/
531 Views0
Mít zelenou kancelář či obecně chovat se ekologicky v práci je jedna z největších výzev. Často totiž můžete mít dojem, že ať se sami za sebe budete snažit sebevíc, nemá to cenu, když vidíte, jak neekologicky se chovají ostatní. Všude se zároveň válejí stohy zbytečně potisknutých papírů, jednorázových obalů či nesmyslných reklamních produktů. Co s tím? Jak udělat vaši práci aspoň trochu zelenější a jak se sám chovat během pracovních dní více udržitelně? Pár tipů, jak na to, vám dám v dnešním článku.

 

Začněte u snídaně

Spousta z nás asi po ránu nestíhá a skončí to tak, že popadneme první sušenku či zabalený toast, který kde najdeme. Tohle jezení ve spěchu (a stresu) není jen úplně vhodné pro naše zdraví, ale i to jen přihazuje další odpady do našeho koše. Co zkusit nějakou rychlou zdravou snídani, kterou v klidu zabalíte s sebou a sníte si ji v klidu v práci? Jako dobrá snídaně vám mohou sloužit třeba ovesné muffiny či sušenky. Udělat si je můžete jednoduše hlavně když máte doma nějaké staré banány „těsně před smrtí“, které je vám líto vyhodit. Zabalte si je pak do nějaké krabičky či hoďte do sáčku. Ideální je v tuto chvíli plánovat. Pokud víte, že rána pro vás bývají krušná, není nic jednoduššího, než si snídani na cestu nachystat večer před tím, a pak ráno ji jen rychle popadnout.

Tip na článek: Nevíte, jak zabalit zabalit svačinky na cestu? Mrkněte sem.

V případě, že máte po ránu rádi i kafe, nezapomeňte si nachystat znovupoužitelný hrnek, abyste si do něj mohli dát kávu na stánku při cestě do práce.

 

 

Dejte si oběd bez obalu a eticky

Oběd je další položka pracovního dne, která může vytvořit poměrně hodně odpadu. Jak tomu předejít?

První možností je si nabalit oběd doma. Na inspiraci obědů do krabičky můžete využít třeba některý z obědů z veganských kuchařek, třeba z mé oblíbené Lahodně s Ellou.

Druhou možností je dát si oběd přímo v restauraci. Nejenom že si užijete chvilku vypnutí z práce, ale zároveň můžete podpořit nějaký etický vegetariánský či etický podnik. Moje oblíbené jsou například v Praze Dhaba Beas (indický vegetariánský řetězec bister) a Loving Hut (veganské bistro).

Pokud přeci jen chcete jídlo s sebou, využijte jednu z poměrně čerstvých novinek a to REkrabičku. Funguje to na tom principu, že zaplatíte určitou částku za krabičku, která vám bude opět vrácena, až krabičku vrátíte. Krabička bude vydezinfikována a znovu použita. Nejen že tak ušetříte peníze za zbytečné obaly, ale i samotný materiál, který by se jinak využil jen na vytvoření odpadu. Podniky, které jsou do projekty REkrabičky zapojeny, naleznete na mapce na webu. V případě, že nechcete platit zálohu za znovupožitelné krabičky, přineste si svoji. Já osobně nejvíce doporučuji kovové krabičky s gumovým těsněním, které drží ze všech krabiček asi nejlépe. Nejenom že je kov zdravotně nezávadný, ale i díky gumovému těsnění bude držet lépe, než většina krabiček. I tak si ale dejte pozor, v případě hodně tekutého pokrmu, na vylití. Polévku bych v tom stejně asi nenosila. Já mám krabičku od značky Tatonka, kterou jsem si kupovala, když jsem byla v Anglii. V Česku jsme ji bohužel neviděla. Podle recenzí ale podobně může fungovat i krabička od Made Sustained.

Pokud ve vaší pracovní kuchyni nejsou k dispozici příbory, nezapomeňte si je nabalit s sebou. Já používám všude, v kuchyni i na cesty, ty klasické z kuchyně: nevidím moc smysl v tom kupovat si moderní bambusové, jen proto, že to vypadá dobře. Zároveň pokud v práci nemáte znovupoužitelné nádobí, nějaké si doneste, protože nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit. Nádobí můžete koupit levně z druhé ruky v některém z charitativních obchodů, například v tom od Nadace Veronica (v Brně) nebo v Sue Ryder (v Praze).

Tip na článek: Kde nakupovat potřeby do kuchyně z druhé ruky? Podívejte se tady na několik tipů.

 

Začněte v práci kompostovat

Když jsem na jedné své firemní přednášce o bezodpadové domácnosti začala povídat o vermikompostéru, bylo to téma, které zaujalo snad všechny. Když jsem ještě nadhodila, že je to super věc i do kanceláře, pozornost všech jsem měla už úplně.

Jak to v kanceláři vůbec může fungovat?

Ačkoliv pro domácí použití mám svůj vermikompostér z workshopu od Kokozy, do práce bych doporučila spíše nějaký kupovaný. Ten můj domácí je sice super, ale vzhledově není nic moc a v práci člověk asi chce spíše, aby to „nějak vypadalo“. Hezky vypadá třeba ten od české značky Urbalife. Vermikompostér pak můžete použít na všechny možné rostlinné zbytky z pracovní kuchyňky. Zbytky čaje, kávy či například šlupky z ovoce. Krmení žížal se stane oblíbenou součástí pracovní náplně.

