/
308 Views0
Také znáte ten pocit, když přijedete z nákupu a nadáváte si, že jste koupili spoustu věcí, které jste koupit vůbec nechtěli? Důvodem je většinou to, že nejste na nákup dostatečně připraveni. V tomto článku bych vám ráda dala několik rad, jak nakupovat efektivněji, ekologičtěji a hlavně ušetřit tím, že nenakoupíte spoustu věcí, které ve skutečnosti nepotřebujete.

 

1) Napište si doma seznam věcí, které potřebujete nakoupit

Přestože se tato rada zdá jako jednoduchá, spousta lidí ji nikdy nedodržuje. V případě, že jdu nakupovat a předem si doma nezjistím, co mi vše chybí, nakoupím spoustu věcí, které buď doma už mám nebo je nepotřebuji. Projděte si doma kuchyni a zapište si, co vám vše doma došlo a co potřebujete nakoupit. Zároveň si také zkuste naplánovat přibližný jídelníček na dalších pár dní, abyste věděli, co budete potřebovat dokoupit.

Díky předem připravenému seznamu si též můžete nachystat obaly na věci, které budete nakupovat. V případě, že se chystáte nakupovat zeleninu a ovoce, nachystejte si pytlíčky. V případě, že jdete nakupovat například luštěniny, můžete si nachystat vhodné dózy. To, že si předem připravíte seznam věcí, které potřebujete dokoupit, vám zároveň napomůže v tom, že si domů nebudete nosit nechtěný odpad.

 

2) Nenakupujte hladoví

Přestože se to může zdát šílené, když půjdete nakupovat hladoví, podle studie utratíte až o 64 % peněz více než když půjdete nakupovat již najezení. Toto číslo se překvapivě netýká jen jídla, ale i ostatních nákupů. Proto i v případě, že jdete nakupovat například do nákupního centra, kde se nachází nejen potraviny, se předem najezte. Podle studií je toto zvýšené množství v útratě způsobeno převážně tím, že se zvýší potřeba něco vlastnit.

V případě, že půjdete nakupovat potraviny hladoví, pravděpodobně sáhnete i po těch ne příliš zdravých a přespříliš zabalených věcech. Sušenky, krekry či jiné pochutiny vás v období hladu budou lákat více než když máte plný žaludek. Tyto potraviny ovšem nejsou zdravé a obzvláště jsou zabalené v obrovském množství zbytečného odpadu. Proto se před každým nákupem potravin předem najezte, ať vás tyto potraviny zbytečně nelákají. I pokud máte chuť na sladkosti, můžete si je vytvořit doma ve zdravější formě a obzvláště bez zbytečného množství plastu. Vyzkoušet můžete například moje ovesné sušenky s banánem

 

3) Nechoďte do uliček, které vás „lákají“

Stejně tak, jako můžete najít všechny druhy zeleniny v jednom oddělení, můžete najít všechny nezdravé věci poblíž sebe. Nezdravé věci jako sušenky a podobné sladkosti obvykle na sobě mají největší množství obalu a proto je lepší se jim úplně vyhnout. Pokud vás tyto věci lákají, zkuste do těchto uliček vůbec nechodit. Ušetříte tím nejen čas, peníze, ale i místo ve vašem koši ze zbytečných obalů.

 

4) Hledejte alternativy za potraviny v obalu a vyměňte je za ty bezobalové

Přestože to tak neplatí u všech potravin, spoustu potravin můžete najít v podobné formě jak v balené, tak v nebalené formě. Například u zeleniny často můžete najít některé druhy zabalené v plastovém sáčku a o kus dále je možné si zeleninu vzít jednotlivě po kusech a vložit si ji do vlastního pytlíčku. Například papriky často najdete zabalené například po třech v plastovém pytlíku, přesto hned vedle leží papriky volně a můžete si jich nabrat, kolik chcete, do vlastního obalu. Nejen že tím ušetříte trochu plastu, ale můžete se ujistit, že si vyberete ty lepší kusy.

Podobně to funguje u spousty dalších potravin. Třeba sýry či uzeniny často naleznete předem zabalené, ale také si je můžete u pultíku nechat nakrájet do předem připravené misky. Často i ve větších supermarketech můžete nalézt v dózách například oříšky či rozinky a z těchto dóz si je poté můžete nasypat do vlastního obalu. Vyhnete se tak těm zabaleným v plastovém obalu.

Například sušenky od Biopekárny Zemanka naleznete též v balené i nebalené verzi.

 

5) Choďte do specializovaných obchodů

V případě, že se cítíte hloupě, když například dáváte paní u pultíku v supermarketu vlastní misku na sýr, zkuste zajít do některého ze specializovaných obchodů. Nejen, že získáte většinou kvalitnější výrobky, ale také je menší pravděpodobnost, že vás s tím někdo odmítne. Když zajdete třeba do některého z bezobalových obchodů, nikdo se nad vašimi krabičkami a dózami nebude pohoršovat a zároveň si zde můžete nakoupit spoustu potravin z vašeho nákupního seznamu. Jako příklad takového specializovaného obchodu, kde můžete sehnat sýry do vlastního obalu, lze zmínit Gran Moravia

 

6) Pokud nezvládnete vše, zkuste alespoň něco

Poslední rada, bonusová a zároveň trochu povzbuzení na závěr. Přestože všechny rady o redukci odpadu na vás mohou působit spíše odpudivě než motivačně, nebojte se začít alespoň s něčím. Nemusíte hned od prvního nákupu omezit všechny balené suroviny. Zkuste třeba jen tím, že si budete nosit vlastní sáčky na zeleninu a ovoce. I malý krok se počítá a proto se nemusíte bát toho, že hned na začátku nezvládnete vše.

 

Máte vy nějaké techniky, díky kterým zvládáte lépe bezobalové nakupování? Případně do kterých obchodů chodíte rádi nakupovat? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.