/
557 Views0
Jak už se stalo tradicí, i letos sdílím shrnutí svého investičního portfolia, ve kterém mám hlavní zaměření na udržitelné a etické investování.
Jak se mé investiční portfolio za uplynulý rok 2022 vyvinulo, co mi přibylo a co jsem naopak ze svého portfolia vyloučila?
Na to vše se podíváme v tomto článku.

 

Rok 2022 byl pro mě finančně poměrně hodně zásadním, protože se mi výrazně zvýšily příjmy. I díky tomu jsem mohla zvýšit své pravidelné investice a taktéž se vydat do prozkoumávání nových oblastí.

Kvůli tomu, že o investování organizuji nejenom online kurzy, ale od podzimu 2022 učím i na univerzitě, tak chci mít o všech věcech přehled a hlavně si je vyzkoušet na vlastní kůži. Učení ostatních ze svých vlastních zkušeností je pro mě základ a proto i v investicích ráda zkouším nové věci.

Stejně jako kladu důraz ve svých kurzech, zmíním základní pravidlo i tady. Mé portfolio není něco, co byste měli kopírovat.

Mám nejspíše úplně jiné příjmy a výdaje než vy, jiné životní cíle a plány a též i životní situaci.

Jednotlivé investiční nástroje si vždy vybírám za určitým účelem a mají pro mě nějaký význam. A právě takto byste měli s rozmyslem ideálně postupovat i vy.

 

Přehled, do čeho investuji/vkládám peníze:

  • 1) Akciové fondy (převážně ETF fondy)
  • 2) Jednotlivé akcie
  • 3) Peer-to-business půjčky
  • 4) Nemovitosti
  • 5) Drahé kovy
  • 5) Běžný a spořicí účet

+ pár dalších oblastí, jejichž zastoupení je tak malé, že se o nich zmíním jen na konci celého článku.

 

Pojďme se tedy nyní podívat na jednotlivé oblasti.

Na grafu níže zároveň můžete vidět, jak poměrově vypadá mé portfolio.

 

1) Akciové fondy

ETF fondy

Začneme od dlouhodobých investic.

V tomto případě mám největší množství peněz v akciových fondech, převážně ETF fondech.

Osobně nevěřím, že moje generace se dožije státního důchodu anebo pokud ano, bude opravdu mizerný, takže se na tuto situaci chci raději chystat sama.

Zároveň nechci čekat až do doby, kdy mi stát „povolí důchod“, ale chci si ho raději finančně plánovat sama.

Právě z tohoto důvodu investuji na pravidelné měsíční bázi do ETF fondů s výhledem, že je to investice na dobu minimálně 20 let.

Díky tomu, že vím, že mám takto dlouhý horizont, mě neznervózňují aktuální propady, které jsou na akciových trzích běžné. Naopak těchto propadů využívám a zvyšuji své pravidelné investice.

Že se mi využívání propadů vyplatí se mi ukázalo už v době „rychlých propadů“ během koronakrize, kdy jsem několikrát zainvestovala větší částky právě na začátku koronakrize, kdy trhy klesaly i o 40 %.

V době, kdy akciové trhy padaly, byl nejlepší čas investovat více než kdy dřív.

Za pár měsíců byly trhy zpátky a já díky tomu viděla poměrně příjemný rychlý zisk. Nyní sice kolísaní a propady trhů trvají déle, ale pořád mám v hlavě dlouhodobý horizont, takže toto neřeším.

Do ETF fondů investuji dlouhodobě skrz platformu Portu, díky které mám pravidelné investování zautomatizované. Dlouhodobě investuji do tematické strategie „Odpovědná budoucnost“ a nově jsem přidala i jejich odpovědná portfolia

.Velkou recenzi na platformu Portu, kterou využívám pro investování do ETF fondů, si můžete přečíst tady

Kromě Portu mám menší část peněz do ETF zainvestovanou přes brokera Degiro, například do fondu iShares Global Clean Energy ETF. V oblasti zelené energie vidím velkou budoucnost, proto mám nějaké peníze zainvestované přímo přes brokera do tohoto fondu.

