Voskované ubrousky jsou v poslední době často oblíbené. Maminky do nich balí svačiny pro děti do školy, dospěláci si do nich zase zabalí svačinu do práce.
Víte ale, že takový voskovaný ubrousek má mnohem větší paletu možností, kde je můžete používat? Některé vás možná napadnou, některé ne, nicméně zjistíte, že voskovaný ubrousek je něco, co se v domácnosti vždy vyplatí mít nejenom, protože je to ekologické díky tomu, že šetří spoustu plastových fólií, ale ušetří vám i mnoho dalších domácích potřeb.
Voskovaný ubrousek si můžete buď sami vyrobit a nebo zakoupit. Já ten svůj dostala z e-shopu Nuspring, konkrétně značku Bag Me, kterou bohužel již e-shop nadále nenabízí. Využít můžete voskované ubrousky i od jiných značek, například Bee’s Wrap z e-shopu Organikk (který má skvělý výběr potřeb pro ekologickou domácnost).
Voskované ubrousky Bee’s Wrap jsou jedinečné ještě v tom, že nejsou vyráběné z včelí vosku, ale z rostlinného vosku. Jsou tak skvělou alternativou voskovaných ubrousků pro vegany.
A na co všechno můžete ubrousek využít? Nejen na jídlo, ale je zde spousta dalších způsobů, kde má ubrousek své využití. Tak vzhůru na to
Zabalení ovoce
Pokud máte rádi ovocné svačinky na cestu a nebo jen vám občas zbudou kousky ovoce doma, které nechcete nechat na vzduchu, můžete je místo plastové fólie či sáčku zabalit do voskovaného ubrousku.
Na balení svačiny
Skvěle se hodí i místo jednorázových plastových sáčků na svačiny. Ubrousek můžete tak po rozbalení využít i jako „talíř“ a nebude vám drobit nikde nic mimo.
Případně z voskovaných ubrousků si můžete ubalit i „kapsičku“, do kterých si dáte třeba různé oříšky, „kuličkové ovoce“ (jako borůvky či hrozny) a další menší pochutiny.
Na zakrytí džbánu či limonády před vosami
Asi to všichni znáte. Letní párty, spousta dobrého jídla a vosy asi všude, obzvláště na sladkém. Jak zabránit, aby padaly do džbánu s limonádou či nějakým letním koktejlem? Stačí je zakrýt ubrouskem.
Zakrytí jídla v lednici
Rádi skladujete v lednici sklenice či misky s jídlem? Spousta z nás se asi bojí toho, že jídlo okorá, proto je nejlepším způsobem jídlo přikrýt. Často přesně k tomu slouží plastová fólie, co ale zkusit takto mísu či sklenici přikrýt voskovaným ubrouskem?
Pokud zrovna skladujete potraviny ve sklenici, ke které nemáte víčko a ubrousek špatně drží, můžete si pomoci i gumičkou, kterou na ubrousek nasadíte a díky které bude ubrousek krásně držet.
Zakrytí plechu či mísy s jídlem na návštěvu
Chystáte se na párty a nesete tam plech s domácí bublaninou či misku s pomazánkou? Klasicky by na přikrytí většina jedinců použila alobal, voskované ubrousky tu mají ale taky své skvělé využití. A s nějakým barevným ubrouskem hned na sebe přitáhnete pozornost.
Alternativní trychtýř
Voskované ubrousky mají i využití, které by vás možná nenapadlo. Potřebujete přesypat něco suchého do sklenice, ale bojíte se, že to bude všude? A trychtýř doma nemáte? V tom případě stačí voskovaný ubrousek srolovat a můžete s klidem na duši přesypávat, aniž byste měli danou věc všude.
Když je nouze v pekárně
Jdete do pekárny, ale zapomněli jste si zrovna vlastní sáček doma? A máte zrovna s sebou svůj voskovaný pytlík od svačiny? Není nic jednoduššího než si nechat dát pečivo přímo na voskovaný pytlík, do kterého ho můžete rovnou zabalit. Tedy alespoň v případě, že nenakupujete deset rohlíků pro celou rodinu.
Obal na karty
Máte rádi na cestách hraní karet, ale nemáte či jste už dávno ztratili na ně všechny obaly? I zde můžete použít voskované ubrousky. Zabalte balíček karet do ubrousku a můžete vyrazit na cestu.
Obal na mýdlo či šampon na cesty
Na cestování na mýdlo či tuhý šampon: ubrousek nemusíte využít jen na jídlo, ale i na jiné účely. Pro ty jedince, kteří používají tuhé mýdlo či šampon a rádi cestují, se tento bod může hodit. Místo nošení mýdla v plastovém obalu či krabičce ho můžete jednoduše zabalit do voskovaného ubrousku. Nejen že je praktický a mýdlo se vám nikde nerozmaže, ale hlavně z něho jednoduše mýdlo můžete opláchnout a znovu ho použít.
Na zabalení kytice
A poslední ještě více netradiční použití. Když ponesete někomu květinu k narozeninám či jen na návštěvu, co jí zabalit do většího hezkého voskovaného ubrousku? Můžete ho využít stejně jako plastovou fólii. Jen když vyberete pěkný vzor, může dělat mnohem větší ozdobu a obdarovaná/ý dostane vlastně dva dárky v jednom.
Jak o ubrousek pečovat?
Aby vám ubrousek vydržel co nejdéle, je důležité o něj správně pečovat. Základem je umývat ho nejlépe studenou vodou. Jakmile ho totiž opláchnete teplou vodou, vosk na ubrousku se roztaví a budete mít sice dále ubrousek, ale ne již povoskovaný.
Já ho často umývám jen rukou, případně jen lehce otřu houbičkou (bez saponátu). Základem je ale ubrousek neprat! Budete mít vosk v pračce všude, jen ne na ubrousku. Ubrousek doporučuji prát až v případě, až si budete jistí, že se z něho postupně všechen vosk už „odrbal“.
Jak dlouho vydrží?
To záleží na tom, jak často ho budete používat. Obvykle může vydržet i rok. Až budete mít pocit, že ztratil své dobré schopnosti, můžete si buď koupit nový a nebo si ho můžete znovu navoskovat. Na to vám postačí včelí vosk, který nastrouháte, dáte ho na látku, kterou překryjete pečícím papírem (ideálně dejte pečící papír i pod látku) a poté přejede žehličkou tak, aby se vosk rozehřál a dostal do všech částí látky.