Pokud se zajímáte o zero waste, jedna z věcí, nad kterou jste mohli už nějakou dobu přemýšlet, je jak se zbavit prázdných obalů od deodorantů a antiperspirantů. Nejen že obaly jsou obvykle nerecyklovatelné a proto skončí v popelnici na smíšený odpad, ale jedním z hlavních problémů je i co samotné deodoranty a antiperspiranty obsahují.
Jaké nejčastější škodlivé látky můžeme v tradičních deodorantech a antiperspirantech nalézt?
- Hliník (Aluminum)– často spojován s výskytem rakoviny prsu a s Alzheimerovou chorobou
- Parabeny– hormonální disruptory, které jsou často spojovány s rakovinou
- Propylene Glycol– u citlivých jedinců může způsobovat vyrážku
- Ftaláty– hormonální disruptory, které jsou dávány do souvislosti s neplodností
- A mnoho dalších…
Proto je lepší tradiční deodoranty a antiperspiranty vůbec nepoužívat a zaměřit se buď na ty přírodní, které mají některé z certifikací přírodní kosmetiky a nebo si vyrobit doma svůj vlastní.
Co se týká výroby domácího deodorantu, byla jsem k tomu skeptická. Bude to opravdu fungovat? Ale pak jsem své prvotní obavy překonala a vrhla se na to. 🙂
Protože naše kůže je po dlouhodobém používání klasických deodorantů navyklá na spoustu chemických směsí, je důležité nechat kůži nejdříve detoxikovat. Nejlépe po dobu jednoho až pěti týdnů přestaňte používat jakékoliv deodoranty a antiperspiranty. Kůže musí ze sebe vyloučit chemické látky, které získala z tradičních deodorantů, bez tohoto detoxu přírodní deodorant nemusí fungovat nebo může i lehce štípat. Zde bych ráda zdůraznila, že detox může být trochu náročný. Nejen, že budete mít pravděpodobně problém s tím, že se najednou budete nezvykle hodně potit, ale zároveň budete „zapáchat“ více než obvykle. Proto bych doporučila provádět detox spíše v zimě (nyní je ideální doba) a také v období, kdy nemáte naplánováno moc společenských akcí. Nechte si na to ideálně 2-3 týdny, poté by domácí deodorant už měl bez problémů fungovat.
A jak tedy na výrobu přírodního deodorantu?
Na výrobu 50 mililitrů deodorantu budete potřebovat:
- 50 mililitrů vody
- 1 čajová lžička jedlé sody
- 1 čajová lžička jemné himalájské soli
- (2-3 kapky esenciálního tea tree oleje) => není nutný
Přiveďte vodu k varu a nechte ji pár minut vařit. Poté odstavte a nechte ji asi tři minuty odstát. Následně přidejte jedlou sodu a sůl a pořádně míchejte. Obě látky by se měly úplně rozpustit. V případě, že chcete přidat i esenciální olej, přidejte ho nyní. Není ovšem nutný, má spíše antibakteriální účinky.
Deodorant nechejte poté úplně vystydnout a přelijte ho do malé rozprašovací lahvičky. Poté deodorant používejte vždy po koupeli a po ránu. Aby se vám u stříkacího spreje neucpal rozstřikovač, je zde důležité vše opravdu pořádně rozmíchat a hlavně používat jemnou himalájskou sůl.
Používám už ho nějakou dobu a zatím si nemůžu stěžovat. Jak u běžného chození, tak i při sportu vidím stejnou funkčnost jako u běžného deodorantu, občas mi připadá i lepší. 🙂
Zdravím, ráda bych se podělila o další recept na deodorant, který používáme a osvědčil se nám. Tady je zdroj (ve španělštině): https://animaldeisla.com/desodorante-en-spray-el-conejo-feliz/. Potřebujete jen 2 ingredience: vodu a chlorid hořečnatý. V 1/2 hrnku převařené vody rozmícháme 1/2 hrnku chloridu hořečnatého. (Může se přidat také několik kapek tee tree olejíčku.) Po zchladnutí přelijeme do lahvičky s rozprašovačem. Při používání jen pozor – při aplikaci po oholení (i když je to po 12 hodinách) hodně štípe.
Moc děkuji, to vůbec neznám. 🙂 Ráda někdy vyzkouším, děkuji za sdílení!