Proč využívám na větší část peněz Portu a ne brokera, kde by manuální investování vyšlo o něco levněji, je proto, že díky referral odkazům z blogu mám zdarma poplatek na Portu předplacený na poměrně dlouhý horizont. Díky tomu nemusím řešit poplatky, ale jdu tam, kde je to pro mě pohodlnější a rychlejší.

 

Podílové fondy

Menší část peněz mám zainvestovanou i v podílových fondech. Ty jsou ale nákladově o něco dražší, proto větší část mojí investice leží v ETF fondech a podílové fondy mám spíše pro další diverzifikaci.

 

2) Jednotlivé akcie

Kromě akciových fondů mám ve svém portfoliu i několik akcií jednotlivých firem.

Tipy na zajímavé udržitelné firmy naleznete v tomto článku.

Mezi nimi lze zmínit například Waste Management (zaměřující se na zpracování odpadů), NextEra Energy (vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů) nebo Vestas (vyrábějící větrné elektrárny).

Postupně přikupuji některé další firmy, hlavně v dobách propadů a pokud se mi zdají za dobrou cenu.

Stejně jako akciové fondy, i jednotlivé akcie mám se záměrem dlouhodobého držení. Nicméně nejsou tím hlavním stavebním kamenem mých dlouhodobých investic, tím jsou ETF fondy.

3) Peer-to-business půjčky

Druhou velkou oblastí, kterou ve svém portfoliu mám, jsou peer-to-business půjčky, tedy půjčky firmám.

Prakticky se jedná o to, že půjčíte peníze firmě na předem danou dobu za předem daný úrok.

 

Investice přes platformy

Jedním ze způsobů, jak do této oblasti investovat, je přes platformy. Z českých platforem takto fungují například platformy Fundlift nebo Fingood.

Fundlift se mi příliš neosvědčil z hlediska jejich kvality prověřování nabízených firem a zároveň zde není v současné době téměř žádné výběr.

Fingood oproti tomu se mi osvědčil přesně opačným způsobem. Velký výběr firem z různých sektorů, kvalitní prověřování firem (a díky tomu dobrá platební morálka) a též velmi zajímavý úrok.

Co zároveň oceňuji je to, že úroky jsou vypláceny průběžně na měsíční bázi přímo na můj bankovní účet.

Před časem jsem na platformu Fingood sepsala i velkou recenzi o tom, jak platforma fungujete.

Přečíst si ji můžeš zde

Fingood je pro mě osobně zajímavý i z hlediska nabídky jejich investic v souvislosti s ekologií a udržitelností.

Jedna z mých investic na Fingoodu: výrobce elektrokol.

V minulosti jsem zde zainvestovala například do výrobce elektrokol, do stavební firmy vyrábějící domy ze starých nepoužívaných lodních kontejnerů či do firmy, která vyrábí textilní výrobky z přírodních materiálů.

 

Hledání si vlastní investice

Menší část mých peer-to-business investic zahrnuje i investice, které jsem si našla napřímo bez platformy.

Tady je stále největším (a asi nejalternativnějším) „reprezentantem“ medová farma. Z té si vždy mohu vybrat, jestli chci za svoji investici peníze anebo medové produkty. Já vybírám to druhé, což pak přijde vhod i jako ideální vánoční dárky.

Co se týká hledání si vlastních investic, tady bych upozornila na to, že se jedná o poměrně rizikový způsob investování a nedoporučovala bych ho začátečníkům.

Pokud investujete přes platformy, máte větší jistotu, že za vás udělá kvalitní prověření daných firem než kdybyste si investice hledali sami na vlastní pěst.

 

4) Nemovitosti

Investiční nemovitost

V roce 2022 mi do mých investic přibyla první investiční nemovitost. Ta mi zatím výnos příliš nevynáší, protože moje vstupní investice byla poměrně hodně malá a tím pádem mám výši hypotéky, která se rovná nájmu.

