/
754 Views2
„A holíte si vůbec nohy?“, častá otázka, kterou vídám na internetových fórech týkající se bezodpadovosti a ekologie. Spousta jedinců si totiž představuje nadšence do zero waste jako hipíky, kteří se neholí, nemalují, nevoní a nosí batikovaná trička. Řekla bych, že nejsem ani jedno z toho. Chci vypadat hezky, malovat se a jedna z věcí, které se asi nikdy nevzdám, je holení se (i když se mi v zimě nechce, protože ty nohy stejně přeci nikdo nevidí 😀 ). Nicméně ačkoliv se holení může zdát jako banalita, je to jedna z každodenních rutin, při které se vyhazuje obrovské množství zbytečného odpadu a hlavně plastu. Většina z nás si totiž zvykla na komfort jednorázových holítek, které jednou či vícekrát použijeme, poté vyhodíme a hurá kupovat další. Jsou pohodlná, člověk se o ně nemusí nijak moc starat a hlavně je jich všude dostatek. Nejde to ale přeci jen jinak? Levněji? A ještě bez zbytečného odpadu? 🙂

Podle americké agentury EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí) je jen v USA každý rok vyhozeno 2 miliardy holicích strojků (jednorázovek). Nekladu si iluze, že by v Evropě toto číslo bylo o moc menší. Hlavním problémem je to, že klasické jednorázové holicí strojky jsou ze směsného materiálu (obvykle kov a plast), který se většinou nijak nerozebere na součástky a holítko jde tak rovnou na skládku. 2 miliardy vyhozených holítek.. každý rok… jen v USA. Pro celý svět by to bylo ještě mnohem šílenější číslo. Přitom je zde spousta jiných alternativ, které jsou mnohem šetrnější k našemu životnímu prostředí a hlavně i levnější. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik utratíte jen za jednorázové holicí strojky? Za celý život dost. 🙂 Přitom je tu ale několik dalších možností na holení, které jsou nejen mnohem ekologičtější, ale i levnější.

 

Způsoby holení

Kovový/plastový holicí strojek na vyměnitelné žiletky

Jednou z pravděpodobně nejúspornějších variant (jak odpadových, tak finančních) je holicí strojek na vyměnitelné žiletky. Nejčastěji bývá celokovový (případně plastový, ale stále na vyměnitelné žiletky) a jen do něj dokupujete klasické žiletky, které poté můžete vyhodit do kovů do sběrného dvora (a které stojí pár korun). To, jak často byste měli žiletky vyměňovat, už záleží na vaší frekvenci holení. Může se to lišit od dvou týdnů až po několik měsíců. Holicí strojek na výměnné žiletky můžete používat na všechny části těla: nohy, intimní oblasti, podpaží a muži i na tvář. Mnoho jedinců se může bát na určitých partiích toto holítko používat, nicméně je to jen o zvyku. Holicí strojek nejlépe mějte ve 30stupňovém úhlu k pokožce.

Asi jedinou nevýhodou holítek na výměnné žiletky považuji to, že je obtížné je sehnat. Ještě před pár lety byly skoro v každé drogerii, v současné době bohužel vymizela pod vlivem jednorázovek. Ty, které v současné době uvidíte například na internetu, koupíte za šílené ceny. Nicméně některé z menších „neřetězcových“ drogerií je stále prodávají, proto doporučuji spíše prohledat menší zapadlé drogerie na maloměstech, kde možná nějaký poklad naleznete a za dobrou cenu. Já si svoje holítko kupovala před třemi lety asi za 80 Kč (značka Lord). V případě, že si chcete koupit nějaké luxusnější holítko, prohledejte na internetu. Oblíbená je například značka Mühle.

Celokovový holicí strojek je jedna z investic, která vám vydrží nejspíše celý život. Já po holení vždy jen holítko lehce osuším a i po několika letech vypadá stále jako nové. I možná na začátek větší finanční investice (pokud si koupíte nějaké z těch luxusnějších) se vám vyplatí, protože kovové holítko vám vydrží i celý život a náhradní žiletky nestojí skoro nic. Zároveň ho mohou používat jak ženy, tak muži. 🙂

 

Holicí strojek z recyklovaného plastu („ekologické žiletky“)

Pokud nejste fandové klasických žiletek a raději byste něco podobného klasickým jednorázkovkám a přesto byste rádi zvolili ekologičtější alternativu, další možností je holicí strojek z recyklovaného plastu, ke kterému vždy můžete dokoupit náhradní hlavice. Na českém trhu je nabízí firma Preserve, která vyrábí spoustu užitečných věcí ze 100 % recyklovaného plastového materiálu. V jejich repertoáru naleznete například zubní kartáčky, prkénka nebo věci do kuchyně.

