HPP) se postupně zvyšuje i množství peněz, které věnuji na různé iniciativy. Na svém účtu mám nastavené tři pravidelné příkazy, které mi odchází každý měsíc.

Díky dostatku financí můžete pomáhat tam, kde vám to dává smysl. 

Jeden na kočičí útulek Kočičí Oáza, jeden na Greenpeace a jeden na Hnutí Duha. Kromě toho věnuji peníze v rámci jiných nahodilých akcí. Například když nějaký útulek vyhlásí finanční krizi, ráda jednorázově přispěji.

3) Pokud podnikáte, i své podnikání můžete udělat udržitelné, například tím, že se zavážete část ze zisku věnovat na smysluplné účely. Já si takto nastavila svůj prodej knížky: 5 % z prodeje knížky Konec doby odpadové věnuji kočičím útulkům

 

Má to své „ale“

Problémem u peněz je to, že někteří lidé neví, kdy mají dost a pak se jen snaží získat více. Ano, i to je bohužel možné. Na většině věcí je možné najít i tu negativní stránku. Nicméně ráda bych věřila, že spousta lidem zvýšení vlastního příjmu může pomoci v tom více pomáhat druhým a dělat více smysluplných věcí. Zároveň je tohle pak spíše o nastavení vlastních hodnot a jak to máme my versus oni.

 

Kam (ne)investovat

Na úvod jsem tedy vysvětlila svoje důvody, proč vidím smysl v tom snažit se mít finanční dostatek. Nyní přejdeme k tomu zajímavějšímu tématu a to investování a jak (ne)může být v souladu s našimi hodnotami ekologie a udržitelnosti.

Na úvod bych ráda zmínila, že ačkoliv jsem profesionální finanční poradce specializací na ekologické investování, nic tady z toho neberte jako investiční doporučení přesně pro vás.

Pokud se do investování chcete pustit také, doporučuji vám, abyste si před tím o tom sami hodně načetli anebo využili služeb poradce přesně na míru.

Rozhodně si načtete více než jeden článek, než se rozhodnete, zda-li vám to dává smysl nebo ne.

Investování je totiž často poměrně velký risk a tedy ačkoliv to spousta jedinců může vidět jako příval rychlých peněz, na tohle rozhodně zapomeňte.

Já bych vám v tomto článku ráda nastínila několik věcí, se kterými mám zkušenosti, a jak se k nim stavím. Zároveň bych vám ráda trochu vysvětlila to, co si představuji pod pojmem udržitelné investice a ekologické a zelené investování.

 

Akcie

Akcie jsou asi nejoblíbenější formou investování. Nicméně vzhledem k poměrně měnícímu se akciovému trhu je zrovna investice do akcií něco, co by mělo být značně dlouhodobé. V krátkém horizontu na tom totiž můžete pěkně prodělat.

To bylo možné vidět i v nedávné době, když se trh s akciemi kvůli koronakrizi propadl o šílená čísla). Nicméně když se podíváte na graf, zjistíte, že akciový trh je v dlouhém období rostoucí.

Vývoj akcií v americkém indexu S&P 500, očištěném o inflaci. Na konci je možné vidět mírný propad způsobený právě koronakrizí.

Akcie jsou poměrně široká oblast, tedy zde shrnu to základní. Buď si můžete koupit akcie od konkrétních firem anebo můžete investovat do ETF fondů, tedy „košíku akcií“, který tvoří část z celkového akciového trhu.

Chápu, zní to složitě. Jen pro představu, pokud si koupíte akcii od konkrétní firmy a ta zkrachuje, přijdete o peníze.

Když ale zainvestujete do ETF fondu, investujete vlastně do mnoha různých firem, které mají společnou například zemi původu (třeba 500 největších amerických firem, tomu se často říká „indexy“) nebo sektor (například technologický sektor).

Tedy pokud jedna z firem v ETF fondu zkrachuje, ostatní firmy vám svým růstem mohou (ale nemusí) vykompenzovat tuto ztrátu. Z mého studování je investování do ETF fondů méně rizikové než investování do jednotlivých akcií. 

 

Investování do jednotlivých akcií

Investování do jednotlivých akcií ale může být zajímavé pro jedince, kteří se nechtějí spokojit s obecnějšími ETF fondy. Může to být zajímavé i pro ty, kteří mají konkrétní firmy, do kterých by chtěli investovat, ať už z důvodů atraktivity či slibného výdělku.