Nepřipadá kompostování u vás v práci v úvahu? Vezměte si do práce nějakou krabičku, klidně nějaký bývalý obal od potravin, dejte si ho v kuchyňce do mrazáku a sbírejte do něho bioodpad, který vám v práci zůstane. Jednou za čas poté tuhle krabičku s bioodpadem odneste domů do vlastního kompostu a zkompostujte ho tam.

 

Zapojte udržitelnost do kancelářských potřeb

Nejekologičtější věc, kterou můžete udělat, je použít kancelářské potřeby, které již máte. Hádám, že nejsem jediná, kdo má šuplíky plné propisek?

Jakmile vyčerpáte všechny pera a propisky, které máte, zvažte přechod na ekologické alternativy.

Udržitelnost se dále týká i vaší tiskárny. Často se nestačím divit, kolik zbytečných věcí se v kancelářích obvykle tiskne. Jak tedy ekologičtěji tisknout?

  • Tiskněte z obou stran papíru.
  • Pokud máte spoustu jednostranně potištěných papírů, využijte je na poznámky. Já sama mám mnoho jednostranně potištěných papírů z jazykové školy, když jsem tam pracovala, a nyní je používám doma na poznámky. Sešity jsem díky tomu už nepotřebovala ani nepamatuji.
  • Využívejte recyklovaný a certifikovaný FSC papír.
  • Snažte se v práci probrat, co vše ve skutečnosti opravdu potřebujete tisknout. Spousta věcí je na tisknutí naprosto zbytečná.

Pracujete v eshopu a řešíte, jak ho spravovat udržitelněji? Podívejte se sem na několik tipů, jak to zvládají v Econea.

 

Upcyclované propagační materiály

Propagační materiály jsou podle mně jednou z nejvíce zbytečných věcí vůbec. Pokud ale přeci jen ve vaší firmě máte potřebu je vyrábět a věnovat je zákazníkům/partnerům i nadále, co to udělat ekologičtěji? Pořiďte si takové reklamní materiály, které jsou vyrobené z něčeho úplně jiného a byl jim dán druhý život. Z odpadu, který by se jinak vyhodil, se vlastně stal nový plnohodnotný produkt. Firma Respiro vám vyrobí tašky, batohy či třeba poznámkové bloky. A z čeho? Ze starých hasičských hadic, gramofonových desek či z cykloduší. Ano, vaše propagační materiály mohou být hodně originální.

Lákají vás spíše textilní výrobky? Pak zkuste firmu Forewear, která vyrábí obaly na bloky, mobily či tašky na víno. Své výrobky tvoří ze starého textilu, který nově potisknou a sladí přesně podle barevného designu, který si vaše firma bude přát. Vy díky tomu budete mít stylové obaly sladěné s barvami vaší firmy a zároveň díky tomu využíváte vyhozené kusy oblečení.

 

Dojíždějte ekologičtěji

Zacpané silnice a v každém autě jeden člověk aneb realita běžného pracovního dne. Přitom při ježdění městskou dopravou nejen často ušetříte, ale zároveň díky tomu, že se nemusíte zaměřovat na řízení, můžete dělat i jiné věci. Třeba číst nějakou zajímavou knížku. To, že pomůžete přírodě, je jen vedlejší bonus.

Pokud MHD nemáte rádi či vám nevyhovuje, začněte jezdit na kole. Já asi nikdy neměla tak dobrou fyzičku jako když jsem během svého ročního pobytu ve Finsku jezdila každý den alespoň 10 km do školy a zpět. V případě, že kolo nemáte, super možností je využít nějakou ze sdílených alternativ. V Česku jsou například populární Rekola, která si můžete předplatit a využívat je na dopravu do práce či za blízkými. Najdete je už v poměrně hodně velkých městech.

 

Recyklujte

Recyklujete v kanceláři? Nebo je to u vás naprosto nereálná záležitost? Často můžete motivovat lidi už jenom tím, že tam připravíte koše na třídění. Lidé jsou totiž od přírody pohodlní, ale pokud jim dáte možnost dělat věci lépe, často to rádi udělají.

Pokud si myslíte, že kolegové o třídění moc nevědí, pomoci jim můžete tím, že přidáte ke košům třeba nějaké pěkné plakáty vysvětlující, co kam patří ve třídění.

Nezapomeňte na to, ale že v poslední době se ve třídění změnily i některé věci, o kterých jste možná ani neslyšeli. Na více informací mrkněte tady.

To je jen několik tipů ze všech možností, které můžete praktikovat v práci, abyste byli trochu zelenější.

Zajímalo by vás toho v této oblasti víc? V tom případě doporučuji svoji knížku Konec doby odpadové, kde se tomuto tématu věnuji více do hloubky. Knížka je navíc nyní dostupná i v elektronické verzi.

Jak praktikujete udržitelnost ve své práci vy? Máte na to také nějaké tipy či triky? 🙂 

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.