Holicí strojky (nabízejí dva modely, tento a tento) od značky Preserve mají rukojeti, které jsou vyrobeny ze 100 % z recyklovaného plastu (konkrétně z kelímků od jogurtů). Ve chvíli, kdy vám už strojek moc neholí, stačí dokoupit jen náhradní břity. Zároveň má strojek i cruelty-free certifikaci (HCS), která zaručuje, že produkt nebyl testován na zvířatech. U mnoha běžných značek je totiž běžné, že jsou zvlhčující proužky na břitech testovány na různé alergické reakce (a to právě na zvířatech). U strojků Preserve obsahuje zvlhčovací proužek aloe vera, barvivo neživočišného původu a olej s vitamínem E. Proto je tento strojek vhodný i pro vegany. Také ho mohou používat opět muži i ženy.

 

Epilátor/depilátor/elektronický holící strojek

Další možností jsou elektronické vymoženosti. U žen epilátory či depilátory, u mužů elektronické holicí strojky, všechny tři fungují na elektřinu. V případě depilátorů se jedná o strojek, který povrchově oholí chloupky (tedy jen nad pokožkou). Většinu značek můžete používat na mokro i na sucho, podle potřeby. Depilátor tedy funguje podobně jako žiletka, jen rozdíl je v tom, že depilátor funguje na elektronický pohon. Depilátor můžete používat na většině části těla, na intimní partie bych se toho možná ale trochu bála.

Další možností jsou epilátory. Ty na rozdíl od depilátorů vytrhují chloupky i s kořínky, což může být poněkud bolestivější proces. Já sama mám epilátor už asi 10 let (pořád ten stejný) a používám ho pouze na nohy, na které si ho nemůžu vynachválit. Na nohách mě epilátor příliš nebolí a hlavně výhodou je, že na rozdíl od žiletek či depilátorů nemusíte nohy holit tak často (vydrží i týden). Nicméně epilátor jsem zkoušela využít i na jiné partie a musím uznat, že už nikdy více… Například podpaží je dost „sado maso“, takže tam nedoporučuji ani náhodou a ráda si zde vystačím s klasickým kovovým strojkem na žiletky. Oblíbené jsou například značky Braun nebo Phillips.

Elektronické holicí strojky jsou dobré pro muže, kteří nemají rádi používání klasické žiletky. Fungují podobně jako žiletky, jen na elektronický pohon. Na trhu naleznete různé zastřihávače a další vychytávky, proto je dobré, když si každý najde to, co mu vyhovuje.

 

Depilace cukrovou pastou

Další možností, jak se zbavit nechtěných chloupků, je depilace cukrovou pastu. Tu si poměrně levně můžete vyrobit sami doma. Na výrobu potřebujete jen pár ingrediencí: cukr (stačí klasický bílý), citronovou šťávu a vodu. Na přesné instrukce k výrobě a používání bych vám doporučila článek zde. Pasta je poměrně levná na výrobu, nicméně alespoň z toho, co jsem různě četla, není úplně vhodná na většinu partií, hlavně kvůli praktičnosti a bolesti. Nejlépe se prý osvědčuje na nohy. Pokud rádi experimentujete s domácí recepty, vzhůru na to. 🙂

 

Depilace voskem/odstranění chloupků laserem

Jako poslední dvě možnosti, co jsem nalezla, je depilace voskem a odstranění chloupků laserem. Tyto dvě metody dávám společně na závěr, protože je pravděpodobně doporučuji nejméně a zároveň je spíše nedoporučuji doma. Depilace voskem funguje podobně jako depilace cukrovou pastou, nicméně při domácím použití je zde možnost spálení se. Proto bych doporučovala hlavně u citlivých oblastí zajít raději na depilaci voskem do odborného salónu, kterých při projití Googlu naleznete spousty. Přestože se prodávají i sady na depilaci voskem na doma, raději bych se tomuto vyhnula. Vosk se stejně jako cukrová pasta nalepí na chloupky, které se potom s voskem strhnou, u vosku ale musíte vychytat správnou teplotu, abyste se nespálily, proto raději doporučuji jen využívat v salónech. Depilace voskem se často používá na nohy, na oblast bikin či na podpaží.

Druhá méně tradiční možnost je odstranění chloupků laserem. Mnoho žen, které nebaví si holit chloupky na téměř každodenní bázi, jde na odstranění chloupků laserem. Nicméně tato metoda je nejen finančně náročnější, ale hlavně jí musíte podstoupit vícekrát, aby fungovalo. Zároveň já osobně jsem asi proti takto velkým zásahům do těla, pokud nejsou vyloženě zdravotně potřebné (jako třeba operace očí laserem). 🙂 Nicméně je to jediný způsobem, díky kterému se můžete chloupků zbavit trvale.

