/
643 Views2
„Zero Waste je moc drahé.“ „Být ekologický je mnohem finančně náročnější.“ „Nemůžu si dovolit ty ekologičtější věci, nemám na to rozpočet.“ Taky už jste tyto věty někdy slyšeli, nebo si je sami říkáte?
Jednou z častých výmluv od lidí, proč se nechovat více ekologicky, je, že je to moc drahé. Co když ale můžete při snaze o méně odpadu naopak ušetřit? Co si tím naopak zjednodušit život, ušetřit peněženku a zároveň se tím i více starat o svoje zdraví? Koupelna je jedna z místností, kde díky pár jednoduchým trikům poznáte za delší období změnu docela razantní. A co přesně můžete vše změnit? 🙂

 

Holítko

Výměna jednorázových holítek za to klasické na žiletky je zrovna záležitost, kterou na své peněžence poznáte docela razantně. Vzhledem k tomu, že balení jednorázových holítek obvykle koupíte kolem stovky (a možná i více) a po několika holeních můžete celé balení znovu vyhodit a koupit nové,  znovupoužitelné holítko zde vyjde mnohem lépe. Koupíte ho za přibližně podobnou cenu jako balení jednorázek (a žiletky do nich za pár korun), ale vydrží vám mnoho let (třeba kovová možná i do smrti). Je to investice, která se vyplatí. Já sama používám kovové holítko značky Lord, které jsem koupila v maličké drogerii asi za 70 korun. Podobné naleznete na internetu například zde, případně zkuste pohledat v některých menších zapadlejších drogeriích (řetězce bohužel tyto znovupoužitelné obvykle neprodávají). Často právě v těch malých zastrčených drogeriích tyto poklady najdete. Na internetu obvykle najdete kovová holítka za šílené ceny přibližující se k tisícovce. Věřte mi, že to zvládnete i levněji. 😉

Pokud vám nejde vyloženě o kovové, často můžete nalézt plastová také na výměnné žiletky, ale nejsou tak pěkná. A také prostě „plast“. 🙂

Mnoho lidí se bojí žiletková holítka používat na různé intimnější partie. Moje rada je, nebojte se toho. 🙂 Je to o zvyk a po čase si tak zvyknete, že vám rozhodně řádné pořezání nehrozí. Já na holení používám klasické mýdlo a vždy bez problémů. Jen ze začátku to může být trochu nezvyk. Holítko byste měli mít k pokožce asi ve 45 stupňovém úhlu, poté už můžete pokračovat v holení tak, jak jste zvyklí.

Strojek vždy takto rozeberete, žiletku vložíte mezi dvě součástky a opět složíte. Žiletka vydrží podle toho, jak často budete strojek používat. Mně obvykle vydrží bez problémů ostrá i dva měsíce. Obvykle sadu pár žiletek koupíte rovnou s holícím strojkem (prodávají se v maličkých papírových obalech), dokupovat opět v drogeriích. Použité žiletky si obvykle sbírám do nějaké plechovky a když mám kovu pak už o něco více, dávám ho do sběrného dvora.

 

Odličovací tampónky

Odličovací tamponky jsou jednou z dalších věcí, které když nahradíte znovupoužitelnou náhradou, ušetříte obrovské množství odpadu a částečně i peněz, protože vám vydrží dlouho. Přestože se mohou zdát napoprvé jako velká investice, vydrží vám roky a hlavně nebudete vždy muset řešit, že vám vždy balení došlo a musíte kupovat nové. Tyto se vám z domova nikdy neztratí. 🙂

Buď si je můžete koupit, prodávají se například bavlněné či háčkované, a nebo si je i vyrobit doma. Není to nic složitého a zvládne to asi každý. 🙂 Vyberte si vhodný materiál (například bavlnu) a hurá šít. Zároveň nemusíte dělat ani klasická kolečka, ale můžete si ušít i „odličovací čtverečky“, díky čemuž ušetříte materiál. A i vám to o něco více ještě ušetří peněženku.