Já sama investuji do akcií u dvou konkrétních firem, a to do Waste Management a NextEra Energy. Waste Management je firma, která se zabývá zpracováním odpadů, NextEra Energy se soustředí na výrobu obnovitelné energie. Pokud by vás zajímalo více tipů na akcie zelených firem, mrkněte na můj článek zde.

Vývoj akcií společnosti Waste Management za poslední tři roky.

Například na grafu vývoje akcií společnosti Waste Management za poslední tři roky můžete vidět, že hodnota jejich akcií stále stoupá. Tyto dvě společnosti ale neberte jako investiční doporučení a udělejte si sami průzkum, která firma stojí podle vás za investování. 

 

Investování do ETF fondů

Na investování do ETF fondů mi skvěle slouží český nástroj Portu, kde si nastavím portfolio podle svých představ. Dobu, po kterou plánuji investovat (od toho se odvíjí pak i doporučený rizikový profil) a kolik plánuji pravidelně investovat (díky tomu se dozvím, kolik přibližně při různých scénářích vývoje trhu mohu vydělat).

Peníze je možné v podstatě kdykoliv vybrat, nicméně nastavení vašeho investičního výhledu slouží právě k tomu, že pokud nastavíte delší časové období, je dobré ho dodržet, protože máte větší kolísavost vašich akcií a tedy v krátkém období zde mohou být větší propady (a tudíž pokud byste peníze vybrali dříve, můžete na tom více prodělat).

Investování do akciových ETF fondů je jeden z nejlepších způsobů finančního zajištění do budoucna. 

Na Portu zároveň jen nahrajete peníze a nástroj je investuje za vás. Platíte zde určitý poplatek (více o něm zde), nicméně i při investování přímo do jednotlivých akcií přes brokera (jedná se o osobu, která za vás akcie nakupuje) byste určitý poplatek platili. Ve výsledku mi z vlastního průzkumu přišel tento nástroj poměrně výhodný.

 

Ekologické investování na Portu?

Proč Portu v souvislosti s udržitelností zmiňuji, má jeden důvod: je zde totiž možnost „tematicky orientovaných strategií“, tedy takových, kde si vyberete okruh akcií, do kterých chcete investovat.

A právě jedna z těchto strategií nese název „Udržitelná budoucnost“, kde investujete do společností, které „dbají na udržitelnost, sociální odpovědnost anebo efektivně využívají přírodní zdroje, energie a vodu.“

Tato strategie je pak podrozdělená na jednotlivé části, do kterých se vámi zainvestovaná částka zainvestuje, jako například sociálně odpovědné firmy, čistá energie či vod a vodohospodářství. Firmy, které jsou do této strategie zahrnuté, musí splňovat určité podmínky, které jsou blíže rozepsané v samotné strategii.

Za mně je to fajn způsob, jak se vyhnout investování například do ropných a podobných společností.

Výběr tematicky orientovaných strategií na Portu.

Portu je za mě opravdu pohodlný nástroj, který bych doporučila hlavně začínajícím investorům, kteří nechtějí řešit jednotlivý výběr akcií. Zároveň oceňuji jejich možnost tématického investování. Mnohem větší recenzi, kde jsem zahrnula i nejčastější dotazy týkající se této platformy, naleznete zde

 

Peer to peer půjčky

Peer to peer půjčky jsou půjčky od lidí k lidem.

Nepůjčuje vám banka, ale půjčujete si od lidí. V současné době je to obvykle zastřešeno přes prostředníka, tedy nějakou online platformu, která zprostředkovává finance od vás tomu, kdo si je chce půjčit, a zároveň kontroluje důvěryhodnost a zajištění daného člověka (zkoumá, jestli je schopný splácet, má práci atd.).

Vypůjčovatel dodá potřebnou dokumentaci, zadá chtěnou částku, platforma mu dá „skoring“, což znamená, jak rizikový je (z toho se často odvíjí i úrok a tedy čím vyšší úrok, tím obvykle větší riziko nesplácení) a též se vyplní, na co dotyčný půjčku žádá.

Poptávka je poté zveřejněna na platformě a investoři se na ni skládají. Často zde mohou investovat lidé už od pár stovek do jedné půjčky, tudíž tento způsob investování je poměrně oblíbený, protože na to opravdu nepotřebujete žádné velké částky.

Peer to peer půjčky byly ty, se kterými jsem začínala. Ačkoliv v nich investuje spousta lidí, kteří se jinak o investování příliš nezajímá, paradoxní je, že jsou jedny z nejvíce rizikových. A právě toto zvýšené riziko bylo možné vidět i během uplynulé koronakrize, kdy se zvýšilo nejen množství nesplácených půjček, ale i krachujících platforem.

