/
478 Views3
Ačkoliv si to možná neuvědomujeme, jsme obklopeni chemií… Všude. V jídle, kosmetice, kdekoliv nás napadne. Stejně tak se tento problém týká čistících prostředků. Přestože používáme čistící prostředky právě kvůli tomu, abychom se zbavili bakterií a měli zdravější prostředí, bohužel s tradičními čistícími prostředky děláme přesný opak, často si domů jen nosíme nebezpečné toxické látky, kterými se poté obklopujeme. Jak se ale tomu vyvarovat? Naštěstí existuje šetrnější varianta pravděpodobně na všechny čističe, co vás napadnou. A jaké to jsou? 

 

Ocet

Na většinu čištění lze použít jedna základní surovina: ocet. Možná si to neuvědomujete, ale ocet je je mnohem užitečnější surovina, než si myslíme. Funguje na ničení plísně a zároveň změkčuje. Většinou se používá kombinace kombinace trochy octa s vodou. Kde všude ho lze použít?

  • Mytí podlahy (Přidat trochu octu do vody)
  • Zbavování se vodního kamene (V koupelně či na čištění rychlovarné konvice)
  • Čištění a leštění zrcadla (Trošku octu kápněte do vody a octovou vodou zrcadlo přečistěte)
  • Čištění dřezu
  • Čištění pračky
  • Čištění sporáku a připečené trouby
  • Utírání prachu (Místo čističe ve spreji. Smíchejte trošku octa s vodou a pro vůni můžete přidat pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Poté tekutinu vlijte do rozprašovače a můžete jít uklízet)

 

Jedlá soda

Pokud ocet nestačí, je dobré přidat jedlou sodu. Používá se obvykle v poměru jeden díl octa na jeden díl jedlé sody. Vznikne z toho pasta, která má mírně abrazivní účinky a můžete ji tedy používat na velmi znečištěné plochy, například na znečištěný sporák či nádobí. Kombinaci octa a jedlé sody můžete také využít jako přírodního krtka na odpady.

Je to vše?

Ocet a jedlá soda mají poměrně široké spektrum použití. V podstatě není v domácnosti skoro nic, co byste s nimi nezvládli, ale zároveň cenově vyjdou výrazně levněji, než jakékoliv kupované čistící prostředky a hlavně jsou nezávadné. Pokud ale byste přeci jen raději něco „složitějšího“, můžete si zkusit vyrobit spoustu produktů do domácnosti sami. Na recepty bych doporučila web Kosmetika hrou, kde najdete spousta zajímavých receptů.

Například:

V případě, že chcete šetrněji a zdravěji prát i vaše prádlo, můžete využít i domácí prášek na praní a aviváž.

Pokud „podomácku“ vyrobeným čistícím přípravkům nevěříte, můžete si nakonec zkusit zakoupit některý z těch ekologických bez nebezpečných látek. Přesto bych vám doporučovala dát ale domácím šanci. Nejen že značně ušetříte, ale vážně fungují!

 

Výzva?

Zkuste prozkoumat vaši sbírku čistících prostředků a zapřemýšlet nad tím, co byste mohli vyměnit za jejich šetrnější verze. Vyzkoušejte pár „receptů“ a najděte si to, co vám nejvíce vyhovuje. Postupně se zkuste co nejvíce dostat na používání hlavně šetrnějších a ekologičtějších verzí čistících prostředků. Poděkuje vám za to nejen vaše životní prostředí, ale i vaše peněženka.

 

Používáte domácí čistící prostředky? A máte nějaké své oblíbené „recepty“, které byste mohli s námi sdílet?