 

Neholení se vůbec

I ta možnost tu je. Neholte se proto, že máte dojem, že „musíte“. Mně osobně je holení se příjemnější, proto ho praktikuji. Nicméně pokud to děláte jen ze sociálních konvencí, vykašlete se na to. Tu možnost volby vždy máte a nikomu do toho nic není.

 

Bez čeho se neobejdeme.

Mýdlo na holení

Další otázka, která může vyvstat, je co za pěnu/mýdlo používat na holení. Mně osobně se osvědčilo používat obyčejné tuhé mýdlo, které používám na mytí celého těla. Další možností je pořídit si přímo tuhé mýdlo určené na holení, například od britské značky Friendly Soap, které je jen z těch nejlepších ingrediencí a zabalené jen v papíru.

Páni, kteří neholdují tuhým mýdlům nebo se jich na používání na holení na tvářích bojí, mohou zkusit alespoň nějakou přírodní pěnu na holení. Oblíbené jsou například od značek Lavera nebo Nobilis Tilia.

Další možností je si i gel na holení vyrobit sám/sama doma. Zkusit můžete například gel z aloe vera podle receptu zde.

 

Péče po holení a zbavování se mrtvé kůže

Po holení je pokožka možná lehce zarudlá, napnutá a suchá (hlavně například na nohách). Proto doporučuji ji po holení zvláčnit, aby byla opět hebká. Mně se nejlépe na pokožku osvědčilo používání mandlového oleje. Vždy si lehce kápnu na prsty a poté oholenou pokožku olejem namažu. Doporučuji používat spíše navečer, protože ne každému může být příjemné, když má oblečení, ve kterém pak chodí celý den, lehce mastné. Nicméně přes noc se olej krásně vsákne a ráno budete mít pokožku hebkou.

Mandlový olej mohou použít i pánové. Pokud ale nemají k samotnému mandlovému oleji důvěru, mohou zkusit alespoň přírodní balzámy po holení od Nobilis Tilia nebo od Navia (obě značky mají jen přírodní ingredience).

Pokud vás trápí zarůstání chloupků, doporučuji zkusit peeling. Co to je? Proces, při kterém zbavíte pokožku mrtvé kůže, díky čemuž může znovu dýchat a pokožku tak budete mít o něco jemnější a hladší. Já sama si vyrábím vlastní, který pokožku zároveň díky bambuckému máslu i krásně zvlhčí. Klasické kupované peelingy jsou problematické v tom, že jsou nejen plné různých chemikálií, ale často obsahují větší obrušovací zrníčka, která jsou ve skutečnosti mikroplasty. Ty se pak dostávají do vody a později i do naší potravy. Proto je lepší se kupovaným peelingům úplně vyhnout a jednoduše si vyrobit vlastní. Dále následuje recept. 🙂

 

Kávový peeling

Ingredience:

  • Mletá káva (nejlépe nahrubo, začněte jednou malou lžičkou a přidejte podle toho, jak hrubý peeling chcete)
  • 2 lžíce bambuckého másla
  • 2 lžíce kokosového oleje
  • Esenciální olej (volitelné, podle toho, jestli chcete mít i vůni, přijdete pár kapek)

Všechny ingredience jednoduše smícháme dohromady a pořádně promícháme. Bambucké máslo může být trochu tvrdší na míchání, tedy buď ho nechte nějakou chvíli někde v teple, nebo ho můžete zkusit i trochu rozehřát ve vodní lázní (nemusíte ale úplně do tekutého stavu, stačí mírně nahřát). Podle touhy můžete přidat nějaký esenciální olej pro lepší vůni. Peeling používám nejčastěji na lýtka a stehna a obvykle si okoupu nohy, vezmu si trošku peelingového krému, nohy s ním pořádně „prodrbu“ a poté důkladně omyji. Pokožka bude poté nejen hebčí, ale i krásně vyživená. Peeling doporučuji používat pravidelně tak jednou za týden.

Shrnutí na závěr

Já sama využívám kombinace kovového holicího strojku na vyměnitelné žiletky a epilátoru. Epilátor používám jen na nohy a holící strojek na všechno ostatní. Přestože se spousta lidí může klasických žiletek obávat, je to opravdu jen o zvyku a nemusíte se bát ani na různých partiích. 🙂 Zároveň je zde obrovská finanční úspora.

U epilátoru zase oceňuji to, že nohy nemusím holit tak často, což zrovna na „větších plochách“ ocením. Přestože epilátor využívám poměrně často, už ho mám asi deset let a stále funguje skvěle. 🙂

 

Jak to s holením máte vy? Které „vychytávky“ používáte a co můžete doporučit? 🙂

 


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.