 

Zonky

Já osobně začínala investovat na české platformě Zonky, protože jsem tak nějak asi podlehla vábivému sloganu „lidé lidem“.

V době, kdy jsem začínala na Zonky investovat, též poměrně velkou roli hrály příběhy lidí. Spousta žadatelů vyplňovala rozsáhlejší příběh o tom, na co si chtějí půjčovat, co dělají atd. Tato část ale v současné době ztratila na významu. Lidé si totiž postupně začali naprogramovávat „roboty“. Ty za ně sami investují, aby výběrem půjček, do kterých investovat, nemuseli ztrácet čas. Tím tato lidská stránka půjčování peněz ztratila na významu.

Postupně se na platformě vyskytly další změny, které mi hodně vadily. Proto na této platformě v současnosti nemám již téměř žádné peníze a vybírám pryč vše, co se mi ze zainvestovaných půjček vrátí.

 

Mintos

Druhým portálem, který jsem vyzkoušela skrz peer-to-peer půjčky, je zahraniční Mintos. Ten má větší výnosy, ale je zároveň o něco rizikovější. Funguje podobně jak Zonky, jen v celosvětovém měřítku a jsou zde tedy půjčky od různých společností z celého světa.

Mintos je od Zonky hlavně odlišný v tom, že shromažďuje firmy poskytující půjčky, do kterých můžete investovat, tedy si zde můžete vybrat konkrétní poskytovatele půjček. Je to vlastně taková zastřešující platforma poskytovatelů půjček.  Využívají se zde na investování převážně eura, která si můžete z korun přeměnit přímo na platformě Mintos.

 

Investování do projektů/firem (peer-to-business půjčky)

S tímhle osobně zkušenost nemám, nicméně je to podle mě hodně zajímavá možnost, jak investovat, pokud naleznete projekt, který vám dává smysl. Já si zároveň trochu vyčítám, že zrovna investice do dvou zajímavých  projektů, které by mě zajímaly, jsem prošvihla.

Úspěšně zainvestovaná kampaň pražského obchodu Bezobalu

 

Nalezení si investiční nabídky sám

Pro vysvětlení, jak to funguje. První možností je najít si investiční projekt přímo sami (některé podniky to nabízejí přímo na svých stránkách).

Jako zmínku lze uvést síť indických vegetariánských restaurací Dhaba Beas, které o možnosti investice informují na svých stránkách (kde zmiňují i finanční přínos, který nabízejí). S tímto nemám zkušenost, ale nějakou dobu před koronakrizí jsem nad investováním do toho podniku sama uvažovala. V současné době nad tím mám větší pochybnost, protože je zatím budoucnost restaurací obecně nejistá, nicméně možná časem nad tím budu uvažovat znovu.

 

Investování přes investiční platformy

Druhou možností investování do projektů a firem je využít nějakou z investičních platforem.

Tyto platformy vybírají podniky, které se jim zdají životaschopné a které zároveň hledají financování.

Za finanční výpůjčku poté nabízejí určitý roční výnos jako úrok. Najdete tam různé projekty, ať už od úplně začínajících, až po slušně zajeté firmy, které chtějí rozšířit svoji výrobu a půjčka tímto způsobem je pro ně výhodnější než půjčka přes banku.

Skládání peněz funguje tak, že firma uvede částku, kterou chce vybrat, jaký nabízí úrok, dobu splatnost a zároveň poskytne více informací o stavu firmy. Investoři se na daný projekt poté mohou složit dle svého uvážení.

Pokud vás nějaký projekt zaujme, můžete investovat. Obvykle má investiční platforma dané určité minimum, které musíte vložit (často v řádu pár tisíc), nicméně finální výše je na vás.

Pokud se cílová částka podaří vybrat, peníze si firma nechá a poté můžete očekávat úrok. Pokud se částka nevybere, peníze se vám vrátí.

Pozor ale na to, že rozhodně ne každý projekt musí být nakonec životaschopný! Proto i investice do podniku, který se vám zdá jako slušný, nemusí vyjít a o své peníze můžete úplně přijít. Dávejte si tedy opravdu pozor, do čeho své peníze vkládáte a rozhodně tam nevkládejte více, než byste byli ochotni ztratit.

Díky investování do lokálních firem nejenom zhodnotíte své peníze, ale podpoříte firmy, které jsou vám blízké.