Obvykle běžně kupované lze prát na 60 stupňů, což je důležité, aby byly opravdu čisté a abyste si jejich používáním spíše více nezanášely pleť. Nicméně po vyprání by neměl být s hygienou žádný problém. Já je peru ve svém domácím prášku. Pro odličování používám mandlový olej, kterého jen trošku nanesu na tamponek a bez problémů odlíčím. Zároveň vám olej i krásně zvlhčí pleť.

 

Zubní kartáček

Toto je jedna z položek, která bohužel není moc levnější než klasický kartáček, ale považuji ji zde za důležitou zmínit, hlavně vzhledem k odpadu, který se kvůli ní vyprodukuje.

Každý rok je přes 4,7 miliardy plastových kartáčků vyhozeno na skládky či rovnou do oceánu. Protože jsou vyrobeny z plastu, jsou nerozložitelné a jejich recyklace je velmi obtížná. Přitom jsou zde v současnosti již dostupné i jiné alternativy.

Pravděpodobně nejoblíbenější alternativou jsou bambusové kartáčky. Pokud máte jemné dásně, doporučuji ty s nejjemnějšími štětinkami, které by měly být bez problémů. Bambusové kartáčky i po jejich dosloužení na zuby můžete stále dále využít. Použít ho můžete například do kuchyně na vymývání menších věcí či u některých jedinců jsem viděla vysloužilé kartáčky používat i na česání obočí. 🙂 Pokud ho už opravdu chcete vyhodit, můžete ho například spálit v kamnech, hodit na kompost či zakopat na zahradu. 🙂 Je to bioodpad a proto by se do přírody i měl vrátit.

Novinkou mezi ekologickými kartáčky jsou německé kartáčky z cukrové třtiny, které jsou kompletně rozložitelné. Zatím s nimi nemám osobní zkušenost, ale jsou vytvářené ve spolupráci s dentisty, takže by se jejich kvalita mohla rovnat i klasickým zdravotním kartáčkům.

V případě, že si kupujete například kartáčky Curaprox či nějaké podobně kvalitní, vyjdou vás tyto kartáčky cenově asi podobně.

 

Menstruační kalíšek

Věc, o které kdekoliv mluvím, tak vzbudí zájem. 🙂

V současné době se stávají víc a víc populární. Je to malá nádobka ve tvaru kalíšku se šťopkou, která je vyrobena z lékařského silikonu. Místo nasávání krve jí chytá. Na rozdíl od tamponů nejsou nikdy spojovány se syndromem toxického šoku a zdravotně mají mnoho výhod. Na rozdíl od tamponů se v něm nemohou množit bakterie a není napuštěn žádnými chemikáliemi. Zároveň nevysušuje sliznici a je tedy mnohem šetrnější.

Také co se týče výdrže, nemusíte ho tak moc řešit jako tampony či vložky. Říká se, že vydrží obsah dvou super tamponů.  Mně osobně během prvních pár nejsilnějších dní stačí kalíšek vylívat ráno a večer. Poté stačí už jednou denně. Doporučení je kalíšek vylívat každých dvanáct hodin. Používám tento a už bych ho za nic nevyměnila. 🙂

Pokud se používání kalíšků vyhýbáte, protože se bojíte, že si nebudete moci kalíšek vyprázdnit například v práci či ve škole, nebojte se. Nejen že ho stačí vyprázdňovat mnohem méně než měnit klasické tampony, ale ani jeho znovuzavedení není tak složité. Pokud zrovna nemáte soukromou toaletu s umyvadlem, stačí ho vylít do toalety a mít s sebou láhev s vodou, pod kterou jen kalíšek opláchnete a můžete ho hned zase použít. Jednodušší než si mnoho žen myslí. 🙂

Jedním z problémů je, že ne vždy musí určitý model sednout. Někomu jedna značka může nevyhovovat a například lehce protékat, poté si koupí jinou a už nebude chtít nic jiného. 🙂 Přestože spousta lidí má štěstí hned na první nákup, pokud budete se svým nákupem nespokojení, nezoufejte, a zkuste si koupit jiný.