Nicméně vsázím zde opět spíše na dlouhodobý horizont a na růst hodnoty nemovitosti i postupné zvyšování nájmu vůči hypotéce.

Investiční byt v Ostravě.

Je to oblast, ze které jsem měla největší obavy, protože jsem s ní před tím neměla žádné zkušenosti.

Nicméně nyní v bytě bydlí mladý studentský pár s kočkou z útulku a já jsem ráda, že mám jak dobré nájemníky, tak i pravidelnou jistotu splácení hypotéky.

 

REIT fondy

Do oblasti nemovitostí bych též zařadila REIT fondy, do kterých pravidelně investuji.

Prakticky se jedná o nemovitostní fondy, které jsou na rozdíl od „klasických“ nemovitostních fondů obchodovatelné přes burzu (tedy brokera).

Důvodů, proč jsem se rozhodla pro ně, a ne pro klasické nemovitostní fondy, je více.

Mezi hlavní důvody jsou mnohem nižší poplatky, větší likvidita (prakticky je mohu pár kliknutími nakoupit, ale i prodat), ale též i zajímavé dividendy.

REIT fondy jsou levnější a likvidnější alternativou ke „klasickým“ nemovitostním fondům.

REIT fondy totiž mají povinnost nejméně 90 % ze svých zisků vyplácet akcionářům, díky čemuž jsou právě z hlediska dividend poměrně zajímavé.

Nevýhodou je, že stejně jako akcie a akciové fondy kolísá jejich hodnota. Proto jsou vhodné spíše na dlouhodobé držení.

Kvůli tomu, jak fungují, jsou zajímavou kombinací pro kratší i dlouhý horizont.

V krátkém období vyplácejí dividendy (které já nyní reinvestuji) a v dlouhém obdoby roste jejich hodnota. Proto jsou zajímavou složkou mojí nemovitostní části investic.

 

5) Drahé kovy

Ačkoliv jsem k drahým kovům byla dlouho skeptická, válka na Ukrajině mi zásadně změnila názor.

Tedy během roku 2022 jsem jednorázově nakoupila nějaké to zlato a stříbro.

Neberu to jako investici v klasickém slova smyslu, na čem bych měla vydělat, ale je to spíše pro můj mentální klid, kdyby se něco stalo, aneb „balím do baťohu a zdrhám“.

 

6) Běžný a spořicí účet

Oblast, která nespadá do klasických investic, ale je důležité ji zmínit. Tyto účty mi slouží pro držení finanční rezervy, kterou mohu kdykoliv použít, pokud bych akutně potřebovala.

 

Ostatní investice aneb změny v mém portfoliu

Během roku jsem prakticky úplně opustila oblast peer-to-peer půjček, kde jsem v minulosti se zajímavým ziskem hodně investovala.

Nejenom že se současnou inflací a ekonomickou situaci se výrazně snížila platební morálka, ale i nabídka a fungování jednotlivých peer-to-peer platforem se změnilo poměrně hodně k horšímu. Proto jsem během roku 2022 z P2P platforem peníze již jen vybírala, ale nic neinvestovala zpět.

Za rok 2022 jsem některé oblasti opustila, některé naopak přidala. 

Malou část investic mám též v kryptoměnách. Tato část investic je ale pouze pro experimentální a studijní účely a není to pro mě oblast, ve které bych viděla jakýkoliv smysl.

Poslední oblast, která je v mém portfoliu zastoupená velmi malým množstvím, ale ne proto, že bych z ní peníze začala vybírat, ale naopak jsem s ní teprve nedávno začala, jsou alternativní investice typu umění.

Je to čistě spíše fanouškovská oblast, u které neočekávám nějaké zásadní zisky.

Spíše mě zajímalo více, jak tato oblast funguje a jaké jsou zde možnosti.