Jako příklad webu, kde tyto investice do firem/podniků/iniciativ můžete najít, je Fundlift. Právě na tomto webu jsem zmeškala dvě akce, do kterých bych pravděpodobně investovala: do bezobalového obchodu Bezobalu a do řetězce veganských bister Forky´s. Oba z těchto projektů byly úspěšně zafinancovány. Najdete zde projekty z různých oblastí, nicméně jak je na příkladu těchto dvou vidět, můžete zde vidět i iniciativy, které mají přesah do udržitelné oblasti.

V současné době mám nejraději platformu Fingood, která nabízí nejenom velmi zajímavé finanční zhodnocení peněz, ale hlavně i zajímavé firmy, do kterých je možné investovat. Proto je to nyní jedna z mých nejoblíbenějších investičních platforem pro peer-to-business půjčky.

 

Neziskové organizace a útulky

I například dražbu věcí, jejichž výtěžek putuje kočičímu útulku, si můžete odečíst ze základu daní, jen na to potřebujete potvrzení. Já třeba za finanční dar získala takového kamaráda.

Jednou z výhod darování neziskovým organizacím či útulkům je i finanční návratnost. Cože? Ano, čtete správně.

Pokud totiž darujete na neziskové účely určitý finanční obnos, můžete o část z něho požádat zpět za uplynulý rok při vyplňování daňového přiznání. Díky darování na neziskové účely si totiž můžete snížit daňový základ (víte o tom například zde).

Není to tedy investování v tom pravém slova smyslu, ale ne každý o této možnosti ví. Zároveň když je tady ta možnost, proč ji nevyužít? V případě, že byste rádi snížení základu daně využili a nevíte, jak na to, doporučuji využít služby účetní.

Já osobně si nechávám dělat daňové přiznání od Virtuální účetní, která mi vždy vypočítá moji daňovou povinnost a vyplní všechny potřebné dokumenty pro úřady.

 

Jak vidíte, i v oblasti investování jsou některé věci, které mohou být z etického hlediska značně problematické a zároveň jsou tam i věci, které naopak mohou podpořit vaše ekologické smýšlení.

Vím, že v této oblasti mám u sebe co zlepšovat, ale zároveň si myslím, že je to důležité téma, které jsem chtěla sdílet s ostatními.

 

Potřebujete pomoci s investováním?

Zajímá vás udržitelné a zelené investování více do detailů? V tom případě se podívejte na můj e-book na téma udržitelného investování, který pomohl investovat již desítkám lidí.

Nejenom že vám vysvětlím, jak nad financemi vůbec přemýšlet, jak investice plánovat či čemu se určitě vyvarovat, ale provedu vás i konkrétními způsoby investování, krok po kroku. Naučíte se investovat do akcií, peer-to-peer půjček či do malých českých firem. Pro více informací se podívejte zde

Ztraceni v oblasti investování? Přidejte se do mých kurzu! Nechte si poradit! 

Případně pokud byste ocenili něco více interaktivnějšího, řešením pro vás může být některý z mých investičních online kurzů, kterými již prošlo několik stovek lidí.

Pokud se přihlásíte do mého newsletteru, budete mezi prvními, kdo se dozví o dalším běhu. Za přihlášení do newsletteru též získáte ZDARMA mini e-book „Jak investovat i s málem“. 

 

Zaujalo vás toto téma? Zajímalo by vás v něm něco dalšího? Budu ráda, když mi dáte vědět do komentářů. 

 

Tento článek není investičním doporučením a historická výnosnost nikdy není zárukou budoucích výnosů. Investice jsou vždy rizikové a autorka nezodpovídá za to, co čtenář učiní na základě informací určených ke vzdělávání.
  1. Můžu se zeptat, do jakých různých českých ekologických podniků jste investovala? Nemusíte ani zmiňovat přesná jména, spíše by mě zajímalo, co se v této oblasti dá u nás vůbec najít za různé „ekologické odnože“. 🙂

    Odpovědět
  2. Jasně. 🙂 Mám zainvestováno například do firmy, která zprostředkovává zeleninové a ovocné bedýnky od lokálních farmářů, potom do jedné brněnské oděvní sportovní značky a též do včelí farmy. Zatím vyhledávám dál, co se zajímavého namane, je poměrně náročné najít ty firmy, které by byly v souladu s mým přístupem.

    Odpovědět
  3. Super článek! Máš případně i nějaké alternativní investice, bitcoiny či jiné kryptoměny?

    Odpovědět
    1. Nene, nemám. Osobně mně tyhle oblastí příliš nezajímají a ani v nich nevidím vůbec tu udržitelnost (spíše naopak). Takže těmto druhům investic se vyhýbám. 🙂

      Odpovědět


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.