Pokud by vás zajímalo více informací, mrkněte na detailnější článek sem. Rozhodně je kalíšek ale vhodný jak ze zdravotního hlediska, tak i finančního. Prvotní větší investice se vám mnohokrát vrátí, protože ho můžete bez problémů používat až 10 let.

 

Látkové intimky

Jako doplněk k menstruačním kalíškům či před menstruací spousta žen používá intimní vložky. Stejně jako obyčejné vložky, tyto nejsou v podstatě recyklovatelné a končí na skládce. Co si ale pořídit pár, které jsou znovupoužitelné a vydrží vám mnoho dalších let? Prát je můžete v pračce na 60 stupňů pro dezinfekci a používat je bezstarostně po mnoho dalších let. Díky „cvakátku“ drží na místě a zároveň se vám u nich nikdy nestane, že vám dojdou a musíte pro ně jít do města.

Látkové intimky můžete koupit často v bezodpadových obchodech, případně online. Já mám tyto. Případně pokud jste zručné, můžete si je zkusit ušít i doma. 🙂

 

Ocet a utěrky

Jednou z důležitou věcí týkající se koupelny je její mytí. Máte plnou koupelnu plnou čistících prostředků, počínaje Savem přes čističe na sklo, zrcadla, vany a další? A co když vám řeknu, že vám místo toho všeho budou stačit jen dvě ingredience? 🙂

Na většinu domácího čištění nejen v koupelně si naprosto vystačíte s octem a jedlou sodou. Ocet můžete smíchat s vodou v poměru jedna ku jedné, dát ho do rozprašovače a poté s ním uklízet všechny povrchy. Vanu, umyvadlo, zrcadla.. a tak dále. Pro čištění odpadů smíchejte ocet s jedlou sodou a tím dokonale odpady vyčistíte. Pro více tipů na čištění octem a sodou se podívejte zde.

Zároveň se u používání octu nemusíte vůbec být jeho zápachu. Přestože ho ucítíte během čištění, jakmile povrch uschne, zmizí i zápach octu. A pokud i chcete, aby vám dům krásně voněl, můžete do octu například naložit vyždímané šlupky z citronu a nechat je v něm asi 2 týdny luhovat (jako je na fotce). Poté citron z octu vyndejte a používejte jako čistič. Pokud vám ale třeba citron nevoní, můžete zkusit nějaké esenciální oleje či silice podle své vlastní obliby, například levanduli či nějaký s vůní dřeva, a ty přidejte přímo do octa.

Co se týká hadříku na čištění, já mám z Tierra Verde z biobavlny a bambusu. Jsou krásně jemné a zároveň je můžete znovu používat mnohokrát. Na čištění ale stejně tak můžete používat jakékoliv zbytkové hadříky z domácnosti. Rodiče například vždy používali staré látkové plenky. Fantazii se meze nekladou. 🙂

 

Vlastní deodorant

Klasické kupované deodoranty a antiperspiranty jsou problematické z více úhlů.  Nejen že obaly jsou obvykle nerecyklovatelné a proto skončí v popelnici na smíšený odpad, ale jedním z hlavních problémů je i co samotné deodoranty a antiperspiranty obsahují. A co například?

  • Hliník (Aluminum)– často spojován s výskytem rakoviny prsu a s Alzheimerovou chorobou
  • Parabeny– hormonální disruptory, které jsou často spojovány s rakovinou
  • Propylene Glycol– u citlivých jedinců může způsobovat vyrážku
  • Ftaláty– hormonální disruptory, které jsou dávány do souvislosti s neplodností
  • A mnoho dalších…

Proto jedním z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jak se těm kupovaným vyhnout, je vyrábět si svůj vlastní.

A jaký používám já?

