Snažit se snížit svůj odpad nemůžete bez toho, aniž byste věděli, z čeho největší množství odpadu ve vaší domácnosti vzniká. Na co se při tom zaměřit a co s tím?
Výzva?
Po dobu alespoň jednoho týdne pečlivě sledujte, co vyhazujete. Není tím myšleno jen to, co jde do popelnice na smíšený odpad, ale i to, co jde do košů na recyklaci. Zamyslete se také nad tím, jaké odpady kam házíte.
Co jste po týdnu zjistili? Máte například rádi hodně ovoce a zeleniny a zbytky z nich házíte rovnou do smíšeného koše? A nebo největší množství spočívá v plastových obalech z potravin ze supermarketu?
Zkuste se při zpětné „analýze“ vašeho koše zaměřit na dvě věci:
- Musí daný odpad vůbec vzniknout?
- A pokud ano, měl by správně přijít tam, kam ho vyhazujete?
První otázka se týká například plastových obalů u spousty produktů, kterým se dá předcházet. Plastové sáčky lze nahradit za ty bavlněné, plastové obaly se často dají redukovat díky nakupování v bezobalových obchodech do vlastních nádob a mnoho jednorázových věcí se dá nahradit těmi trvanlivými (jako například kapesníčky, hrnky na ranní kávu, jednorázová holítka a podobně..).
Druhá otázka se týká právě například zbytků od ovoce a zeleniny. Spousta lidí tyto zbytky hází rovnou do popelnice, přesto by jejich nejvhodnější „umístění“ bylo na kompostu, aby se mohly rozložit.
V dnešní výzvě nebudeme řešit konkrétní řešení „kam s čím“, ale hlavním cílem je zaměřit se na to, co vyhazujeme, a pokusit se sami zapřemýšlet nad jinými možnými alternativami. Na spoustu druhů odpadů se zaměříme v následujících dnech, prvním krokem je ale zhodnotit, na co se vy sami potřebujete zaměřit nejvíce.