Zatím jsem pro investování využívala platformu Portu Gallery, kde se jedná o kolektivní investování a do jednoho předmětu investuje více jedinců.

Do budoucna mě láká vyzkoušet i jiné platformy, například Masterworks, kde lze nalézt mnohem zajímavější umělce, například Banksyho.

Portu Gallery
Na Portu Gallery je možné nalézt spoustu různých investic, ať už do alkoholu, umění, známek anebo třeba drahokamů.

Plány na rok 2023

Plánů na rok 2023 mám několik.

První se týká navýšení pravidelných investic na dlouhodobý horizont.

Ráda bych zvýšila své investice jak do akciových fondů, tak do REIT fondů. Je to z toho důvodu, že chci i nyní využít současné akciové propady, které věřím (i při ohledu na historický vývoj), že nebudou trvat věčně.

Navýšení investic v dobách propadu mi pomůže právě v dobách, kdy trhy půjdou opět nahoru.

V roce 2023 bude čas prozkoumávat zase další oblasti …

Druhý plán je zvýšit podíl investic do drahých kovů, kde mám mentálně nataveno, kolik bych tam rád měla jakou „železnou rezervu na horší časy“.

Pravděpodobně pro to využiji nějaké zlaté spoření, v rámci kterého si budu odkládat pravidelnou částku na tuto investici.

Třetí můj plán je zvýšit ještě mírně podíl investic do peer-to-business půjček.

Přináší to poměrně zajímavé zisky a zároveň mohu investovat do firem, které mi dávají smysl. Zároveň bych se ráda věnovala i více hledání si vlastních investic, které nejsou zprostředkovávány skrz platformy.

Čtvrtý můj plán (a též i největší) si nechám zatím neveřejný.

Je to něco, nad čím přemýšlím již delší dobu a ráda bych to tento rok nebo příští zrealizovala. Jestli se stane realitou je zatím ve hvězdách, ale udělám vše pro to, aby se stalo.

Pokud se podaří, pravděpodobně se o tom dočtete za rok v dalším investičním shrnutí. 🙂

 

Potřebujete pomoci s investováním?

Pokud vás zajímá více o tématu udržitelného a etického investování, ideálním začátkem bude můj e-book Zeleno v peněžence, který pomohl investovat již stovkám lidí.

Nejenom že vám vysvětlím, jak nad financemi vůbec přemýšlet, jak investice plánovat či čemu se určitě vyvarovat, ale provedu vás i konkrétními způsoby investování, krok po kroku.

Naučíte se investovat do akciových fondů, jednotlivých akcií či do malých českých firem. Pro více informací se podívejte zde

Pokud by vás zajímala oblast investování více komplexněji, přidejte se do mého největšího 8týdenního online kurzu „Šéfuj svým financím“, kde učím do detailů všechny zmíněné oblasti.

Ať už vás zajímají akciové fondy, nemovitosti, drahé kovy či půjčky firmám, tento kurz je přesně to, kde se těmto oblastem věnuji velmi dopodrobna a krok po kroku.

Chcete dostávat pravidelné zeleně-investiční tipy do svého e-mailu?

Tak se přidejte do mého newsletteru a získejte e-book „Jak investovat i s málem“ zdarma! 

Kurz je vhodný i pro naprosté začátečníky, tedy se nemusíte obávat, že bude pro vás moc složitý.

Kurz otevírám obvykle dvakrát za rok a nyní skončil předchozí běh. Aby vám neutekl ten další, přidejte se do mého newsletteru, díky čemuž získáte i zdarma mini e-book „Jak investovat i s málem“. 

 

Jaký pro vás byl rok 20212 v oblasti financí? Dařilo se vám vše, po čem jste toužili?
Případně do čeho jste převážně investovali? 🙂

 

Tento článek není investičním doporučením a historická výnosnost nikdy není zárukou budoucích výnosů.
Investice jsou vždy rizikové a autorka nezodpovídá za to, co čtenář učiní na základě informací určených ke vzdělávání.

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.