Na výrobu 50 mililitrů deodorantu

  • 50 mililitrů vody
  • 1 čajová lžička jedlé sody => má antiperspiranční účinky
  • 1 čajová lžička jemné himalájské soli => pomáhá dostávat ven toxiny, napomáhá cirkulaci krve a obsahuje spoustu vitamínů
  • (2-3 kapky esenciálního tea tree oleje) => není nutný, ale pokud chcete i přidat nějakou vůni. Případně můžete přidat nějaký jiný esenciální olej podle své vlastní volby. Dejte si ale pozor, že používáte opravdu esenciální olej a ne silici! Silice nejsou vhodné pro kosmetické účely, ale používají se například do aromalamp.

Já obvykle nedělám lahvičku plnou, ale přibližně do půlky. Vydrží mi klidně 3-4 týdny a nikdy se mi nezkazila. Pro více informací o tomto přírodním deodorantu se podívejte zde.

Nejen že je tento deodorant opravdu rychlovka, ale nestojí skoro nic. Já si na jeho výrobu koupila asi půlkilové balení himalájské soli a menší balíček jedlé sody a mám dojem, že mi zatím z obojího neubylo skoro nic. Zároveň i samotné ingredience byly poměrně levné, takže výměna běžných deodorantů za tento se vyplatí se vyplatí tak moc jako asi málo co jiného. 🙂

 

Domácí prací prášek

Jednou ze základních potřeb asi nás všech je praní prádla. 🙂  Nicméně spousta běžně prodávaných prášků je nejen zabalená v tuně plastu, ale hlavně nacpaná spoustou chemikálií, které jsou škodlivé nejen pro nás, ale i pro životní prostředí. Přitom můžeme velmi jednoduše a levně vyrobit zdravější prací prášek, který ušetří naší přírodu i vaší peněženku. V porovnání s běžným pracím práškem vás rozhodně nevyjde o nic dráže (spíše levněji) a v porovnání s kupovaným ekologickým pracím práškem vás vyjde mnohonásobně levněji.

Co budeme potřebovat?

Rychlo-postup: Olivové mýdlo nastrouhejte na hrubším struhadlem a smíchejte se sodou na praní. Poté stačí dávkovat tak 2-3 lžíce na plnou pračku a jako aviváž můžete přidat pár lžic octa (nebojte se, vůbec ho neucítíte a změkčí vám krásně vodu a vyčistí pračku.

Pro detailnější postup i s fotkami na výrobu prášku se můžete podívat do článku zde.

Nejen že výrobou tohoto pracího prášku neztratíte skoro žádný čas, ale hlavně je mnohem šetrnější jak pro vás, tak vaše životní prostředí. Zároveň je jeho výroba tak levná, že se vám vyplatí i finančně.

 

Tuhý šampon a mýdlo

Asi každodenní potřeby každého z nás. Klasické sprchové gely a šampony v plastových obalech jsou nejen problematické kvůli svým obalům, ale i protože obvykle obsahují šílené chemické koktejly. Co je tedy nahradit něčím přírodním a bez obalu? Tuhé přírodní šampony naleznete například od značek Ponio či Friendly Soap, u Friendly Soap naleznete i značku přírodních tuhých mýdel. Případně omrkněte své bezobalové obchody v okolí, kde určitě celou řadu bezobalových tuhých přírodních šamponů a mýdel naleznete. 🙂

A jsou vážně levnější? Nejenže dost často tuhá mýdla a šampony stojí méně než jejich „klasické ne-eko protějšky“, ale i vydrží mnohem déle. Proto zde máte nejen úsporu životního prostředí, ale i peněženky. 🙂

 

A na závěr fotka většina mých nejdůležitějších koupelových pomůcek. 🙂

 

Jaké vychytávky používáte ve svých domovech vy? A inspirujete se něčím z článku? 🙂

  1. To je bezva! Postupně taky přecházím na bezodpadové věci. Momentálně hledám právě šampon. Mimochodem, z toho holítka mám vážně strach, jsem takový nemehlo, že bych se pořezala už při zandávání žiletky do přístroje 😀

    Odpovědět
    1. Doporučuji Ponio nebo 2SIS. Hlavně ty šampuky od 2SIS super pění. 🙂 A ta žiletka není tak strašná, jak se zdá. 😀 Je to strašně o zvyku 🙂

      Odpovědět


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.